E Ticarete Nasıl Başlanır, Gerekli Belgeler Nelerdir?

E-ticarete nasıl başlanır?” sorusuna yanıt olarak, hazır sitelere üye olunması ya da sıfırdan web sitesi kurulması yeterlidir. Satılacak ürün ve hizmetlere karar verildikten sonra, alan adı ve şirket adı seçimiyle, e-ticaret sürecine giriş yapılabilir.

E Ticarete Nasıl Başlanır?

E-ticaret sürecinin hareketli yükselişinde online satış dünyasına dâhil olmak isterseniz, hemen bir e-ticaret kanalını kullanmaya başlayabilirsiniz. Ürünleri doğrudan alıcıya ulaştırmak için kullanacağınız e-ticaret sitelerinde, hayalinizdeki tüm ürün ve hizmetler için pazarlama süreçlerinizi online olarak gerçekleştirebilirsiniz.

E-ticarete nasıl başlanır?” sorusu, sanal ortamda ticari faaliyetlere adım atmak isteyen ve ticari işlemlerini buradan devam ettirmeyi düşünen kişiler tarafından sıkça sorulmaktadır. Bu süreçte ticari faaliyetler için sunulacak olan mal ve hizmetler belirlendikten sonra, yapılacak hizmetler için hangi kanalların kullanılacağına karar verilmelidir. Hızla gelişen, aktif sanal dünya içerisinde normalin kat kat üzerinde müşteri kitlesine erişimizi sağlayacak olan e-ticarete, farklı platformlar kullanılarak geçiş yapabilirsiniz. E ticarete başlamak için gerekil olan şartlara ve evraklara uyum sağlanması durumunda, ticari faaliyetleri uygulamaya resmi ve güvenilir şekilde geçirilebilir. Hayal edilen bütün mal ve hizmetlerin pazarlamasının yapılmasını sağlayan e ticaret için nelerin gerekli olduğunu ve hangi şartların zorunlu tutulduğunu, yazı içerisinde bulabilirsiniz. 

E-Ticarete Başlarken Hangi Şartlar Gereklidir?

E-ticaret faaliyetlerine başlamak isteyen girişimcilerin, farklı kollarda hizmet sunan e-ticaret modelleri arasında seçim yapması gerekir. Tüm dünyada hizmet sağlayabilen e-ticaret faaliyetlerini, yerel ya da ulusal şekilde uygulamak için çeşitli kriterlere uyum sağlamak gerekmektedir. Farklı alanlarda ticari faaliyetlerinizi özgürce yürütmek ve istenen her alanda hizmeti müşteriye ulaştırmak için gerekli e-ticaret şartları ve koşulları aşağıda sıralanmıştır:

 • Kendinize ait e-ticaret sitesini oluşturmak ve tüm e-ticaret faaliyetlerini, bu web sitesine bağlı olacak şekilde geliştirmek için şahsi şirket kurulması gerekmektedir. Sıfırdan web sitesi oluşturarak markanın sanal ortamda referans kazanması adına, şirket kurulumu sonrası e-ticaret faaliyetlerinin başlatılması zorunlu kılınmıştır. 
 • Mevcuttaki alışveriş platformları üzerinden, sınırlı hakka sahip olarak e-ticaret yapmak isterseniz, şirket kurulumu zorunlu değildir. 
 • Alışveriş platformları üzerinden ya da kendinize ait olan e-ticaret sisteminden yapılan tüm satışlar için fiş ve fatura kesilmesi zorunludur. 
 • Ürünlerin gönderimi esnasında, e-fatura örneğinin bir nüshası mutlaka gönderilmelidir. 
 • Bankacılık ödeme sistemlerinden faydalanabilmek ve online ödeme yöntemini e-ticaret faaliyetlerine dahil edebilmek adına, bankalar tarafından şirkete ait çeşitli belgeler talep edilecektir. Talep edilen belgelerin, eksiksiz şekilde bankalara sunulması, e-ticaret için gerekli şartlar arasında yer almaktadır. 
 • Vergi levhası, tüm e-ticaret satış yöntemlerinde zorunlu kılınmıştır. Fatura ve fiş kesim işlemleri, online ödeme işlemleri ve farklı e-pazarlama uygulamaları için başlangıçta vergi levhasının çıkarılması gerekmektedir. 
 • Kargoların güvenli bir firma üzerinden sabit şekilde gönderilmesi için bir ya da birkaç farklı kargo firmasıyla anlaşma yapılması gerekir. 
 • Belirli bir firma üzerinden e-ticaret faaliyetlerini sürdürmek için firmaya ait şirket bilgileri üzerine web sitesi açılması gerekir.
 • Vergi mükellefi olmayan kişiler ya da şirketler, internet üzerinden e-ticaret faaliyeti yapamazlar. 
 • E-ticaret için yeni bir site oluşturmak isterseniz, marka adı ve domain haklarının satın alınması gerekecektir. 
 • Web sitesinin tasarımı ve kullanım hakları için gerekli ücretlerin ödenmesi gerekmektedir. 

