Başarının Adı : Zeljko Obradovic Tesadüf Mü ? Şans Mı?

Aylardan Nisan (2017), haber sayfalarında şunu okuduğumuzu hatırlıyor musunuz?

“Efsane antrenör Zeljko Obradovic, tüm takımlar için çok zorlu bir deplasman olan OAKA Arena için, oyuncularını özel bir şekilde hazırladı.

OAKA Arena’da hem Obra eski takımına karşı kazanamamış, hem de Fenerbahçe, tarihinde oynadığı 10 maçta da galibiyet alamamıştı. Obra, 20 bin kişilik kapasitesini hınca hınç dolduran OAKA Arena atmosferini oyuncularına hissettirmek ve hazırlamak adına, tüm antrenmanlarda hoparlörlerden, Panatinaikos taraftarının tezahüratlarını dinletti.”

Maçın sonucunda kazanmış, hem Obradovic, hem de Fenerbahçe için bir ilk yaşanmıştı.

Obradovic, çok yakın bir zamanda ülkemizde hepimize bir ilki daha yaşattı.

İlk defa bir Türk basketbol takımı Avrupa Şampiyonu oldu. Obradovic için ise bu bir ilk değildi. Fenerbahçe Basketbol Takımı koçu Zeljko Obradovic, kariyerinde elde ettiği toplam 8 Euroleague şampiyonluğunun ardından 9.sunu bizlerle paylaştı ve Euroleague tarihinin en fazla şampiyon olan antrenörü unvanını korudu. Bugün, Avrupa ve Dünya basketbolunun gelmiş geçmiş en iyi antrenörleri arasında gösteriliyor.

Zeljko Obradovic ‘in hayatı ve koçluk kariyeri boyunca elde ettiği başarıları bir çok yerde okuyup görebilirsiniz, bununla beraber bu yazıda özellikle tek tek yazdım ve sizlerden ricam bir miktar sıkılsanız da, burada bir kez daha okumanız.

“1960 doğumlu olan Obradovic, 1980-1991 yılları arasında profesyonel olarak basketbol oynadı.  Partizan ’da forma giyerken 1987 yılında Yugoslavya Ligi, 1989 yılında da Koraç Kupası şampiyonlukları elde eden Obradovic, Yugoslavya Milli Takımıyla da 1988 Yaz Olimpiyat Oyunlarında gümüş, 1990 Dünya Basketbol Şampiyonasında da altın madalya kazandı.

Sonrasında Obradovic bir araba kazasında bir yayanın ölümüne neden olmasıyla 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Cezasını çektikten sonra, Partizan ‘da basket oynamaya devam etse de asıl macera yine bu takıma koç olmasıyla başladı. Koçluk başarıları:

1991-1993 yıllarında Partizan’da Koçluk (Sırbistan Şampiyonası, Sırbistan Kupası,  Euroleague )

1993-1994 sezonunda Joventut Badalona’da Koçluk (Euroleague 1994)

1994-1997 yıllarında Real Madrid’in başantrenör (Euroleague, Euroleague dörtlü finali 4. , Saporta Kupası )

1997-1999 yıllarında Benetton Treviso’nun başantrenör (İtalya Süper Kupası, Euroleague dörtlü finali 3. , Saporta Kupası)

1999-2012 yıllarında Panathinaikos ile başarıdan başarıya koştu. (Euroleague 2000, 2002, 2007, 2009, 2011, Euroleague dörtlü finali 3. 2005, Euroleague dörtlü finali 4. 2012) Yunanistan Basketbol Ligi (11 kez): (2000, 2001, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011) Yunanistan Basketbol Kupası (7 kez): (2003, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2012)

Bu başarılarından sonra Obradovic 2007 ve 2011 yıllarında “Avrupa’nın en iyi koçu” seçildi.

2013 yılında Fenerbahçe basketbol takımının başına geçen Obradovic’in başarıları burada da devam etti. Türk basketbolu için büyük katkılar sağlayan koç, 2013 yılında Cumhurbaşkanlığı Kupası ve 2014 yılında Türkiye Basketbol Ligi şampiyonluğunu kazandırdı, 2015 yılında Euroleague ‘te Final 4 ‘lüsüne takımını taşıdı. 2016 yılında Türkiye Kupasını kazanan isim takımını yine Euroleague ‘te Final 4 ‘lüsüne taşırken final maçında 2. liği getirdi. Aynı yıl takımını sezon şampiyonu yaptı.

Bu yıl da sezon şampiyonu olan takımını Avrupa basketbol şampiyonu olan ilk türk takımı yaptı.”

Tüm Dünyanın hayretle izlediği bu başarılar, elbette benim de dikkatimi çekti ve evimizde bu başarıları yakından takip eden 3 adamaJ sordum. Başta eşim, beraberinde oğullarım öyle şeylerden bahsetti ki, hayretler içinde kaldım. Bahsettikleri her şey halihazırda bizim işletme koçları olarak beraber çalıştığımız iş sahiplerine alışkanlık olarak kazandırmaya çalıştığımız konuların tıpatıp aynısıydı.

