ÇALIŞAN VERİMİNİ ARTIRMANIN 9 YOLU

İşletme sahipleri için işine gelmeyi seven, beklenenden fazlasını yapan çalışanlara sahip olmak çok değerlidir.  Onlara bağlı çalışan diyoruz. Çalışanlarınız işine ne kadar bağlı ise, verimleri de o kadar yüksek olacaktır. Şirketiniz ancak bağlı çalışanlarınız sayesinde hedeflerine ulaşabilir.

Gallup’un bir araştırmasına göre çalışanların sadece %11’i işine gönülden bağlı, %59’u bağlı değil, %30’u ise mutsuz ve bağsız. Bu da ödenen maaşların %34’ünün çöpe gittiği anlamına geliyor. Çalışan verimini artırmak ve onları şirketinize bağlı hale getirmek büyük oranda sizin elinizde. Tabii Eleme Yöntemi ile doğru elemanı doğru koltuğa oturttuğunuzu varsayarsak. 

Çalışan verimini artırmak için ilk 90 gün

Çalışanlarınızın verimini artırmak büyük oranda sizin elinizde. Öncelikle işe alım sonrasındaki ilk 90 gün muhakkak şunları yapın:

a) Şirketinizin tarihini ve vizyonunu anlatın. Çalışanın şirkete duyacağı saygıyı belirler, çalıştığı şirketle gurur duymasını sağlar.

b) Kültür değerlerinizin neden önemli olduğunu anlatın. Bilgiden daha çok tutum ve davranışlara odaklanın. Peter Drucker’ın ‘Kültür stratejiyi kahvaltı niyetine yer’ sözünü hep hatırlayın. 

c) Çalışanlarınızla bir arada olun. Birlikte öğle yemeği yiyerek, iş konuştuğunuz kadar insani konuları da konuşun.

d) Gerekli becerileri edinmelerini sağlayın. Onları sürekli eğitime tabi tutun. Gelişmelerini teşvik edin. Öyle bir eğitin ki, yarın hemen ayrılmak istesinler. Ancak onlara öyle bir davranın ki, bunu asla yapmasınlar.

Çalışan verimini artırmak için sistem kurun

Çalışanlarınızdan maksimum verim almak için şu 9 adıma dikkat edin:

  1. Liderlik edin. Şirketinizin vizyon ve misyonunu anlatın. İlham verin. 
  2. Ortak hedefler belirleyin. Hedeflerin akıllı(SMART Hedefler) olmasına dikkat edin. 
  3. Aksiyon planınız olsun. Kimin neyi, ne zaman, nasıl, nerede yapacağı, kime rapor edeceği belli olsun. 
  4. Oyunun kurallarını belirleyin. Organizasyon şemanızı, iş akışlarınızı, iş talimatlarınızı oluşturun ve paylaşın. 
  5. Risk almalarını teşvik edin. Gelişmenin yolu yeni şeyler denemekten geçer. Çalışanlarınızın belli sınırlar dahilinde hata yapmasına izin verin. Hata yapmadan öğrenemezler. 
  6. Dahil olmalarını sağlayın. Fikirlerini alın. Karar aşamasında sorumluluk almalarını sağlayın. 
  7. Bireysel başarıya değil, ekip başarısına odaklanmalarını sağlayın. En iyi çalışanları bile bulup bir araya getirseniz, eğer ekip olarak çalışmayı bilmezlerse grup içi çatışmalar çıkacaktır.
  8. Düzenli olarak geri bildirim verin. Kritik performans göstergelerini belirleyin, el sıkışın ve birlikte değerlendirin.
  9. Elde ettikleri başarılar için onları takdir etmeyi unutmayın. Çalışanların en önemli ihtiyacı iyi yaptıkları işler için takdir görmektir. 

Sistem yoksa

En iyi çalışanı dahi bulup işe alsanız, eğer işletmenizde bir sistem yoksa ondan verim alamazsınız. Bir başka deyişle kurulu bir sisteminiz varsa vasat çalışanlarınız bile sizi bir adım öteye taşıyabilir. 

Unutmayınız ki; siz çalışanlarınıza nasıl davranırsanız onlar da müşterilerinize aynı şekilde davranacaktır. Mutlu çalışanlar, verimli çalıştıkları gibi müşterilerinizi de mutlu ederler. 

Bağlı çalışanlara nasıl sahip olabileceğinizi ve bu bağlı çalışanları nasıl uzun süre elinizde tutabileceğinizi bir işletme koçundan dinlemek isterseniz, benimle hemen iletişime geçebilirsiniz. 

Bereketli günleriniz olsun.

Gülfidan Bereket

ActionCOACH – İşletme Koçu

ActionCOACH İşletme Koçu Gülfidan Bereket ile iletişime geçmek için tıklayınız