En Çok Yapılan 20 Pazarlama Hatası: 3 Numara – Hatalı Fiyatlandırma Modeli

En çok yapılan pazarlama hatalarından biri yanlış fiyatlandırma modelidir. Fiyatınız ürün maliyeti değildir, fiyatınız pazarlamanızdır. Mercedes gibi markaları düşündüğünüzde fiyatın pazarlama olduğunu daha iyi anlayacaksınız. 

 

İnsanların önüne yüksek, orta, düşük fiyatlı ürünler getirdiğinizde genel olarak en ucuz olanınız en kötüsü olduğunu düşüneceklerdir. En pahalı olanının da en kalitelisi olduğunu düşüneceklerdir. Bu durum her zaman doğru değildir, bu bir varsayım. Ürün ve hizmetin pazarlamasının arkasında yatan nedendir.

İndirim yapmak ve değer katmak arasında fark vardır. İndirim, işletmenin içeriğine odaklanmadan yapılırsa büyük hatadır. Sadık olmayan müşterilerilerinize sürekli indirim yaparsanız hayatta kalamazsınız. Bir müşteriyi edinmek için zaten harcama yapıyorsunuz bir de indirim yaparak kârınızı kaybedebilirsiniz. En kötüsü de tekrar indirim yapmadığınız sürece gelmeyebilirler ve indirim yapmadan değer katsanız dahi görmezler. 

1000TL’lik bir ceket alırken size %10 indirim yapmalarını istediğiniz, onlarda 100TL tutmak yerine size 140TL’lik bir gömlek hediye ettiler. Gömleğin maliyeti 140TL değildir ve bu indirim yapmak yerine değer katmaktır. 

 

İstediğiniz fiyata satmanının zor olduğunu ve mantıksız olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Bununla birlikte kime satış yapmak istediğinizi ve kendi fiyatınızı biliyorsunuz. Ürününüzü ya da hizmetinizi kendi maliyetinize ya da rakiplerinize göre değil, pazarlamanıza göre fiyatlandırın. 

 

En Çok Yapılan 20 Pazarlama Hatası: 4 Numara okumak için tıklayınız.