fbpx

En Çok Yapılan 20 Pazarlama Hatası: 3 Numara – Hatalı Fiyatlandırma Modeli

İndirim bir hatadır, nokta.

Hatalı Fiyatlandırma Modeli, En İyi 20 Pazarlama Hataları serimizde üçüncü sırada yer alıyor. Daha önce iki pazarlama hatasını tartıştık: “Pazarlama Ekibi Yok!” ve “Biz Odağı Üzerinden Pazarlama Yapmak.” Fakat aslında pazarlama fiyatlandırmadır.

Bir düşünün… Mağazalar ürünlerini genellikle yüksek, orta ve düşük fiyat olarak sınıflandırır. İnsan varsayımı hiç şüphesiz her zaman en ucuz ürünün muhtemelen en düşük kaliteye sahip olduğu yönündedir. Daha yüksek fiyatlı bir ürün aldığınızda, kalitenin üstün olup olmadığını zamanla anlarsınız. Ancak ölçülebilecek olan şey, en yükseğin arkasındaki pazarlama stratejisinin üstün olduğudur.

İndirim ve değer yaratma arasında bir fark var. İndirim, işinizde yapabileceğiniz en büyük hatadır. Sadık olmayan fiyat odaklı müşteriler yalnızca daha fazla indirim teklif ettiğinizde kalacaktır, bu durumda müşteriyi de karı da kaybedersiniz.

Değer katmak, toplam satışa değer katan ancak size fazla bir maliyeti olmayan bir şeydir. Örneğin, bir ceket için 1.000 Lira ödüyorsanız ve yüzde 10 indirimden yararlanırsanız 100 Lira tasarruf etmiş olursunuz ama satıcı bunun yerine katma değer olarak satışta perakende satış fiyatı 140 Liralık bir (satıcının 30 Lira ödediği bir ürün) gömleği içeriyorsa, etkileşimin toplam değeri marka algısı kadar artar.

Unutmayın, rakiplerinizden daha ucuzsanız, pazara rakipleriniz kadar iyi olmadığını söylersiniz. Piyasaya göre fiyat belirleyin, maliyet veya indirimli rakip fiyatlandırmasına göre değil.Top