En Uyumlunun Hayatta Kalışı – Böcekler Uyum Sağlayarak Yüzyıllardır Hayattalar

Yeni bir yıl… Eğer geçtiğimiz yıllar bize bir şey öğrettiyse, o da ekonominin iyi ya da kötü getirecekleri için daima hazırlıklı olmamız gerektiğidir. Darvinciliğin ana kuralıdır; Ya uyum sağlarsın ya da kıştan sağ çıkamazsın. En uyumlunun hayatta kalması, diğerleri sabit dururken (değişime karşı koyarak, tıkanarak) bazı şirketlerin değişimden geçtiğinin gerçek sebebidir.

Financial Times geçen yıl bir makale yayınlayarak, resesyonda ayakta kalmanın Darvincilikle nasıl hala bağdaştığından ve sadece şartlara uyum sağlayan hayvanların hayatta kalabildiğinden bahsediyordu. Financial Times makalede şuna dikkat çekmekte gecikmedi: “Hayatta kalan türler, ne en güçlüler ne de en zekilerdir; hayatta kalan türler değişime en çabuk ayak uydurabilenlerdir”. Peki, yeryüzünde en uyumlu olabilmenin ne anlama geldiğini biliyor musunuz?

Böcekler. Evet, böcekler.

Böcekler dünyada en uyumlu canlılardan biridir ve değişim zamanında uyum yetenekleri sayesinde yüzyıllardır hayatta kalmışlardır. Şirketler, hayatta kalmak için sahip oldukları farklılıkları netleştirmelidirler. Ayılar güçlüdür, ama artık türleri tehlikeye girmiştir. Kartallar zekidir, ama artık nesli tükenmektedir. Öte yandan böcekler ise vardır.

Bu konu, iş sahiplerinin üzerine düşünmesi gereken bir noktadır, üstelik de birçok firmanın etkilediği resesyon hala geçerliyken. İnatçı olmak, değişime direnç göstermek veya değişimi sırf inkar etmek bile sizin veya işinizin resesyondan sağ çıkmasına yardımcı olmayacaktır.

Peki, bir düşünelim, sizin işiniz ne durumda? ActionCOACH’ un İşletmenizi Kolay, Hızlı ve Karlı Büyütmenin 6 Adımı Seminerlerinden birine katılın, piyasa koşullarına ayak uydurmak için iş yerinizin neye ihtiyacı olduğunu hemen şimdi keşfedin! http://www.actioncoachturkey.com/isinizi-buyutmek-mi-istiyorsunuz

Yazan: Steve Pitcairn