En Çok Yapılan 20 Pazarlama Hatası: 17 Numara – Takibin Olmaması!

https://www.youtube.com/watch?v=9U6oaA8XKQQ

 

Pazarlamanın bir işi: Takip!

Takip etmek daha çok satış görevlilerinin işi, satış görevlisine yardım etmek de pazarlamanın işidir. Kontrol listesini üreten, e-postaları üreten pazarlama ekibidir. Satış elemanlarınıza e-posta yazdırmayın bunu pazarlama departmanının yapması gerekir. 

Takip etmemek, otomatik bir veritabanına sahip olmamak büyük bir pazarlama hatasıdır. Müşterilerinizin ve potansiyel müşterilerinizin takibini teknoloji tabanlı bir yol ile yapmanız daha kolaydır. 

Web sitenize bir sistem kurduğunuzu ve kişiler geldiğinde sistemin size haber verdiğini düşünün. Hey! Biri geldi ve 3 dakikadır senin sitende geziyor, işte takip edilmesi gereken yer burası.

 

İletişime Geçin

Herkes sizin işletmenizi biliyor, sürekli görüyor olsa dahi onlarla en az 90 günde bir iletişime geçin. Özle günlerini kutlayın, kart atın, bülten gönderin, onlara dokunun. 

Emlak işinden bir örnek verecek olursak; bir kişinin 3 ile 7 yıl arasında bir sürede yeni ev aldığını varsayalım, 7 yılda bir alıyor olsun. Her 90 günde bir e-posta atmanın maliyeti 1TL’den yılda 4 TL, 7 yılda 28 TL. Eğer eski müşterinizi takip eder küçük de olsa bu dokunuşları yamaya devam ederseniz 7 yılın sonunda sizi hala hatırlayacak ve yeni evi için sizinle iletişime geçecektir. Bunları yapmadığınız takdirde ortalama bir kişi 3 ile 7 yıl arasında emlakçısının kim olduğunu hatırlamıyor. 

Özellikle referans istiyorsanız insanlarla iletişim halinde olmalısınız. Düzenli olarak insanların önünde değilseniz yönlendirmeleri alamazsınız.