Değişim: Siz Neyi Kaybetmekten Korkuyorsunuz?

Tüm değişiklikler kayıp anlamına gelir, her değişiklikte bir şey kaybederiz.

Direnç gösterdiğimiz değişimin kendisi değil, kayıpların kendisidir. O halde, siz neyi kaybetmekten korkuyorsunuz? Sizin insanlarınız neyi kaybetmekten korkuyorlar?

İnsanlar muhtemel kazançlardansa, muhtemel kayıplara karşı daha hassas olmaya programlanmışlardır. Burada araştırılacak çok büyük bir alan vardır, çoğu da hisse senedi piyasası davranışlarından oluşmaktadır.

Değişime yaklaştıkça, kazanacaklarımızdan çok kaybedeceklerimize karşı hassasiyet duyarız. Güvende olma duygusunu kaybedebiliriz, değer verdiğimiz iş arkadaşlarımızı kaybedebiliriz, ne yaptığını bilmenin verdiği gönül rahatlığını kaybedebiliriz.

Kendiniz ve çalışanlarınız için, bu korkulardan arınmanız ve gerçekle gerçek olmayanı ayırmanız gerekir. Birçok korkumuz yersizdir ve kendimizi bu korkulardan arındırmamız gerekir. Yine de bazı korkular haklı sebeplerden olabilir ve bunları bilip bunlara karşı hazırlıklı olmamız gerekir.

Her durumda, bir miktar gerçekçiliğe ihtiyacımız vardır. Burada önemli olan, umut ve muhtemel kazançlar doğrultusunda hareket etmektir. Sonuçta, umut korkuya cevaptır ama bu sadece umut, korkunun gerçekliğini kabul ettiğinde geçerlidir.

Tekrar başa dönmek gerekirse, sizin kaybetmekten korktuğunuz şey ne? Sizin insanlarınızın kaybetmekten korktuğu şey ne?

Yazan: Keith Roberts