0

'den fazla ülke

0+

işletme koçu

0+

Türkiye'de deneyim

ActionCOACH serüveniniz ne zaman başladı?

Brad Sugars: Ben bir işletme koçuyum. Genç yaşımda iş hayatına atıldım. Yirmili yaşlarımın başındaydım, benim için karmaşık bir durumdu. İşi henüz bir süredir öğretiyordum ama konuyla alakalı 16 kitap yazmıştım. İşletme, satış, pazarlama, liderlik, yönetim, sistemleşme gibi alanlarda bir girişimcinin büyümesine yardımcı olacak birçok eğitmenlik yaptım.

4.5/5

NPS skoru 84 (Bağımsız Müşteri Memnuniyet Anketi)

Las Vegas, Nevada merkezli bu girişimi nasıl tanımlarsınız?

Brad Sugars: ActionCOACH benzersiz bir işletme koçluğu şirketidir. Bugün dünyanın her tarafına yayılan işletme koçluğunu 1993’te kurduk. Şu an 80+ ülkede, işletme sahiplerinin işlerini büyütmelerine yardımcı oluyoruz. Üst düzey yöneticilerle (C-Level) çalışıyoruz. Hem kendilerini, hem de takımlarını geliştirerek, büyüterek işlerini nasıl daha üst seviyeye taşıyabilecekleri konusunda eğitiyoruz. Grup programları ve bire bir programlar yapıyoruz; her seviyeden işletme ile çalışabiliyoruz.

Her şey nerede başladı?

Brad Sugars: Ağustos 1993’te başladık, bu yıl 25. yılımızı kutlayacağız. Şirketi evimdeki bir odada kurdum. Yeni bir işe başlayan birçok kişi gibi, büyük bir ofise param yetmezdi. O zamanlar seminerler veriyordum ve bana onlara nasıl yardım edebileceğimi soruyorlardı. Bu yüzden, haftada bir kez onlarla konuştuğum ve onlara yardım ettiğim işletme koçluğu yaklaşımını başlattım.

Franchise vermeye neden başladınız?

Brad Sugars: İnsanlara yardım etmek için zamanım yetmiyordu. Asya’ya yayıldığımızda franchise modeline geçmeye başladık. İşleri orada çalışanlarla yönetmek zordu, bu yüzden franchise operasyonuna döndük ve böylece gözümüz arkada kalmadı. Brad Sugars, franchise sisteminin neden önemli bir hale geldiğini üç neden ile açıklıyor. “İlk olarak yerel bir sahipliğe ihtiyaç duyuyorduk. Bir muhasebe firması ya da bir hukuk firması nasıl ki ortakların yerel düzeyde olmasını istiyorsa, bizim de gerçekten ihtiyacımız olan buydu. İkinci sebep ise doğru insanları bulmamızın bizim için önemli olmasıdır. Çünkü ihtiyacımız olan insanların kalibresini yapamıyorduk, endüstri bizim için çok gençti. Üçüncü neden ise, franchising’in işi büyütürken sermayeyi ve becerileri de masaya getirmesidir.

ActionCOACH Türkiye'nin Hikayesi

İşletme Koçluğu yaklaşımının yaratıcısı ve dünyanın bir numaralı KOBİ ve yönetici koçluğu firması ActionCOACH, benzersiz deneyimini ve bilgi hazinesini iş dünyasının hizmetine sunmak amacıyla 2012 yılında Türkiye’de faaliyetlerine başladı.

ActionCOACH, şirket sahiplerine ve yöneticilerine, işletmelerine ve şirketlerine farklı bir perspektifle yeniden bakma imkanı sunan iş ve yönetici koçluğu metodolojisinin yaratıcısı ve en başarılı uygulayıcısı olarak kabul ediliyor. 1993 yılında kurulan ve bugün 80+ ülkedeki 1500’den fazla ofisi ile faaliyet gösteren ActionCOACH misyonunu, “Dünyanın dört bir yanındaki şirket sahiplerine daha fazla boş zaman, şirketlerine daha iyi ekipler ve daha da önemlisi daha fazla para kazandırmak” olarak tanımlıyor.

Günümüz iş dünyasının rekabetçi ortamı, işletmelerin gündelik rutin işlerinin yoğunluğu, küresel ekonominin çılgın işleyişi, işletme sahiplerinin ve yöneticilerin bütün gelişmeleri yakından takip etmesini zorlaştırmanın ötesinde, neredeyse imkansız hale getiriyor. İşte, tam bu noktada ActionCOACH’un deneyimli koçları, sizin pazarlama müdürünüz, satış direktörünüz, eğitim koordinatörünüz, iş ortağınız, sırdaşınız ve en iyi arkadaşınız olarak iş dünyasındaki kişisel rehberliğinizi üstleniyor.

