Başarılı İşletme Sahibi Olmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Başarılı İşletme Sahibi Olmak İçin Bilmeniz Gereken 4 Temel Konu

Bir işletme sahibi olarak büyüme planları yapıyor musunuz? Başarılı işletme sahibi olmak için; eleman almak, makine almak, kapasiteyi artırmak gibi büyümeye dönük adımları atmadan önce aşağıdaki 4 temel konuda kaosu ortadan kaldırmanız gerekir.

  • Vizyon
  • Zaman Yönetimi
  • Üretim ve Hizmette Tutarlılık
  • Finansal Yönetim

Vizyon

Şirketinizin başarıya ulaşması için en öncelikli konunuz vizyonunuz yani şirketinizi nereye götürdüğünüz konusundaki netliktir. En iyi çalışanları vizyonunuz sayesinde şirketinize çekersiniz ve onları ortak hedef etrafında toplarsınız. Vizyon yoksa nereye gideceği belli olmayan bir gemi gibi rüzgarla birlikte sürüklenirsiniz.

Zaman Yönetimi

İkinci öncelikli konu zaman yönetimidir. İşletme sahipleri acil işlere değil, önemli işlere odaklanmalıdır. İşin içinde değil, üstünde çalışmalı, ekibini maksimum yetkilendirmeli, performans kriterlerini belirleyerek rakamlarla değerlendirme yapmalıdır. İşin başında olmadan da tıkır tıkır çalışan ticari ve karlı bir işletme olmak için sistem kurmalıdır. Zaman en değerli kaynaklardan biridir.

Üretim ve Hizmet

Üretim ve hizmette tutarlılık ise müşterilerin tekrar tekrar size gelmesini sağlamanın ilk şartıdır. Müşteri, ürün ve/veya hizmeti zamanında ve kaliteli almak ister. Diyelim ki; müşteriye sunduğunuz ürün ve hizmette gecikmeler yaşıyorsunuz. Eleman yetersizliğinden kaynaklandığını düşünerek yeni eleman almaya karar verdiniz. Eğer kurulu sisteminiz yoksa, süreçleriniz tanımlı değilse, görev ve sorumluluklar net olarak tarif edilmemişse, süreçler arasındaki ilişki kurulmamışsa alacağınız eleman mevcut döngüde etkisiz kalacak, hatta daha fazla probleme yol açacaktır.

Finans Yönetimi ile Başarılı İşletme Sahibi Olmak

Ve son olarak finans yönetimine hakim olmalısınız. Parayı kazanmak kadar onu nasıl topladığınız, harcadığınız, biriktirdiğiniz ve yatırdığınız da önemlidir. Örneğin tahsilat sisteminizde sıkıntılar var ve karlılık oranlarınız düşük diyelim. Daha fazla müşteri kazanmak için yapacağınız pazarlama faaliyetleri ile müşteri sayınız ve cironuz artacak; ancak düşük kar ettiğiniz ve parayı döndüremediğiniz için nakit sıkıntısı çekeceksiniz.

En iyi çalışanları dahi bulup işe alsanız, sisteminiz yoksa onları da uzun süre bünyenizde tutamazsınız. Şirketinizin Vizyonu, Zaman Yönetimi, Üretim ve Hizmette Tutarlılık ve Finans Yönetimi konularında kaos yaşıyorsanız önce bunları ortadan kaldıracak bir sistem kurmalı daha sonra büyümeye dönük yapılanmalısınız. Aksi takdirde problemleriniz de işletmenizle birlikte büyümeye devam eder.

Bereketli günleriniz olsun.

 

Gülfidan Bereket

ActionCOACH – İşletme Koçu

 

ActionCOACH ile işletmeniz için 90 günlük iş planı hazırlamak için tıklayın.