Kurulmak istenen e-ticaret sitelerinin türüne ve özelliklerine bağlı olarak, farklı alanlardaki gerekliliklerin yerine getirilmesi şart koşulabilir. Satışını yapmak istediğiniz ürün ya da hizmete bağlı olarak, özel koşullar da ortaya çıkacaktır. Özellikle gıda maddelerinin satışında, farklı belge ve sertifikaların kullanılması, müşteri güvenini artırmak açısından etkili olmaktadır. 

E-Ticarete Başlarken Hangi Belgeler Kullanılır?

E-ticaret faaliyetlerine başlamak için belirli şartlara uyum sağlanması ve çeşitli evrakların kurallara uygun şekilde hazırlanması gerekmektedir. Kurulmak istenen e-ticaret faaliyetine ve sunulacak hizmetlere bağlı olarak, çeşitli özelliklerde belgelere ihtiyaç duyulacaktır. 

E-Ticaret Vergi Levhası

Elektronik ticaret işlemleri için aranan ilk şart, satıcıların vergi mükellefi olmasıdır. Vergi mükellefiyeti bulunan satıcılar, e-ticarete başlamadan önce, güncel vergi levhasını almak zorundadır. Vergi levhası olmadan, satıcıların ürün pazarlaması, satışı gerçekleştirmesi ve fiş / fatura kesmesi mümkün değildir. Şahsi e-ticaret sitesi kurulumunda ya da aracı e-ticaret firmalarını kullanarak yapılacak tüm e-ticaret işlemleri için vergi levhası talep edilecektir. 

Ticaret Odasına Kayıtlı Kişilere Ait Oda Kaydı

Ticaret odasına kayıtlı olması gereken alanlarda faaliyet gösteren şahıs ya da firmalar için ticari oda kaydı talep edilmektedir. Faaliyet gösterilen alana ve ikamet edilen adrese göre, bağlı olunan odaların konumu ve türleri değişiklik gösterecektir. Güncel kooperatif ve oda kayıt belgeleri olmadan, belirli hizmetlerin sanal ortamda satışa sunulması mümkün değildir. 

ETBİS Kayıt Bilgileri

Gümrük ve Ticaret bakanlığı kapsamında talep edilen, elektronik ticaret bilgi sistemine, e-ticaret faaliyetleri yapmak isteyen kişilerin kayıt olması gerekir. ETBİS kaydı sayesinde, e-ticaret yapan satıcıların yıllık satış değerleri, kar oranı ve vergi miktarları, grafik halinde hesaplanmaktadır. ETBİS kayıt belgesi olmadan, kişilerin ya da şirketlerin e-ticaret yapmasına izin verilmez. 

E-Ticaret Altyapı Sunan Firma Anlaşması

Web sitesi üzerinden şahsi şekilde yapılacak e-ticaret çalışmalarının yanı sıra, hazır aracı şirketleri kullanarak da ticari faaliyetleri sürdürmek için anlamaların yapılması gerekir. Büyük e-ticaret platformlarına kayıtlı satıcılar arasına girmek için anlaşma evraklarının ve vergi levhası gibi farklı evrakların tamamlanması gerekir. 

