Strateji Disiplini ile Aile İşletmesini Üstel Büyütmek – 1

Aile İşletmenizi 10 Kat Büyütmek İster Misiniz?
Yoksa %10 Büyümeye Razı Mı Olacaksınız?

Her CEO, işletme sahibi, girişimci ve iş lideri ‘harika’ bir iş ister. Harika bir işe sahip olmak arzusu çok değerli, ancak bu tanım belirsizlik içeriyor. Harika bir işletmeyi nasıl tanımlarsınız?

Biz harika işletmeyi işletmelerin üstel büyüme elde ederek kazançlarına yeni sıfır haneleri eklemesi olarak tarif ediyoruz. Bu bazılarına şans, hayal veya gizemli güçlerin etkisiyle gerçekleşen bir sihir gibi görünebilir. Bu kişiler başarının dikkatli, sürekli ve disiplinli stratejilerden, eylem ve davranışlardan kaynaklandığına inanmak yerine, başarıyı şansa veya sırlara bağlamayı tercih eder.

Gerçek şu ki, üstel büyüme elde etmek temel disiplinlere yatırım yapmayı gerektirir. Bu disiplinler sayesinde başarınızı tesadüfe bırakmak ya da zamanla aslında geriye düştüğünüzü farkedemediğiniz, küçük kazanımlarla yetinmek zorunda kalmayacaksınız. Temel disiplinlere yatırım yaptığınız takdirde başarı adımlarını inşa edebilir, tesadüfleri beklemek yerine gelişimi planlayabilir, kontrol edebilir ve gerektiğinde yeni değişikliklerle hedeflerine ulaşabilirsiniz. Bu sayede gerek aile işletmenizde aile üyelerini, sizinle hedefe yürüyen ekiplerinizi, sizi izleyen müşterilerinizi ve tedarikçilerinizi her zaman etkilemeye devam edebilirsiniz. Bu disiplinler insanların büyüleyici sonuçların ardında yatan çabaları göz ardı etmelerini de engeller. 

Sıfırları nereye ekleyeceksiniz ? 

Genelde ilk akla gelen satış ve kârlılık sonuçları oluyor. Bununla birlikte, işin her alanında gelir, kâr marjı, kâr, müşteri kazanımı, müşteriyi elde tutma, memnuniyetini arttırma, çalışan bağlılığını geliştirme, çalışanları elde tutma, … her konuda bu gelişimleri sağlamak mümkün.

Eğer insanlar üstel büyümenizin ardındaki çalışmalara inanmak yerine, şansın size dokunmasını beklemek istiyorlarsa, bırakın öyle düşünsünler. Bazı inançlar kolayca silinemez.

İşletmenizin üstel büyümeyi başarabilmesi için hakim olmanız gereken disiplinler konusunda önerilerimizi paylaşacağım.

Strateji Disiplini, işletmenizin sürekli olarak kendini yeniden keşfetmesini sağlayan bir Gençlik Pınarı gibidir.

İş Geliştirme Disiplini, geleceği öngörebilme yeteneği ile ilgili bir kristal top gibi işlev görür. Geçmişten gelen ipuçları ve işaretler sayesinde geleceği tahmin edebilirsiniz.

İnsan Disiplini, Walt Disney’in Fantasia filmindeki “Sihirbazın Çırağı” bölümünde görülen kontrolsüz süpürgeleri anımsatır. Disiplin, yetenekli bir çalışan ekibinin doğru liderlikle yönlendirildiği durumlarda işletmenin istikrarını sağlar.

Uygulama Disiplini, doğru önceliklendirme, doğru insanlar tarafından doğru şekilde gerçekleştirilen işlerin tutarlı sonuçlar doğurduğu bir büyü gibidir – gizemli bir müdahaleye gerek yoktur.

Misyon Disiplini, işletme ile hizmet verdiği insanlar arasında duygusal bir bağ yaratır ve bu bağ, hem kişisel tatmin sağlar hem de bireyin dünyayı daha iyi bir yer haline getirme yeteneğini artırır.

Strateji Disiplini Bileşenleri

Strateji Disiplininin bileşenlerini anlayarak ve kullanarak sürdürülebilirliği artırabilirsiniz. Bu bileşenler, şu şekilde sıralanabilir:

1- Fırsat: Karşılamayı hedeflediğiniz talep.

2- Pazarlanabilirlik: Bir ürün veya hizmetin satılma olasılığı.

3- Kaldıraç: Sahip olduğunuz kaynakları daha fazla kazanmak için verimli kullanma.

4- Ölçeklenebilirlik: Doğal büyümeyi sağlamak için şirketi planlı yönetme.

Her birine ayrıntılı olarak bakalım ve bu bileşenlerin işletmenizin uzun ömürlülüğüne nasıl katkıda bulunduğunu görelim.

Fırsat: 

Stratejik bir yaklaşımla, işletmenizdeki büyüme potansiyelini belirleyebilir ve talepleri karşılamak için uygun fırsatları keşfedebilirsiniz. Doğru fırsatları yakalamak, işletmenizin sürdürülebilirliğini artırmada önemli bir adımdır.

Pazarlanabilirlik: 

Bir ürün veya hizmetin satılabilirlik potansiyelini değerlendirmek, doğru pazarlama stratejileri oluşturmanızı sağlar. Pazarın ihtiyaçlarını anlamak ve talepleri karşılayan çekici bir teklif sunmak, işletmenizin büyümesini destekleyebilir ve uzun vadeli başarıya katkıda bulunabilir.

Kaldıraç: 

İşletmenizin mevcut kaynaklarını etkili bir şekilde kullanarak daha fazlasını elde etmek, büyüme ve sürdürülebilirlik için önemlidir. Varolan yeteneklerinizi, ilişkilerinizi ve varlıklarınızı stratejik bir şekilde değerlendirerek daha büyük bir etki yaratma potansiyeline sahip olabilirsiniz.

Ölçeklenebilirlik: 

Şirketinizi doğal bir büyüme yoluna yönlendirmek için ölçeklenebilirlik konusuna odaklanmak önemlidir. İşletmenizin büyüme potansiyelini değerlendirmek ve gelecekteki büyüme taleplerine uyum sağlayacak esneklik ve planlamayı sağlamak, sürdürülebilirliği destekler.

Bu bileşenler, strateji disiplininin temel taşlarıdır ve işletmenizin uzun vadeli büyüme ve başarı için sağlam bir temel oluşturmasına yardımcı olur. Bu bileşenlere dikkatle odaklanarak, işletmenizin büyüme ve başarı yolculuğuna katkıda bulunabilirsiniz.

Aile işletmesini büyütmek isteyenler için bu blog yazısında, strateji disiplininden ve diğer disiplinlerden bahsettik. İkinci blog yazısında, başka bir konuya odaklanacak ve seriyi devam ettireceğiz. Takipte kalınız…