fbpx

En Çok Yapılan 20 Pazarlama Hatası: 7 Numara – Pazarlama Bütçesi Yok

Bütçeniz nedir? Sınırsız bir pazarlama bütçesi nasıl oluşturabilirsiniz?

İşinizde bilmeniz gereken iki önemli rakam var: 

Elde etme maliyeti: Her yeni müşteriyi satın almak için ne kadar harcama yapmanız gerekiyor? Bunu belirlediğinizde, daha sonra 1. satıştan elde edilen kar katkısını hesaplayabilir ve bunun pazarlama maliyetini ve daha fazlasını karşılayıp karşılamadığını değerlendirebilirsiniz. Eğer karşılıyorsa bu maliyet olmaktan yatırım olmaya dönüşür.

Ömür boyu değer: Ortalama olarak yeni bir müşteri kazandıktan sonra, ne kadar süre müşteriniz olarak kalıyorlar ve müşteriniz olduğu sürede ne harcıyorlar? Onlardan gelen brüt kâr katkısı nedir?

Bu iki rakamı öğrendikten sonra, pazarlama bütçenize ne kadar yatırım yapacağınıza karar verebilir ve işletmenize doğru sayıda yeni müşteri almak için bir plan oluşturabilirsiniz. 

Neyin işe yaradığını bulduğunuzda, bu sınırsız bütçeyi etkili bir şekilde oluşturabilirsiniz.

ActionCOACH’un Hedef Müşteri Yaratma, Satışa Dönüştürme, İşlem Adedi, Ortalama Satış Tutarı ve Kar Marjı başlıklarından oluşan 5 Adım stratejisi şirketinizin geleceğini inşa etmede size çok önemli bir kaynak sunuyor.

En Çok Yapılan 20 Pazarlama Hatası’nı ele aldığımız bu serinin devamı için bizi sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz!Top