En Çok Yapılan 20 Pazarlama Hatası: 5 Numara – Pazarlama Stratejisi Yok

En çok yapılan pazarlama hatalarından bir diğeri işletmenizin yeteri sayıda pazarlama stratejisinin olmamasıdır. Kaç farklı pazarlama stratejiniz var? Değişen dünyada işinizin hayatta kalması için birden fazla stratejiye ihtiyacınız olacaktır. Oyunun kuralları değişmez ama oyun değişir. 

 

Pazarlama Stratejileri

Pazarlama stratejileri müşteri iletişimindeki her aşamada farklıdır. Sizi hiç tanımayan bir potansiyel müşteriyi kazanmak için uygulayacağınız strateji ile 10 yıllık müşterinizin alışverişe devam etmesi için uyguladığınız stratejinin aynı olmasını bekleyemeyiz, olmamalıdır. Sadece hayatta kalan bir iş değil büyüyen bir işletmeye sahip olmak istiyorsanız genel bir iki strateji değil müşteri ile iletişimde her aşama için farklı stratejilere sahip olmanız gerekmektedir. 

 

Potansiyel müşteri sayınızı artırmak için sosyal medya kullanabilirsiniz, billboard reklamları verebilirsiniz, network organizasyonlarını kullanabilirsiniz…

Potansiyel müşteriyi gerçek bir müşteriye dönüştürmek için garanti verebilirsiniz, hediye çeki verebilirsiniz, ürün gelişimi için fikrini sorabilirsiniz…

Bir müşteriye yapacağınız satışlarda işlem adedini artırmak istiyorsanız, rekabet ortamı yaratabilirsiniz, özel indirim oluşturabilirsiniz, alternatif ürünler sunabilirsiniz…

Her şey yolunda müşteriler geliyor, birçok ürünü aynı anda satın alıyor bununla birlikte siz daha çok büyümek istiyorsanız, fiyatlarınızı artırabilirsiniz, indirim yapmayı azaltabilirsiniz…

 

 

Potansiyel müşteri, dönüşüm oranı, işlem adedi, ortalama satış ve marjınız tüm bu aşamalar için farklı pazarlama stratejilerine ihtiyacınız var. En azından bu başlıklar için 1’er tane olduğunu düşünürsek 5 farklı pazarlama stratejisi kullanmalısınız. 

Büyüyen bir potansiyel müşteri üretimi istiyorsanız 7 ile 10 arasında strateji oluşturun. Potansiyel müşteri üretimine yönelik sadece çok az stratejiniz varsa birilerini kaybederken 2-3 strateji ile yerlerine yenilerini koymaya çalışmak sadece istikrarı korumak için çabalamak olacaktır malesef büyümek için yeterli değildir. 

 

Pazarlama Stratejilerini Ölçmek

Pazarlama stratejilerini ölçmek onları uygulamak kadar önemlidir. Ölçemediğiniz ve test edemediğiniz stratejilerin faydasını anlayamazsınız. Eğer rakamları okumuyorsanız hemen şu an kullandığınız pazarlama stratejilerinizi ölçmeye başlayın. 

Stratejilere karar ver, uygula, test et, ölç… Sonrasında kanıtlanmış bu stratejilere bütçe ayırarak rakamlarınızın yükseldiğini göreceksiniz. 

Oyunun kuralları değişmez ama oyun değişir çünkü oyuncular değişir, pazarlama stratejilerinizi sık sık ele alın. Yeni stratejiler denemeye devam edin. Kârlılığınızdaki kaldıraç etkisinin ne olduğunu bulmak istiyorsanız mutlaka Kârınızı Artırmanın 5 Adımı e-kitabını okuyun.