En Çok Yapılan 20 Pazarlama Hatası: 1 Numara – Pazarlama Ekibinin Olmaması!

En çok yapılan pazarlama hataları nelerdir? Kazanan bir pazarlama stratejisi oluşturmak, işletme sahibi olmanın en stresli ve ezici kısımlarından biridir. Çoğu işletmeci işe yarar bir strateji bulana dek basit ama etkili birçok hata yapmasına rağmen, hala nereden başlayacaklarını ve nasıl ayakta kalacaklarını bilemiyor. Bu seride Brad Sugars ve Dr. Tony Alessandra, En Çok Yapılan 20 Pazarlama Hatasını, hataların nasıl önlenebileceğini ve ilk sefer de olsa nasıl doğru şekilde yapılacağının ipuçlarını anlatıyor. 

Brad Sugars ve Dr. Tony Alessandra’nın En Çok Yapılan 20 Pazarlama Hatası’nı konuştukları videoyu buradan izleyebilirsiniz.

 

Bir numaralı pazarlama hatası

Peki, işletme sahiplerinin yaptığı bir numaralı pazarlama hatası nedir? “Bir pazarlama ekibine sahip olmamak”. Bu, pazarlama stratejisiyle “talep eden” yaratmak için sizin adınıza çalışan bir kişinin bile olmadığı anlamına geliyor. Günümüzde birçok pazarlama insan sermayesidir. Sosyal medya paylaşımlarınızı kim yapıyor, bloglarınızı kim yazıyor, web sitenizi kim yönetiyor, SEO ayarlarını kim yapıyor… Bunların tümü önemli parçalar ve hepsi birer insan sayesinde gerçekleşiyor. 

İşletmecilere bir haftada kaç saat pazarlama üstünde çalıştıklarını sorun, bu onların gerçek başarı seviyesini gösterir. 

 

Pazarlama Uzmanını işe alırken

Bir pazarlama uzmanını işe alırken bakmanız gereken 3 önemli konu vardır. İş dünyasında üç ana pazarlama türü vardır, odaklanmak istediğiniz yeri seçmeniz ve mümkünse ideal olan bu üç türün hepsine birden odaklanmanız gerekir:

  • Doğrudan Pazarlamacı posta, e-posta ve telefonla pazarlama çabalarına yoğunlaşır.
  • Çevrimiçi Pazarlamacı sosyal medyaya, web sitesine ve SEO çabalarına yoğunlaşır.
  • Sosyal Pazarlamacı network ağları oluşturur ve stratejik ortaklıklara yoğunlaşır.

 

Bu kişiler işletmeniz için potansiyel müşteri bulacak olan kişilerdir. Bir ekip oluşturmayı ertelemek size para kazandırmaz aksine zaman kaybettirir. İşinizi biliyor olmanız pazarlamayı da çok iyi bildiğiniz anlamına gelmeyebilir. Siz tek başınıza her yere yetişemezsiniz. 

Sonuç olarak tıkır tıkır işler getirecek mükemmel bir pazarlama sistemi yaratmanın ilk anahtarı bir pazarlama ekibi kurmaktır. Her şeyi kendi başınıza yapabileceğinizi düşünmeyin. Yapamazsınız ve yapamayacaksınız. Doğru insanları işe alın ve işletmenizin hızla büyümeye başladığını izleyin. 

 

 

Kaynakça
https://www.actioncoach.com/blog/top-20-marketing-mistakes-number-one-no-marketing-team/