Harekete Geçme Planı: Bir GrowthCLUB’a Katılın

Planlama, iş yapmanın kritik bir parçasıdır. Çoğu zaman, işletme sahipleri ne kadar meşgul olurlarsa olsunlar, gerçekten başarılı olmak için yapmaları gereken eylemleri planlamaya zaman ayırmazlar. Planlama zahmetli görünmektedir ve kurumsal fikir birliği olmadan genellikle uygulanmamaktadır. Birçok kişi planlamanın etkili olmadığına inanıyor ve işlerini an be an yürütmeye çalışıyor. Uzmanlar aksini iddia ediyorlar. “Bir iş planı aynı zamanda bir işletmenin geleceğini planlayabilmesi ve yoldaki tümseklerden kaçınmasına yardımcı olması için yol tarifi sağlayan bir yol haritasıdır. İş planınızı eksiksiz ve doğru yapmak ve güncel tutmak için harcadığınız zaman, uzun vadede büyük karlar getiren bir yatırımdır.” (Enterpreneur.com, 2020)

Planlaması olmayan işletme sahipleri, çok fazla yeniden çalışma yapar ve hiçbir zaman meyve vermeyen projeler ve faaliyetler için kaynakları israf eder, sonunda hayal kırıklığına uğrar. Plan yapmak için yavaşlamak sadece iyi bir iş için değil, yukarı yönde istikrarı yaşamak veya ileriye doğru sıçramayı deneyimlemek için önemlidir. Plan yapmak ile gelişigüzel bir yola sahip olmak arasında fark vardır. Ancak yavaşlama, yavaş ve istikrarlı bir tempo yerine hızlı koşmayı teşvik eden girişimci ruha zıttır.

Bazen işletme sahipleri, finansman gereksinimlerini karşılamak için yalnızca başlangıçta ​​iş planını yaparlar, sonra onu paketlerler ve bir daha asla bakmazlar. Daha önce bir iş planı oluşturmak zorunda kaldıysanız, ne kadar karmaşık ve ayrıntılı olduklarını anlarsınız. İşletmeye genel bakış için kapsamlı planlar; yönetici özeti; pazarlama stratejisi; rakip analizi, tasarım ve geliştirme bölümü; operasyonel plan ve yönetim planı; detaylı mali raporlar gibi birçok başlığı içerir. Yararlı bir iş planı, sahiplerinin ve yatırımcılarının, başarı tahminlerini belirleyecek şekilde, toplanan verileri analiz etmelerine olanak tanır. Ancak tamamlandıktan sonra, resmi iş planları genellikle gözden geçirilmez, revize edilmez ve hatta okunmaz.

Bir iş planlaması yaşayan bir belge olarak görülmelidir. İşletmelerin pazarlarındaki değişikliklere karşı daha proaktif olabilmeleri için düzenli güncellemeler ve revizyonlar gereklidir. Bir işletme 2020’de en son ekonomik koşullara dayanarak büyüme öngörmeye başlasaydı, yalnız olmazdı. Çoğu işletme 2020’ye iyimser bir bakış açısıyla başladı, bazıları özel sektörleri nedeniyle diğerlerinden daha ölçülü olabilir, ancak çoğu işletme sahibi, çoğu küresel pazarı kasıp kavuran pozitif üretkenlik ve refah dalgalarını sürüyordu. Sonra COVID 19 Salgını bir gecede her şeyi değiştirdi.

2020 Salgını hızla dünyayı kasıp kavurdu ve birkaç gün içinde, 2020 için tüm planlar önemli ölçüde değiştirildi. Çoğu işletmenin modu 6-8 hafta boyunca, kriz yönetimi oldu. İster yeni talepleri karşılamak için operasyonları ölçeklendirmek, kapatmak veya operasyonları hızlandırmak olsun, işletme sahipleri kaynakları, sermayeyi ve çalışanları derhal dönüştürmek ve değiştirmek zorunda kaldı. Yapmayı planladıkları her şey, hayatta kalmak için yapmaları gerekenlerle değiştirildi.