Ödeme Aracısı Bankalara Ait Belgeler

Online satış faaliyetlerinde, kapıda ödeme ve online ödeme olacak şekilde iki farklı ödeme aracı sunulmalıdır. Kredi kartı, banka kartı ve sanal kart gibi ödeme yöntemleriyle alışveriş yapılabilmesi adına, e-ticaret sitesi için bankalarla satış sözleşmesi yapılması gerekir. Anlaşma yapılan bankalar ve bankacılık kanallarının tüm detayları, resmi evraklarla hazırlanmalıdır. 

KEP Adres Bilgileri

Online ortamda yapılan e-ticaret işlemleri hakkındaki tüm resmi yazışmaların yapılması için resmi posta özelliği olan KEP adresinin alınması gerekir. KEP adresinin alınmasına dair belgeler ve adres bilgilerinin yer aldığı evraklar, e-ticaret başlangıcında talep edilecektir. 

Kargo Firması Anlaşma Belgeleri

E-ticaret faaliyetleri sonrası, ürünleri müşterilerin belirttiği adreslere teslim etmek için bir ya da birden fazla kargo firmasıyla anlaşılması gerekmektedir. Anlaşma yapılan kargo firması sayısını artırarak, müşterilerin kargo için seçim yapmasına olanak tanıyabilirsiniz. Kargo firmalarının ücretleri, gönder türüne bağlı olarak verecekleri hizmetler ve daha birçok hizmete dair bilgilerin yer aldığı anlaşma belgeleri, e-ticaret faaliyetleri süresince hazırlanmalıdır. Mevcut e-ticaret sitelerinde aracı kullanarak yapılan satış faaliyetleri için isteğe göre anlaşmalı kargo şirketleri kullanılabilir ya da şirketlerin sunduğu mevcut kargo firmaları tercih

E-Ticaret Yapmak İçin Vergi Levhası Gerekli Mi?

E-ticaret faaliyetlerine başlamadan önce, satıcıların vergi mükellefi olması ve vergi levhasına sahip olması şarttır. Satış yapılmak istenen şirket üzerine resmi bir e-ticaret web sayfası açılması ya da mevcuttaki e-ticaret sayfaları üzerinden yapılmak istenen her türlü ticari faaliyet için kişilerin vergi levhası bulundurması gerekmektedir. Tercih ettiğiniz satış türüne, satışı yapılacak olan mal ve hizmetlere bağlı olarak, vergi mükellefi olunacak olan alanlar değişiklik gösterecektir. Mevcut Pazar yerlerini kullanarak yapacağınız e-ticaret faaliyetlerinde, satış işlemleri için gerekli tüm fatura ve fişlerin kesilmesi gerekmektedir. Fiş ve fatura kesimi için yapılan her türlü faaliyet için güncel vergi levhasının kullanılması şarttır. E-ticaret faaliyetinin başlamasından önce, mevcut vergi levhası ve vergi mükellefi üzerinde, herhangi bir vergi borcunun olmaması gerekir. E-ticaret sitesi açmak için gerekli belgeler arasında en önemlilerden biri olan vergi levhaları, kişiler ya da şirketler adına açılabilirler. Online satış işlemlerine uygun olarak hazırlanan vergi levhalarında, mevcut şirketler için sadece e-ticaret nüshasının eklenmesi ve e-ticaret faaliyetlerine göre vergilendirme sistemine geçilmesi yeterli olacaktır. 

Pazar yerlerine üye olunarak yapılmak istenen e-ticaret faaliyetleri ve sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen satış işlemlerinde de vergi levhalarının kullanımı zorunludur. Vergi beyanında bulunmanın ardından satıcılara tanınan vergi levhası, e-ticaret sıkça sorulan sorular arasında en başlarda yerini almaktadır. Vergi levhası olmayan kişiler, mevcut online Pazar yerlerini kullanarak ya da şahsi web sitesi kurarak, online satış ve ticaret faaliyetlerini yürütemezler. Müşteri açısından da güvensiz bir görüntü oluşturan vergi levhası yoksunluğu sebebiyle, yapılan e-ticaret faaliyetleri suç olarak değerlendirilecektir. Satışlar üzerinden belirli miktarda vergi kesimi yapılması ve farklı vergilendirme süreçlerinin gerçekleşmesi için vergi mükellefiyeti olması temel esaslardandır. Şirket kurmadan, fatura kesmeden ve düzenli fiş kesimi yapılmadan, e-ticaret faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi söz konusu değildir.

