Gerçek Bir Girişimcinin Özellikleri

Bir kişi kalabalıkta diğerlerinden nasıl ayrışır? Bir girişimcide kendini belli edecek hangi özellikler bulunur?

Birçok girişimcinin sahip olduğu belli başlı bazı özellikler vardır. İşte bu özelliklerden en önemli üç tanesi aşağıdaki gibidir:

Tutku
Bir vizyonu benimsemek ve uygulamak için tutku önemlidir. Bir şeyi üst üste yapmaktan kendinizi boş yere sıktığınız oldu mu hiç? Girişimciler, en küçümsedikleri işi bile yapıyor olsalar dahi asla sıkılmazlar. Başarılı bir girişimci, yaptığı işte daima kendini eğlendirecek ve hoşuna gidecek bir taraf bulabilir. Girişimciler bunu tutku haline getirirler ve kendilerini buna adarlar.

Risk Almak için İstekli Olmak
Bir iş sahibinin farkında olması gerekir ki, başarılı girişimciliğe giden her adımda elbette riskler olacaktır. Risk almaktan ne kadar kaçınırsanız kaçının, bir noktada mutlaka belirsizlik içerisinde kararlar almanız gerekecektir.

Girişimciler bu gibi durumlardan korkmazlar, bu gibi durumları daima bir ders çıkarma tecrübesi olarak görürler ve çözüm getirmek için kalıpların dışında düşünürler.

Güçlü İletişim ve Doğru Kontaklar
Girişimciler, başarıya ulaşmanın kolay olmadığını ve tek kişilik bir iş olmadığını bilirler. Başarılı olmak için girişimciler, onlarla aynı tutkuları paylaşacak, yetenekli bireyleri işe almalıdırlar.

Bir işi, o işte yer alan kişiler başarılı yapar. Bu kişiler sadece çalışanlar değil, tüm paydaşlardır. Girişimciler bunun farkındadır ve bunun sonucu olarak da iyi ilişkiler kurmak için ellerinden geleni yaparlar ve etrafta olup bitenden haberdar olmak için işlerine yarayacak sektörlerde kontaklar yaratırlar. Girişimciler, daima takdir etmeye özen gösterirler ve işlerinin başarısını, bu başarıda payı olanlarla mutlaka paylaşırlar.

Peki siz iyi bir girişimci olmaya hazır mısınız?

Yazan: Ailina Calip

Kaynak: https://www.actioncoach.com/blog/2015/08/27/characteristics-true-entrepreneur/