En Çok Yapılan 20 Pazarlama Hatası: 16 Numara – Stratejik İş Ortağının Olmaması

 

Brad Sugars pazarlama hatası serisinin bu bölümünde stratejik işbirliğinin önemi anlatılıyor. 

İşteki döngülere baktığımızda görüyoruz ki herkes bir şeyler satın alır. Bu da beraberinde benzer yoldan başka şeyler satın alabilecekleri anlamına gelir. Bir bebeğiniz olduğunu düşünün bir beşik alacaksınız sonrasında alacağınız şeyler neler olacak? Bebek bezi vs…

Ortak Müşteri Hedef Kitlesi

Hedef kitlenizin aynı olduğu işletmeleri düşünmelisiniz. Bir sektörde ortak müşteri hedef kitlesine sahip 5 ile 10 arası kurumun listesini çıkarın. Sonra başka bir sektörde ortak hedef kitleye sahip kurumları listeleyin ve elinizde kocaman bir potansiyel stratejik partner listesi olmuş olacak. Ortak veritabanına sahip olabileceğiniz, tanımalarını ve güvenmelerini sağlayacak bir kitle. 

Stratejik İşbirliği

Örnekle İnceleyelim. Stratejik işbirliğini örnekle incelemeye gidecek olursak; bir kadın giyim firmasına sahip olduğumuzu düşünelim. Mevcut müşteriler ile ilgili anket yapmalı ve saç kesimini nerede yaptırdıklarını, hangi güzellik salonuna gittiklerini, nereden ayakkabı aldıklarını, hangi arabayı kullandıklarını, makyaj malzemelerini nereden aldıklarını sormalıyız. Her işletme bunu yapmalı ve mevcut varlığı hakkında bilgi toplamalıdır. 

Brad Sugars bunu denemiş ve müşterilerinin %30’unun aynı yerde saçlarını yaptırdıklarını bulmuş. İşte mükemmel bir stratejik partner. Sonrasında en çok nerede yemek yediklerini, hangi restorana gittiklerini bulmuş. Restoran sahibi ile tanışmış ve bu konuyu konuşmuş. Sonrasında güzel bir ürününü restoran sahibine hediye etmeyi teklif etmiş ve dükkanına davet etmiş. Aynı şeyi restoran sahibinin kendi özel müşterilerine, ‘Sizlere teşekkür etmek isterim, bir giyim dükkanına adınızı bıraktım ve gidip sizin için ayırtılmış olan kıyafeti istediğiniz renkte, bedende seçerek alabilirsiniz.’ şeklinde bir mesaj atmasını istemiş. Bu noktadan sonra gelen müşteriyi içeri almak giyim dükkanının işi. Yüzlerce kadının bu ücretsiz kıyafeti almaya geldiğini ve gelenlerin başka ürünler de alarak çıktılarını anlatıyor. Gelenlerden biri başka bir stratejik ortağınız olabilir. 

Pazarlamada mükemmel adımlardan biri strateji işbirliği yapabileceklerini bulmaktır. Bu konu ile ilgili bir çalışma yapmamak ise pazarlama alanınızda koca bir hatadır. 

Pazarlama Hatası serisinin bir önceki yazısını okudunuz mu? En Çok Yapılan 20 Pazarlama Hatası: 15 Numara – Referans İstememek yazısını okumak için tıklayınız.