En Çok Yapılan 20 Pazarlama Hatası: 13 Numara – Hedefi, Teklifi ve Kopyalamayı Görmezden Gelmek

https://www.youtube.com/watch?v=WKuC18B22PE

 

Pazarlamada Hedef

Pazarlama parçalarını bir araya getirirsek hedef, teklif ve aynısını yapmak. Pazarlamada hedef en önemli parçadır. İkinci sırada teklifler ve üçüncü sırada kelimeler vardır. Tabi sadece kelimeler değil görseller, resimler, videolar…

Sadece Facebook platformuna fotoğraf yükleyerek/değiştirerek geri dönüşleri %500 daha fazla alabilirsiniz. Facebook ya da Google reklamlarına resim ya da video vermek çok önemlidir. 

‘Instant Advertising’ kitabında kelimelerin etkisinden sıkça bahsedilmiştir. Başlığa şirketin adını koymak yerine sağlam bir kampanya adı koymak büyük fark yaratacaktır. Karlılığınızı büyük ölçüde arttıran başlıklar, faturanızı önemli ölçüde azaltan yedi adım bunlar insanların sizin paylaşımlarınızı okumaya itecektir. 

İnsanlar okumayı sevmiyor diyorlar ama ilgilenen insanlar her şeyi okumak istiyor. Eğer bilindik bir gazetede kocaman bir haber verirsen ve başlık da “Dr.Tony Alessandra’nın İşletmelerde Karlılığı Artırmanın 17 Adımı” şeklinde yaparsan. Mükemmel şekilde hedeflenmiş bir yapı oluşur. Eğer bu başlık sizi etkilerse yazılı her kelimeyi okumak istersiniz. Kelimelerde ‘sen’ kullanmak ‘beni’ ve ‘bizi’ kullanmaktan daha etkilidir. 

Eyleme yönelik bir yapı oluşturmak; Dikkat, İlgi, Arzu, Eylem şeklinde bir sıralamayı takip ederek yapılabilir. Etkileyici bir görselle dikkatini çek, güçlü kelimelerle ilgisini arttır, uzun başlıklar kısa başlıklara oranla daha etkili olacaktır ve harekete geçir. Reklamda, elektronik postada, mektupta… Ana başlığı ve alt başlıkları olan uzun bir metin düşünün, kısa başlıklar takibi kaybettirebilir. 

Online sitenizde, postalarınızda, broşürlerinizde açık bir dilinizin olması gerekir. Broşüre dikkat, broşür satmak için değil bilgi vermek içindir. Günümüzde insanlar internetten araştırabiliyorlar, sonrasında ellerine aldıkları broşür sadece durumu doğruluyor. Görünmeyeni görünür kılmaya çalışın.