Başlangıç aşamasında şahıs şirketi kurulup, bu şirket üzerinden vergi levhası oluşumu sağlanırsa, yapacağınız e-ticaret faaliyetlerini daha da yükseltme şansını yakalayabilirsiniz. 

E-Ticaret Yaparken Şirket Kurulmalı Mıdır?

Şahıs şirketi kurarak ya da mevcut şirketlerin üzerinden devam edilerek, e-ticaret satış sürecini başlatabilirsiniz. Geniş kitlelere ulaşmak ve zamanla daha da büyümek için tercih ettiğiniz alanda şahsi bir şirket kurarak, bu şirketin üzerinden e-ticaret web sitelerinin kurulması gerekir. “E ticaret e nasıl başlanır?” sorusunun ilk aşaması olan şahıs şirket kurulumunun ardından, istenen alan ve hizmetlere hitap eden özel web siteleri hazırlanabilir. Web sitelerini, yapılmak istenen e-ticaret faaliyetlerine uygun olarak hazırlamak için şirket kurulumu ve vergi mükellefi olma şartı koşulmuştur. 

Başlıca E-Ticaret Platformları Nelerdir?

Google ve diğer arama motorlarının yanı sıra, mobil uygulamalar içerisinde de en fazla tercih edilen e-ticaret sitelerini 3 ana başlıkta ele alalım. Trendyol, N11 ve Hepsiburada gibi önde gelen e-ticaret siteleri, geniş bir şirket ağına sahiptir. “E-ticaret belgesi nasıl alınır?” sorusu yanıtlandıktan ve Ticaret bakanlığı online sistemi üzerinden, e-ticaret faaliyet belgeleri alındıktan sonra, bu siteler üzerinden e-ticaret çalışmalarına başlanabilir. Mevut e-ticaret sitelerine üye işyeri olmanız durumunda, geniş ürün yelpazeleri arasında sizlerin de ürün ve hizmetlerine yer verilecektir. 

Trendyol 

Türkiye’de en fazla kullanılan ve farklı alanlarda ticari faaliyetler sunan Trendyol, e-ticaret yapmak isteyen tüm satıcılara imkan sunmaktadır. Giyim, kozmetik, elektronik, mobilya ve market gibi birbirinden farklı alanlarda ürün yelpazesi bulunan Trendyol, üye işyerlerinin sunduğu ürünleri özel olarak kategorilere ayırmaktadır. Trendyol üzerinden e-ticaret faaliyetlerine başlamak isterseniz, e-ticaret için gerekli belgeler ve istenen özel evrakları tamamlamanız yeterli olacaktır. 

N11 

Farklı alanlarda çeşitli ürünler ve hizmetler sunan N11, emlak ve garaj hizmetleriyle, ürün yelpazesini çok çeşitli hale getirmiştir. Garaj ürünleri arasında, araç kiralama ve araç satın alma işlemlerine de yer veren N11 üzerinden, farklı araç hizmetleri alınabilir. Sadece e-ticaret faaliyetlerinde ürün satmaya değil, satış ve kiralama işlemlerine de yer veren N11 üzerinden, çeşitli e-ticaret işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Şirket kurmadan, sadece vergi levhası ve temelde talep edilen e ticaret için gerekli evraklar kullanılarak, N11 üzerinden e-ticaret işlemlerine başlamanız mümkündür. Emlak ve Garaj11 işlemleri üzerinden satış yapmak isterseniz N11, tarafınızdan ek belge talep edebilir. 

