İşletme Koçları Ne Yapar?

İşletme koçu, potansiyel gücünüzü belirleyerek fiziksel olarak değişiklik yapma isteğinizi değerlendiren kişisel bir eğitmen gibidir. Güçlü ve zayıf yönlerinizi, eksikliklerinizi tam olarak bulmanıza ve korku bölgelerinizi belirlemenize yardımcı olur. Bunun amacı, sizi geriye doğru çeken şeyi kırıp geleceğe doğru ilerlemenizi sağlamak ve sizi yolunuza çıkabilecek engellerden kurtarmayı sağlamaktır. İş ortamınız değişmeye ve gelişmeye devam ettikçe, bir işletme koçunun sağladığı içgörü ve bakış açısı piyasadaki rekabetin içinde kalmanız için gereken değişiklikleri yapmanıza yardımcı olabilir.

İşletme koçları kendi alanlarındaki uzmanlardır, bu nedenle deneyimleri ve uygulamalı bilgileri sayesinde, bir iş için başarının ne gerektirdiğini bilirler. İşletme koçunuz içinde bulunduğunuz durumu anladığında, birebir koçluk gerçekten etkili olabilir. Yıllar boyunca çalışmalarını sürdürdüklerinde, sizin de işinizi büyütmenize yardımcı olmak için kullanabilecekleri çok sayıda bağlantıya sahiplerdir.

Siz de işletme koçu olmak ister misiniz? Hemen tıklayın.

İşletme sahibi olarak,  ağaçlar içinde ormanı görmek bazen zor olabilir. İşletmenizi yürütmenin günlük detaylarına derinden dahil oluyorsunuz ancak günü kurtarmak için bu yeterli olsa da, aynı zamanda daha büyük resmin görüntüsünü kaybetmenize neden olabilir. Unutmayın – Müşterileriniz işinizin arkaplanında neler olduğunu bilmeyecek veya önemsemeyecektir.

Bir iş kurmaya girişen girişimciler, birçok detayla o kadar meşguldür ki, kendileri için yeni olanakları öngörmekte zorluk çekerler. Büyük hayaller kurabilirler, ancak çoğu zaman, onlara ulaşabileceklerine inanmazlar. Kendini zihinsel olarak mağlup etmiş işletme sahipleri asla başaramazlar ve bu kişiler işletme koçuna herkesten daha fazla ihtiyaç duyan insanlardır. Bir koç, hayallerinizi gerçeğe dönüştürmenize yardımcı olacak bir eylem planı hazırlamanıza yardımcı olur.

Size dürüst geri bildirim vermeleri için arkadaşlarınıza ve ailenize güvenmek yeterli değildir- duygularınızı incitmek ya da sizi moralsizleştirmek korkusu yüzünden duymak istediklerinizi sık sık söyleyecektir. Buna karşılık, bir işletme koçu yapmak istediğiniz ya da yapmak istediğiniz her şeyi takip etmeye körü körüne teşvik etmek yerine, yapmayı bırakmanız gereken şeyleri size söyleyecektir. Sizin en doğru aksiyonu alabilmeniz için hareket edecekler ve yanlış bir yolda olup olmadığınızı size hemen söyleyecekler. Bu hedef, özellikle bir iş koçuyla birlikte gelen kapsamlı uzmanlık ve uygulamalı deneyim de söz konusu olduğunda, işiniz için çok yararlı olabilir.

Sık sık korkularımız, alaycılığımız ve endişelerimiz vardır. Bu etkenler potansiyelimizi görmemizi ve mükemmelliğe ulaşmamızı engeller. Bir işletme koçu, kendinden kuşku duyma miyazasını kesip, her bir müşterisinin sahip olduğu potansiyelin tamamını ortaya çıkarabilecek kabiliyete sahiptir. Hedeflerinizi netleştirmeye ve yol boyunca başarınızı sizinle birlikte kutlamaya, başaramadığınızda da yönlendirmeye yardımcı olur. Bir işletme koçunun, sizin için kalplerinde en iyi menfaatleri vardır ve birçok girişimci, koçlarının ihtiyaç anında başvurabilecekleri en güvenilir insanlardan biri olduğunu fark eder.

İşletmenizi bir üst lige taşıyacak işletme koçunuzu bulmak için tıklayın!

Kaynak: https://www.actioncoach.com/blog/what-does-a-business-coach-do/
Çeviri: Eti Vitas