Çalışanlar Arası Anlaşmazlığı Çözmek

Bir ekip birbiriyle yakinen çalıştığı zaman anlaşmazlık çıkması kaçınılmazdır. Eğer bir lider anlaşmazlıkla yüzleşmez de büyümesine izin verirse, çalışma ortamı tamamen zehirli hale gelebilir. Anlaşmazlıktan kaçınan ve sahte bir uyuma göz yuman bir yönetici, farkında olmadan çalışanlar arasındaki ilişkilerin bozulmasına sebep olur. Zararsız gerginlik kaosa dönmeden harekete geçilmesi, yöneticinin sorumluluğundadır.

İşte size çalışanların anlaşmazlığını yönetmenize ve çalışma ortamının huzurunu sağlamanıza yardımcı olmak için 3 temel öneri:

Farklılıklara Saygı Gösterin
Otoritenizi göstermek ve isteklerinizi her seferinde uygulatmak yerine, etraftakilerin farklılıklarına saygı duyun ve gelecekte olası anlaşmazlıklardan kaçınmak için olayları farklı gözle görmeye çalışın.

Çalışma ortamındaki çeşitlilik arttıkça, anlaşmazlıkların çözümü artık siyah beyaz gibi keskin ayrımlardan çıkar ve grileri barındırır hale gelir. Herkesin kendine has özelliklerine ve farklılıklarına saygı duyarak, genel hatlarıyla tüm insanlarla anlaşmazlığı yönetebilir hale gelmeyi öğrenirsiniz.

Müdahale için Doğru Zamanlama Yapın
İtiraf edin, anlaşmazlık kaçınılmaz değildir, bu yüzden de vakitlerini ve enerjilerini anlaşmazlıktan kaçınmaya yatıran liderler sonrasında bundan pişmanlık duyarlar. Aslında tam da bu yüzden liderler, ondan kaçınmayı değil onu yönetmeyi öğrenmeye odaklanmalıdırlar.

Anlaşmazlıkları etkin bir şekilde yönetmek söz konusu olduğunda zamanlama en önemli unsurdur. Aksiyon almak için doğru zaman, bir çalışanın hataları yüzünden diğerlerinin performansını olumsuz etkilediğine dair kanıtınız olduğu zaman olarak görülebilir. Çok uzun süre beklemek saygınlığınızı tehlikeye atacaktır.

Gerginlikle Yüzleşin
Liderlik dediğiniz, anlaşmazlıkları çözmek, bunların da arasında olmak üzere diğerlerinin sevmediği şeyleri yapmaktır. Fakat anlaşmazlıkla kafa kafaya çarpışılmalıdır. İşler kontrolden çıkmadan kontrolü ele alıp, anlaşmazlık noktası belirlenmelidir. Anlaşmazlığın ilerlemesine izin vermek kesinlikle onaylanmayan bir davranıştır. Siz tereddüt ediyorsunuz diye başkalarının araya girmesini beklemek, yönetici tarafında başarısızlık göstergesidir.

Yazan: Ailina Calip

Kaynak: https://www.actioncoach.com/blog/2015/10/12/ways-manage-staff-conflict/