Koçlar, işletme sahiplerine şirketlerine yeni bir gözle bakma, yeni iş fırsatlarında odaklanma, uyumlu, çalışkan ve başarılı ekipler kurma ve en önemlisi işlerini kurarken hayal ettikleri gelir ve boş zamana kavuşma konusunda destek oluyor, rehberlik ediyorlar. Yöneticilere ise kariyer basamaklarını daha hızlı çıkmak ve zirveyi hedeflemek konusunda kılavuzluk ediyorlar. Kısacası, ActionCOACH iş ve özel yaşamınızdaki kişisel rehberiniz olarak size yeni bir yaşam tarzı vaat ediyor.

ActionCOACH Global'i keşfedin

ActionCOACH Nasıl Çalışır?

ActionCOACH, şirket sahiplerine ve yöneticilerine, işletmelerine ve şirketlerine farklı bir perspektifle yeniden bakma imkanı sunan iş ve yönetici koçluğu metodolojisinin yaratıcısı ve en başarılı uygulayıcısı olarak kabul ediliyor. 1993 yılında kurulan ve bugün 80+ ülkedeki 1500’den fazla ofisi ile faaliyet gösteren ActionCOACH misyonunu, “Dünyanın dört bir yanındaki şirket sahiplerine daha fazla boş zaman, şirketlerine daha iyi ekipler ve daha da önemlisi daha fazla para kazandırmak” olarak tanımlıyor.

Stratejik partnerlerimiz

ActionCOACH

Değerlerimiz

14 Kültür Değerimiz

ActionCOACH dengeli, bütünleyici, dürüst, kararlı, pozitif ve başarılı bir ekibe sahiptir. Ekip olarak, “14 Kültür Değerimize” bağlı çalışır, bizim ile çalışan herkesin de büyük fayda sağlayacağından emin oluruz. Aşağıda değerler, inançlar, tutumlar ve davranışlardan oluşan 14 Kültür Değerimiz bulunmaktadır. Koçlarımız ve müşterilerimiz, işlerinde her zaman bu değerleri kullanırlar.

30 dakikalık ücretsiz koçluk

Başarılı olana kadar kendimi ve bütün bilgimi işime yüzde 100 oranında adarım. ActionCOACH’un Vizyon, Misyon, Kültür ve başarısına, mevcut ve gelecekteki ekiplerine ve çalışanlarına her zaman için bağlıyım. Şirket dışında öncelikli olarak, her zaman için ActionCOACH ürün ve hizmetlerini tavsiye ederim

Her zaman gerçeği söylerim. Sözlerimin arkasında dururum. Kendimle ve başkalarıyla sadece yapmaya hevesli olduğum ve yerine getirebileceğim şartlarla anlaşma yaparım. Potansiyel olarak sorunlu anlaşmalar konusunda ilk fırsatta iletişim kurarım ve en kısa zamanda sorunlarını çözümlerim.

Kamuya açık ve özel bütün ortamlarda ekibim, müşterilerim ve ActionCOACH hakkında pozitif konuşurum. Yetkilerimi iyi niyetle kullanarak ve pozitif yaklaşımla iletişim kurarım. Alaycı ve dedikodu içeren ifadeleri kullanmam ve bu tür ifadeleri dinlemem. Konuşma anında konuşmacının söylediklerini doğru kabul ederim ve iletişim sırasındaki yanıtlarımın sorumluluğunu üstlenirim. İnsanlarla isimlerini kullanarak selamlaşır ve vedalaşırım. Herhangi bir kusur anında öncelikle her zaman özür dilerim ve daha sonra çözüm ararım. Özel konuları, sadece konuyla ilgili kişinin bulunduğu ortamlarda tartışırım.

Yanlışlarımdan öğrenirim. Sürekli olarak öğrenirim, kendimi yetiştiririm ve ustalaşırım; böylece ekip arkadaşlarımın ve müşterilerimin öğrenmesine, kendilerini yetiştirmesine ve ustalaşmasına yardımcı olurum. Bir eğitimci olarak müşterilerimin kendi geleceklerine ilişkin akılcı kararları kendilerinin almasına izin veririm. Sadece teorik bilgi verme yerine pratik ve kullanışlı bilgiyi tercih ederim.

