DISC Davranış Profili Envanteri’ne Kısa Bakış

DISC davranış profili, Dr. William Moulton Marston tarafından davranış biçimlerini ölçmek amaçlı geliştirilmiştir ve 4 farklı bileşenden oluşur. Kişiler tarafından kendi davranış biçimlerini değerlendirmek ve bu davranış biçimlerinin iş yerlerindeki kişiliklerini ve değişik kariyer basamaklarındaki etkilerini gözlemlemek amaçlı kullanılır. Bireylerin bu davranış biçimlerinin farkında olması, onların üretkenlik, stres ve diğer kişilerle ilişkilerini nasıl düzenleyeceğine yol gösterici olur. Kişinin kendi motivasyon öğelerini daha iyi anlamasına, hangi stres seviyesinin onlar için yıkıcı olduğunun gözlemlenmesine, hangi sorun/problem çözme yöntemlerinin kendisine daha uygun olduğunu anlamasına yardımcı olur. Aynı zamanda, iş hayatında kişinin karşısına çıkan davranışları anlamasına ve bunlarla başa çıkmasına da yardım eder…

DISC profilini oluşturan 4 bileşen aşağıdaki gibidir:

1.         Baskın Karakter (D:Dominance)
Bu kategorideki insanlar için anahtar davranış kendine güvendir. Bu kişiler hedeflerini başarma ve sonuç odaklıdır. D tipi ayrıca açık sözlü, değişime açık ve maceracı bir yapıya sahip olup, yollarına çıkan meydan okumalara karşılık verirler.

2.         İz Bırakan Karakter/Etkileyici (I: Influence)
Bu kategorideki insanların iyi birer lider olduğu söylenir. Bu kişiler karşılarındakileri etkiler, içlerinde bulundukları durumların kontrolünü ele alır ve aynı zamanda etraflarındaki herkesi de beraberinde sonuca giden doğru yolu göstererek sürüklerler. İlişki odaklı ve doğal ikna edicidirler. İşbirliğine yatkın olan I karakterleri, her durumdaki en iyi seçeneği görebilirler.

3.         İstikrarlı / Stabil Kararkter (S: Steadiness)    
Bu kategori karakterindeki insanlar davranışlarında tutarlıdır. Acele ettirilmeyi veya kendilerinden imkansızı beklemenizi sevmez, daha sakin yapıda isteklere karşılık verirler. Birlikte çalışmanın önemine vurgu yaparlar, alışılmadık durumlara rahatça uyum sağlarlar ve ilk bakışta göze çarpmayan ama önemli işlerle ilgilenirler. Takım arkadaşlarına karşı oldukça destekleyici bir tavırları vardır, ayrıca mütevazı ve gerçekçidirler.

4.         Titiz Karakter (C: Conscientiousness)
İsminden de anlaşılacağı üzere bu karakterdeki insanlar doğruluğa ve üretilen işin kalitesine odaklanırlar. Güvenilmeyi ve sorumluluk verilmesini severler, çünkü sorumluluk sahibi olmak onlar için aynı zamanda özgürce karar verebilmeyi ifade eder. Ayrıca, detay odaklı karakterlerdir, olayların sebeplere bağlı ilerlemesine ve deneyime önem verirler. Yanılmaktan korkan mükemmeliyetçi bir yapıya sahiptirler.

Çalışanlarınızın ve müşterilerinizin davranış profillerini DISC Analizi ile öğrenerek, onlara nasıl yaklaşmanız gerektiğini daha iyi anlayıp, satışlarınızı kolayca artırabilirsiniz! DISC Davranış Profillerini daha iyi anlamaka ve iş başarılarınızı artırmak için, size özel DISC raporu HEDİYEli “DISC ve DISC ile Satış” Semineri’mize katılın, siz de şimdiye dek ufak anlaşmazlıklarla kaçırdığınız satışları artık kolayca kapatın! Detaylı bilgi için tıklayınız! http://actioncoachturkey.com/disc