Hepsiburda

E-ticaret belgesi nereden alınır?” sorusu, Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan online sistem üzerinden kolaylıkla alındıktan sonra, Hepsiburada üzerinden satış süreci başlatılabilir. Farklı kategorilerde ürün ve hizmetleri sunabileceğiniz Hepsiburada üzerinden, tüm kategorilerde ürün satışı yapabilirsiniz. Online satış sürecinde birçok marka ve mağaza ile çalışan Hepsiburada, şirket kurulumuna gerek kalmadan, e-ticaret sürecine girmenizi sağlayacaktır. En popüler mağazalar arasına girmeniz ve ürünlerinizi müşterilere sevdirmeniz durumunda, Hepsiburada üzerinden maksimum seviyede satış yapabilirsiniz.

E-Ticaret Sitesinde Olması Gereken Temel Faktörler Nelerdir?

E-ticaret süreci için özel bir web sitesi kurmak isteyenler, belli başlı kriterleri web sitelerinde kullanmak durumundadır. Web sitesi hazırlama sürecinde ve e-ticaret faaliyetleri için dikkat etmeniz gereken en önemli konular, web sitelerinin da kaliteli ve güvenilir hale gelmesine yardımcı olacaktır. E ticaret için gerekli olanlar arasında en fazla dikkat edilmesi gereken konular, vergi levhası ve ürün seçimi olarak değerlendirilebilir. E-ticaret faaliyetlerini mevcut Pazar yeri konumunda olan web siteleri üzerinden yapmak istemezseniz, daha fazla gelişmenizi sağlayan ve tüm faaliyetlerinizi profesyonel hale getiren şahsi e-ticaret web sitelerinin hazırlanması gerekir. 

1- Marka adı bulunmalıdır

Marka adı bulunmadan, e-ticaret faaliyetlerinin başlatılması mümkün değildir. Firma adına açılan ya da şahsi şirketler üzerinden kuracağınız e-ticaret web siteniz için özgün bir marka adı oluşturmanız gerekmektedir. Marka adı belirlendikten sonra, e-ticaret için gerekli izinler alınabilir ve web sitesi kurulumu gerçekleştirilebilir. Farklı marka seçenekleri arasından, özgün ve dikkat çekici olanı belirledikten sonra, bu markaya ait domain adresi satın alınmalıdır. E-ticaret faaliyetleri için belirlenen domain adresi üzerinden, istenen özeliklere sahip olan web siteleri kurun. 

2- Web sitesi tasarımı profesyonel şekilde hazırlanmalıdır

Web sitelerinin hazırlık bölümünde, özgün bir domain adresi alındıktan sonra, site tasarımına geçilmelidir. Web sitesinin güven verici ve dikkat çekici olması adına, profesyonel bir web tasarım hizmeti almanız gerekir. Tasarımı baştan yapmak yerine, hazır paketler halinde sunulan e-ticaret sitesi web tasarım modellerini de satın alabilirsiniz. E ticaret için gerekli olanlar arasında, web tasarımı en başta gelen faktörlerden biridir. 

3- Mobil ve web sitesi uyumluluğu alınmalıdır

Tercih edilen marka adı ve domain adresi için hazırlanan web sitesinin hem mobil hem de masaüstüne uyumlu olması gerekir. Web sitelerinin uyumluluk süreçlerinde, satın alınan web tasarım paketlerinin içerikleri çok etkilidir. Web tasarım içerikleri için belirlenen paketlerin, mobil, tablet ve masaüstü modlarına uyumlu olmasına dikkat etmeniz gerekir. Mobil uyumu olmayan e-ticaret siteleri, müşteriye güven vermeyecektir. “E ticareti kimler yapabilir?” sorusunun cevabı, müşteriye güven veren ve kaliteli ürünleri sunduğunuz kanıtlayabilen web sitesi sahipleri olacaktır. 

4- Seo uyumlu içerikler kullanılmalıdır

E-ticaret sitelerinin ve sitelerde satılan ürünlerin, Google ve diğer arama motorlarında en üst sıraya çıkabilmesi için seo uyumlu içerikler kullanılmalıdır. E-ticaret için izin belgesi alındıktan sonra kurulan web sitelerinde, aramalarda öne çıkaran seo uyumlu tanıtım ve açıklama metinleri kullanılmalıdır. Anahtar kelimelerden oluşan seo içerikler sayesinde, kullandığınız reklamlar sizi öne atacak, daha fazla müşterinin sitenizi fark etmesi sağlanacaktır.