İş ve özel yaşamımdaki bütün eylemlerimden ve sonuçlarından ve sahip olduğum her şeyden tamamen ben sorumluyum. Kendi yaptıklarımdan kendim sorumluyum ve bir şeyi değiştirebilmek için öncelikle kendimin değişmesi gerektiğini biliyorum.

İyi benim için yeterli değildir. Her zaman için uzun vadede bütün aşamalarda değer katacak istisnai kalitede ürün ve hizmetler sunarım. Her konuda en çoğu en azla yapmanın ve hiçbir zaman sona ermeyecek gelişme ve yenilik çabasının sürmesi için yeni yollar ararım.

Düşünce, enerji ve dikkatimin tamamını, yapmakta olduğum iş her ne ise onun başarılı olmasına odaklarım. Kazanmak isterim, ama başkalarının da kazanmasına izin veririm. Kazan/Kazan ilkesini benimserim. Gururumu, uzmanlığımı ve kendime güvenimi göstermekten hiçbir zaman çekinmem. Ben başarılı bir insanım.

Ben bir ekip üyesiyim ve ekip lideriyim. Ekibi birarada tutmak ve başarıya ulaşmasını sağlamak için gereken her şeyi yaparım. İşbirliğine odaklanırım ve her zaman bir çözüm sunarım. Çalışırken esneğimdir ve yöntemim işe yaramıyorsa değiştirmekten çekinmem. Gereksinim duyduğumda yardım isterim ve benden yardım istenildiğinde de esirgemem.

Testimonial

ActionCOACH hakkında ne dediler?

ActionCOACH olarak dokunduğumuz yüzlerce iş profesyonelinin hakkımızda neler dediğini keşfedin.

Amacımız

“Her şirkete bir işletme koçu.”

Vizyonumuz

“İş dünyasının eğitilmesi aracılığıyla dünya refahının artırılmasına katkıda bulunmak.”

Misyonumuz

ActionCOACH, her zaman dengeli, tamamlayıcı ve dürüst olmayı amaçlayan, kendini adamış, pozitif ve başarılı insanlardan oluşan bir ekiptir. ActionCOACH ekibi olarak temasta olduğumuz herkesle, bizden en üst düzeyde faydalanmaları, olmak istedikleri insana dönüşmeleri ya da erişmek istedikleri hedeflere erişmelerini garantilemek için “Kültürümüzün 14 İlkesi”nin çizdiği çerçevede çalışırız.

Bizimle rekabet ettiğine inanan herkesle “işbirliğiyle rekabet” ilkesi çerçevesinde çalışırız. İşimiz, “eğlendirerek eğitim”dir. Eğlenceli ve keyifli bir eğitim ortamı yaratarak kendimizi, müşterilerimizi ve birlikte çalıştığımız herkesi eğitiriz. Sesli, görüntülü eğitim araçları, CD’ler, basit ama etkili çalışma kitapları, workshop’lar ve seminerler aracılığıyla müşterilerimize dünyanın en gelişmiş pazarlama ve iş geliştirme tekniklerini sunarız.

İster şirket içinde geliştirilsin, isterse de dışarıdan edinilmiş olsun bütün ürün ve hizmetlerimiz para ile elde edilebilecek en yüksek kalitededir; en yüksek katma değeri sağlayacak şekilde, en son ve en etkili eğitim metodolojileri kullanılarak hazırlanır.

ActionCOACH müşterileri, küçük, orta, büyük hangi boyutta olursa olsunlar, hedeflerine ulaşmalarında onlara yardımcı olacağımızı bilirler ve onlara verdiğimiz sözleri ve taahhütleri yerine getireceğimizden emin olarak bizimle çalışırlar. Biz, ileri görüşlü, öğrenmeye ve büyümeye istekli, ekibin bir parçası olmayı seven, bir organizasyonun insanlardan oluştuğunu bilen ve bu organizasyonu geliştirmeye hevesli insanlarla ve şirketlerle çalışmayi severiz.

Müşterilerimizi büyüklükleri nedeniyle değil niyetleri nedeniyle seçeriz. Çünkü biz insanın önemli olduğunu, şirketlerin bir sistem çerçevesinde yönetilmesi gerektiğini biliriz. Müşterilerimizin şirketlerini büyütmeleri için gereken en pratik, en uygulanabilir ve en hızlı uygulanabilecek stratejileri öneririz. Müşterilerimize, işlerini geliştirmeleri için gereksinim duydukları, ruhu, özgürlüğü ve dinamizmi onlara tekrar kazandırırız.