Gelin bakalım ne olmuş da bu başarılar ortaya çıkmış özetle üzerinden bir geçelim:

1- Yardımı Kabul Etmek: Birebir çalıştığı yardımcılarının desteğine değer verdi ve onların kattığı faydalardan yararlandı.

2- Yönetime Doğru Kişileri Almak: İdari ve teknik yöneticilerini çok iyi seçti . Tek adam olma sevdası yoktu, her şeyi ben bilirim tuzağından uzak durdu. İşi uzmanları ile yürüttü, hak edenden hak ettiği desteği almayı bildi.

3- Büyük Düşünmek Ve Etrafındakileri İkna Etmek: Büyük hedefler koyma konusundaki hırsını, etrafındakileri bu hedeflere ortak etmedeki başarısı ile destekledi.

4- Uzun Dönemli Stratejilere Sahip Olmak: Her zaman kısa dönem değil, uzun dönem stratejileri vardı.

5- Bütçe ve Hedeflerle İlerlemek: Elindeki bütçe ve hedefleri doğrultusunda en iyi takımı oluşturma konusunda akıllıca hareket etti, doğru kararlar aldı.

6- Ekibini Doğru Seçmek ve Elde Tutmak: O iyi bir yetenek avcısı olarak yeteneği keşfetme, cezbetme ve takımına bağlamadaki başarısını, elde tutmada da gösterdi.

7- Ekibin Gelişimine İmkan Sağlamak: Oyuncularının yeteneğini geliştirmek için gerekli planı yaptı ve imkanı sağladı.

8- Başarı İçin Gereken Teknik Altyapıyı Kurmak: Teknik olarak altyapının sağlanması konusunda yöneticileri  yönlendirdi.

9- Ekip Performansını Arttırmayı Kolaylaştırmak: Çok çalıştı, çok çalıştırdı. Her zaman oyuncu performanslarını en üst seviyede tutmak için ne yapması gerektiğine odaklandı.

10- İşini Planlarla Yürütmek: Her maç için tek tek  oyun taktiklerini çok iyi belirledi. Ekibini buna göre sürekli eğitti ve odakladı.

11- İletişimi Doğru Kurmanın Gücünü Kullanmak: Çok kısa bir sürede Türk taraftarların yoğun ilgisi ve sevgisini toplayan Obradovic her zaman Fenerbahçe taraftarlarının önemine ve onlardan aldığı desteğe vurgu yaptı. Taraftar güveni, sevgisi, sabrı ve desteğini her zaman elinde tutmak için çaba gösterdi.

12- Ekibine Koçluk yapmak: Oyuncularına bir takım olmayı öğretebildi. Her birine tek tek koçluk yaptı.

13- Tüm Paydaşlar ile Kenetlenmek: Taraftarlar, kulüp yönetimi, teknik kadro, idari kadro ve oyunculara vizyonuna giden yolu iyi anlattı, ikna etti ve onları yanına almayı bildi.

14- Başarıyı Hak Eden Kişi Olmak için Kendini Geliştirmek: Kendisi başlı başına bir  markaydı ve bu markayı istikrarlı bir başarı grafiği ile destekleyerek alanında söz sahibi oldu.

15- Asla Vazgeçmemek: Hiçbir zaman kendini bırakmadı, açık ara olduğu maçlarda bile son dakikaya kadar cesaretlendirdi, teşvik etti.

16- Değerlerine Bağlı Olmak: Asla şımarmadı,  adil oldu, takdir etti, sabretti, yetinmedi, vazgeçmedi.

17- Ekibine Yön Vermek ve Yöntem Öğretmek: Oyunu iyi planladı, oyunun kurallarını baştan koydu. Gerektiğinde rotasyonu iyi kullandı.

18- Rakiplerini İyi Tanımak: Her zaman rakiplerini iyi analiz etti, her rakibe özel hazırlandı.

19- Ezber Bozan Yöntemler Uygulamak: Yazının başında bahsettiğimiz Panathinaikos taraftarının tezahüratlarına takımı alıştırması gibi bir çok yöntemle imkansız gibi görünen galibiyetleri yakaladı.

Bütün bu yazdıklarımdan sonra size şunu da diyor olabilirdim: başarı için iyi bir koçunuz olması şart, evet bu zaten tartışmasız, asıl sormak istediğim ise şu:

Zeljko Obradovic bir Şirket Sahibi olsaydı ne olurdu?

Şirketi nasıl yönetirdi? O şirket nasıl olurdu?

Başarısı garanti mi olurdu?

Tesadüf mü? Yoksa Şans mı?

Evrim SELVİ

ActionCOACH İzmir

İşletme Koçu