Pandemi korkusu azalmaya ve işletmeler yeniden açılmaya başladıkça, yakın gelecek için planlama hiç bu kadar önemli olmamıştı. Bir işletme için planlamanın somut olmayan istek listelerine ve ‘Olursa!’ senaryolarındaki varsayımsal yanıtlara göre düzenlenmemesi çok önemlidir. Bunun yerine, sürekli ve daha sık yapılan iş planlaması, başarıyı sağlayabilir ve bir işletme sahibinin büyüme için uzun vadeli sistemler ve süreçler oluşturmasına yardımcı olabilir.

Düzenli ve daha kısa vadeli planlama döngüleri, bir işletmenin dış ve iç değişikliklere daha etkili bir şekilde dönmesine ve yanıt vermesine izin verir. Bir kurum, işletmesi için sağlıklı ve üretken bir planlama süreci geliştirirse, istediği zaman parmaklarının ucunda hayati bilgilere sahip olabilir. Ve kriz olduğunda onları toplamak için uğraşmazlar. İlerleyen süreçte, pandemi gibi dramatik bir durum, işletmelerinin refahını tehdit ederse, verilere, gerçeklere ve tarihsel bilgilere dayanarak eyleme geçebilirler. Düzenli ve tutarlı bir planlama modeli olmayan, işletme sahipleri en başından başlıyorlar. İş planlamasını sona erdirme aracı olarak kullanmak, planlamanın özel bir etkinlik yerine işletmenizin organik bir parçası haline gelmesi anlamına gelir.

ActionCOACH dünyanın en büyük işletme koçluğu organizasyonu, sertifikalı işletme koçları, müşterileri ile düzenli planlama döngüleri oluşturuyor. Planlama başarı için kritik olduğundan ve genellikle fırsatlara ışık tuttuğundan , ActionCOACH dünya çapında planlamanın normal birakışı haline geldiği sistematik bir yaklaşım kullanıyor. GrowthCLUB aracılığıyla planlama alışkanlıkları geliştiriyor. Kapsamlı işletme koçluğu sistemimizin bir parçası olan GrowthCLUB için ActionCOACH Kurucusu ve CEO’su Brad Sugars, “Planlamayı düzenli ve tutarlı hale getirmek için benzersiz bir yaklaşım” diyor. “Piyasa koşulları değişken ve işletmeler hızlı bir şekilde uyum sağlamak zorunda. Pandemi gibi yeni tehditler ile binlerce işletmeye, işletme büyüklüğünden bağımsız olarak iş planlamasının ne kadar kritik olduğunu gösterdik.” şeklinde ifade ediyor.

GrowthCLUB hakkında daha fazla bilgi edinmek için Brad Sugars’ı dinleyin.

GrowthCLUB her 90 günde bir düzenlenir ve uygulanabilir ve ilgili planlar oluşturur. GrowthCLUB, müşterilerin ve yönetim ekibinin 90 gününü planlamasına ve hazırlamasına yardımcı olmak için başlatılan üç ayı kapsayan bir çalıştaydır. Çalıştayın amacı, bir işletmenin uzun vadeli planında nerede olduğunu ve özellikle son 90 günde hedeflerine ulaşmak için neler yaptığını değerlendirmektir. Neyin işe yaradığına ve nelerin iyileştirilmesi gerektiğine kısa bir bakışa ek olarak, işletme sahipleri önümüzdeki 90 gün ileriye dönük planlar geliştirmek için koçlarıyla birlikte çalışırlar GrowthCLUB’lar, yakın zamanlarda düzenlenen grup etkinlikleridir ve işletme sahiplerine fikirlerini diğer işletmelerle de paylaşmanın bir yolunu sunar. Güvenli ve rekabetçi olmayan bir ortama sahiptir. GrowthCLUB işletme sahipleri ve çalışanlarının katılmaları için tasarlanmıştır. Öğrenmeyi artırmaya yardımcı olur ve onlara iş ve kişisel yaşamlarında büyümeyi planlamaları için bir yapı sağlar.

Gelecek GrowthCLUB’a katılmak ve hakkında daha fazla bilgi edinmek için hemen buraya tıklayın.