Konsantrasyonu Artırmanın 11 Yolu

Sizce neden bazen konsantrasyon güçlüğü çekeriz? Odaklanmak doğuştan gelen bir hal değildir, sonradan edinilen bir yetidir, dolayısı ile geliştirilebilir. İşte size zor koşullarda bile konsantrasyonunuzu güçlendirecek 11 yöntem önerisi:

1. Görevle duygusal olarak bağ kurun. Hiç düşündünüz mü? İp cambazları ve aslan terbiyecilerinin odaklanma sorunları yoktur, çünkü hayatları pamuk ipliğine bağlıdır. Ancak, yaptığı şeye karşı zihin tutkusunu kaybettiğinde, zihnin dağılması olağandır. Böyle durumlarda, kendinize “bu görevin hangi yönünü en çok önemsiyorum” diye bir hatırlatın.

2. Gün içindeki enerji seviyenizin bir tablosunu çıkartın. Çoğumuzun gün içinde daha zinde ve enerjik olduğu belirli zamanlar vardır. Bu zamanları en çok konsantrasyon gerektiren işler için kullanın.

3. Mütemadiyen dikkatinizi dağıtan şeylerden arının. Aile fotoğrafları, dergiler ve işinizle ilgili olmayan her türlü eşya, hatta ve hatta e-mail atmanız gerektiğini hatırlatan masaüstü ikonunuz bile…
4. Dikkatinizin dağılmaması için kendinizi eğitin. Odaya biri girdiğinde veya kapı kapandığında dikkatinizi önünüzdeki şeye daha fazla verin. Biri sizinle konuştuğunda aklınızın dağılmasına izin vermeyin. Sizinle konuşan kişiyi, duyduklarınızı tekrar etmeniz gerekecekmişçesine dinleyin.

5. Ne kadar çalışmayı planladığınıza ve neleri başarmak istediğinize karar verin. Detay gibi gözüken işleri tamamlamak için kendinize katı zaman limitleri koyun. Bir iş arkadaşınızdan veya eşinizden, zaman içinde gösterdiğiniz gelişimi takip etmesini rica edin ve gerektiğinde size nazikçe baskı uygulamasını da isteyin.

 6. Büyük resmi hatırlayın. Ama yine de elinizdeki göreve odaklanmayı ihmal etmeyin. Eğer aldığınız aksiyonların uzun vadeli sonuçlarına dair düşünüp taşınırsanız, sizi bunalmaktan korumak adına zihniniz kendi kendini kapatacaktır.

7. Kafein ve şekeri ölçülü kullanın. Bu ikilinin konsantrasyonu tetiklediği doğru ama etkileri sadece 30-60 dakika kadar sürmekte. Daha fazla kafein ve şeker tükettikçe, istediğiniz etkileri alabilmek için daha da fazlasını tüketmeye ihtiyaç duyacaksınız. Bunun yerine, size yan etki vermeden fayda sağlayacak olan 5 dakikalık ışıksızlık egzersizini deneyin…

8. Meditasyon yapın.   Meditasyon düşüncelerinize hakim olma yetinizi güçlendirir. Sadece alıp verdiğiniz nefesinize odaklanmayı deneyin. Günde beş dakika ile başlayın ve bunu 20 dakikaya çıkarın. Aklınız dağıldığında dikkatinizi dağıtan düşünceyi aklınızdan çıkarmak yerine onun ne olduğunu gözlemleyin. Birkaç dakika sonra ise dikkatinizi tekrar yapmanız gereken işe odaklayın.

9. Arada molalar verin. Bir işe aşağı yukarı 40 dakika kadar odaklanabiliyor olmanız lazım. Sonra bir 5 dakikalık mola verin. Sandalyede oturma pozisyonunuzu devamlı değiştirin. Bu dolaşımınızı hızlandırarak beyninize daha fazla oksijen gitmesini sağlayacaktır.

10. Engelin nerede olduğunu kendinize sorun. Eğer belirli bir işe konsantre olmakta kronik problem yaşıyorsanız, üstlendiğimiz şeyin size uygun olmadığı bir durum söz konusu olabilir. Durum bu olduğunda, hala onunla devam etmek için kendinizi zorluyorsanız, kendinize karşı dürüst olup olmadığınızı bir düşünün.

11. Özellikle zorlu görevleri tamamladığınızda kendinizi ödüllendirin=)

Yazan: Brad Sugars