İşe Alım Süreci ve Dikkat Etmeniz Gerekenler

İşe Alım Sürecinde Dikkat Etmeniz Gereken 3 Konu

Bir işletmenin işe alım sürecinde başarısız olması hayati bir risktir. Bir işletme sahibinin odaklanması gereken en önemli konunun ekip olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü sizi hedeflerinize ulaştıracak olan en önemli kaynağınız ekibinizdir. Mutlu çalışanlar mutlu müşteriler demektir. Mutlu müşteriler de size daha çok kazandıracaktır. Bu durumda en iyi çalışanı nasıl bulacağız?

 

İşe Alım süreci

İşe alım yaparken kendinize sormanız gereken üç kritik soru:

  1.     En doğru elemanı nasıl bulacağım?
  2.     Ondan maksimum verimi nasıl alacağım?
  3.     Onu uzun süre nasıl elimde tutacağım?

Bugün en doğru çalışanı nasıl bulacağımızı konuşacağız.

İşe alım sürecinde en az 3 ayınızı gözden çıkarmalısınız. Uzun vadeli hedeflerinizi eleman ihtiyacı açısından 3 aylık aralıklarla gözden geçirin. İşe alımlarda acele etmemeli, işten çıkarma gündeme geldiğinde ise çok hızlı karar vermelisiniz.

Eleman ihtiyacınız varsa işe alım sürecinde öncelikle şunları hazırlayın:

  1.     Aradığınız kişinin görev tanımı.
  2.     Aradığınız kişinin yetkinlikleri.
  3.     İşe başladıktan sonra değerlendireceğiniz performans kriterleri

 

İşe Alım Mülakatı

İşe alım mülakatı yöntemlerinden sizin için en uygun olanı hangis? Özgeçmiş okuyarak doğru elemanı seçmek artık pek de mümkün değil. Çünkü muhteşem özgeçmişler hazırlamak teknoloji sayesinde çok kolay. Seçme yöntemi yerine eleme yöntemini kullanın. Grup mülakatı yapmayı deneyin. Aradığınız adayın diğerlerinin arasından sıyrılmasını sağlayın. Sadece beyin gücüne değil, tutku ve arzularına da odaklanın. Neyi bildiğine değil, öğrenme isteği olup olmadığına bakın. İstek varsa kısa zamanda zaten öğrenecektir. İstek yoksa, en iyi diplomalar sadece çekmeceleri süsler. Eleme yöntemi ile işe alım sürecini bir işletme koçundan destek alarak muhakkak deneyimleyin.

 

Performans Kriterleri

Birçok işletme sahibi işe aldığı elemanlardan memnun olmadığını söylüyor. Çünkü beklentilerini tam ve net olarak belirtmiyorlar. Beklentilerini karşılamayınca da elemanlarından şikayet ediyorlar. Çalışanlarla konuştuğumuzda da kendilerinden tam olarak ne beklendiğini bilmediklerini söylüyorlar.

İşe alım sırasında özellikle performans kriterlerinin belirtilmesi ve sözleşmenin bu doğrultuda hazırlanması her iki tarafın da aynı dili konuşması açısından önemlidir.

 

Bir sonraki yazımızda elemanlarımızdan maksimum verimi nasıl alacağımızı konuşacağız.

 

Bereketli günleriniz olsun.

 

Gülfidan Bereket

ActionCOACH – İşletme Koçu