Bir kahve dükkanı açtınız, peki sizi, köşedeki kafeden farklı yapan şeyi düşündünüz mü?

Oturduğunuz sokaktaki ya da arkadaşlarınızla en çok gittiğiniz muhitteki kafelerin sayısını bir düşünün. Etrafımızda ne kadar çok kafe var değil mi? Peki siz, bir kahve dükkanı açarken sizi köşedeki kafeden farklı yapan şeyi düşündünüz mü? Eğer henüz düşünmediyseniz en değerli varlığınızın şu an farkında değilsiniz demektir. 

Sizinde farkında olduğunuz gibi, kafe sektörü son derece rekabetçi bir alan ve işletme sahipleri kendilerini rakiplerinden nasıl farklılaştıracaklarını keşfetmek zorundalar. 

Sizin en çok zorlandığınız konular neler?

  • Pazarlama faaliyetlerine bütçe ayıramamak.
  • Hızlı eleman değişimi.
  • Değişken iş süreçleri veya yazılı, net bir sistemin henüz olmaması.
  • Dükkanınızın siz olmadan çalışamaması. 
  • Dükkanın hep dolu olmasına rağmen kârınızın artmıyor olması.
  • Cironuzu veya nakit akışınızı öngörememek.

Bu konular kahve dükkanı, kafe, restoran sahiplerinin çoğunun çözmek istediği ortak sıkıntılardır. Çok sayıda işletme sahibinin ayağına takılan ve dükkanı kapatmaya kadar götüren ciddi konular olmakla beraber hepsinin çözümü mevcuttur. Bu yazı içerisinde sizlere bir takım çözüm önerileri ile yol göstermeye çalışacağız.  

1. İşe yarar bir pazarlama planı yapmak!  

Pazarlama aktivitelerinden hangisinin sizin işinize yarayıp hangisinin yaramadığını ya da yaramayacağını biliyor musunuz? Öncelikle pazarlama geçmişiniz olsa dahi sanki hiçbir şey bilmiyormuşsunuz gibi sıfırdan bir pazarlama strateji araştırması yapın. Pazarlama özellikle dijitalleşme ile birlikte çok hızlı değişen bir alan. Eskiden işe yarayan stratejiler günümüzde işe yaramayabilir ve hiç bir işletme sahibi deneme yanılma yöntemi ile zamanını ve parasını kaybetmeyi tercih etmez.

2. Karlılığınızı %61 oranında artırmak!

Dükkanın dolu olması, kasaya düzenli para giriyor olması kâr ettiğiniz anlamına gelmiyor olabilir. Ya da kârınızı artırmanın yollarını arıyor olabilirsiniz. Bunun için mucizelere gerek yoktur. Önemli olan Nakit akışınızı ve süreçlerinizi düzenli kaydetmek, analiz etmek ve ihtiyaç duyulan alanlarda artışı sağlayacak stratejiler uygulamak. Kârınızı artırmanın 5 Adımı E-Kitabını indirdiğinizde, ay sonu net karın; potansiyel müşteri sayına, müşteri dönüşüm oranına, işlem adedine ve ortalama satış tutarına bağlı olduğunu bir denklem gibi göreceksiniz.

Gelecek ay hangi alan üstünde çalışmanız sizin için en faydalısı olacak? Potansiyel müşteri sayınızı mı artırmalısınız, işlem adedini mi yoksa ortalama satış tutarını mı? 

Kârınızı artırmanın 5 Adımı E-Kitabını indirin ve hangi alan üstünde iyileştirmeler yapacağınıza karar verin. Her adım için örnek stratejileri inceleyin ve işletmeniz için en doğrusu seçerek uygulamaya başlayın. Kârınızın değiştiğini göreceksiniz. 

3. Muhteşem bir ekip yaratma ve koruma yolları!  

Kahve dükkanı siz olmadan da çalışıyor mu? Yoksa her saat orada olmanız servisi sizin yapmanı ya da çalışanları takip etmeniz gerekiyor mu? Siz olmadan da çalışan bir işletme istiyorsanız bir ekip kurmak zorundasınız. büyümek istiyorsanız her şeyi sizin yapmanız mümkün değil. Doğru insanları işe alarak rüya takımınızı oluşturabilir ve yarattığınız bu takımı korumak ve geliştirmek için aşağıdaki e-kitaplardan faydalanabilirsiniz. Bir rüya takım kurduğunuzda, siz artık işin içinde bir çalışan olmaktan çıkıp, işin üstünde düşünen ve stratejiler belirleyen gerçek bir patron olduğunuzu hissedeceksiniz.

4. Doğru fiyatlandırma!  

Fiyatlarınızda indirim yaparak işlem adedinizi artırabilirsiniz bununla birlikte bu her zaman daha çok kâr elde edeceğiniz anlamanına gelmez. Fiyatlandırma konusunda size yol gösteren aşağıdaki blog yazısını mutlaka okuyun ve Fiyat İndirim Matrisi Tablosunu indirmeyi unutmayın. Fiyatlarınızı düşürmeden birkaç basit teknik ile daha çok müşteriye ulaşabilir ve daha çok kâr elde edebilirsiniz.

İşinizi Geliştirecek Başka Alanlar

Bir kahve dükkanı işletmek sadece pazarlama, nakit akışı ve ekip geliştirmekten ibaret değildir. Daha fazla bilgiye ulaşmak ve işletmenizi büyütmek istiyorsanız sizi Ücretisiz İşinizi Büyütmenin 6 Adımı Seminerimize davet ederiz.

ActionCOACH dünyada 80’den fazla ülkede, neredeyse her sektörde sizin gibi binlerce işletme sahibine hedeflerini gerçekleştirebilmeleri ve büyümeleri için destek veriyor. Size de ücretsiz 6 Adım Seminerimize katılarak küçük bir işletmeden büyük bir işletmeye nasıl dönüşebileceğinizin adımlarını keşfedebilirsiniz.

Birkaç saatinizi ayıracağınız bu ücretsiz online oturuma katılarak işinizi büyütme fırsatını kaçırmayın.