Doğru Marka İletişimi Yaparak Markanızı Satmak

Markalar, hem satmak istedikleri ürünün kimliğini hem de müşterilerin satın almak istediklerinin özünü oluşturmaya başlamıştır. Bir marka sadece bir ürünün üreticisi değildir; Aslında, kalite, hizmet ve güvenilirliği ifade eder. Sağlam bir markanın kendine has bir hikayesi vardır, etkisi altında kalan kitlesini sonsuza dek sadık kılar. Tüm harika markaların ortak noktası inanılmaz bir hikaye ve müşterilere bu konuda bilmeleri gereken her şeyi söyleyen birleştirici bir ifadedir. Bir müşteri bu ifadeyi duyduğunda, markanın onlar için ne yapacağını tam olarak bilir.

Bir cümle kullanarak, markanın tüketici hayatına getireceği değeri ifade eden bir cümle, şirketin hedef pazarlarının aklında önemli bir etki yapabilir. Kısa ve öz bir şekilde, her şeyi söyleyen bir ifadeye ihtiyacınız var. Steve Jobs’un iPod’u piyasaya sürdüğü sırada, bir iPod’un aslında “cebinizde yüzlerce şarkı” olduğunu söyleyerek etkileyici bir marka ifadesiyle nasıl paylaştığını düşünün. Müşterilerine tek bir cümle ile yeni lansmanının neyle ilgili olduğunu söyleyebildi; Tüketici, bir Apple iPod aldığında ne alacağı konusunda net bir fikir edindi ve bu açıklama Apple’ın sunduğu en son cazibe merakını uyandırdı.

İfadenizin etkili olabilmesi için belirli özelliklere sahip olması gerekir. Bunlar:

  • Markanızın tüketiciye sağladığı hizmetin değerini yansıtan duygusal bir etki.
  • Ürün paketlerinizi maksimum etki üretmek için tasarlanmış kısa bir cümle ile oluşturun. Netliği sağlamak için kısa olun.
  • Hedef pazara sunmak istediğiniz eşsiz hizmeti vurgulayın.

Markanızın anlatacak etkileyici bir hikayesi varsa, potansiyel müşterilerin ilgisini çekeceğinden emin olabilirsiniz. Eğer markanızı nasıl başarılı bir şekilde anlatacağınızı bilirseniz, bu insanlar için pazardaki en önemli marka olacaksınız. Yaşam boyu sadakat, tek bir cümleyle başlar, bu yüzden bu cümlenin ne olacağına karar verirken elinizden gelenin en iyisini yapmayı unutmayın!

Kaynak: https://www.actioncoach.com/blog/the-right-branding-statement/
Çeviri: Eti Vitas