En Çok Yapılan 20 Pazarlama Hatası: 6 Numara – Pazarlama Hedefi Yok

https://www.youtube.com/watch?v=KoArdsMgtWc

Planınızda ayrıntılı bir pazarlama hedefi olmaması büyük bir hatadır. Birçoğunuz, tabi ki bir hedefimiz var diyebilir. Ne yazık ki aylık ya da yıllık bir hedef yeterli değildir. Haftalık hedefler, günlük hedefler, özelleştirilmiş hedefler eğer iyi bir pazarlama stratejisi oluşturmak istiyorsanız her alanda ayrıntılı olarak hedeflere ihtiyacınız var.

 

Ayrıntılı Hedefler

Ayrıntılı hedefleriniz var mı? Birçok işletmenin tek bir büyük hedenin olduğunu ve yeterince küçük hedeflerinin olmadığını görüyoruz, haftalık hedefleri, günlük hedefleri yok. Mesela bugün LinkedIn’de kaç tane potansiyel müşteri görmek istiyorsun? Bugün telepazarlamada kaç tane potansiyel müşteri ile iletişim kurmak istiyorsun? 2 saat içerisinde sosyal medya paylaşımlarını kaç kişi beğensin istiyorsun? Tek alışverişte satın alınan ürün sayısını kaça artırmak istiyorsun? Hedeflerinizi ayrıntılı bir hale getirmelisiniz. 

 

Kârınızı Artırmanın 5 Adımı

Kârınızı artırmanın 5 Adımı ile hedeflerimizi ele alalım. Şu anda pazarlama planınızdaki hedefiniz nedir? Bu planda A noktasından B noktasına varmak istiyorsunuz ama nasıl? Potansiyel müşteri sayınızı mı odaklanmanız gerekiyor, potansiyellerin dönüşüm oranını mı odaklanmanız gerekiyor yoksa zaten çok müşteriniz var dönüşüm oranlarınız gayet iyi ama bir kişiye yapılan satış sayısına mı daha çok odaklanmalısınız? Her bir aşamanın ayrıntılı hedefleri olmalı elbet bununla birlikte sizin işletmenize uygun en çok kâr edeceğiniz aşamaya odaklanıp oradaki hedefinizi ve yolunuzu daha detaylı çalışmanız sizi mükemmel sonuçlara ulaştıracaktır. Potansiyel müşteri sayısı hedefi ile birlikte dönüşüm oranınızı ölçüp ona da bir hedef koymanız çok önemli. Diyelim ki dönüşüm oranınız şu an % 27, bunu % 42’ye nasıl ulaştıracağınızı araştırın. 

Kârınızı artırmanın 5 adımını daha detaylı okumak istiyorsanız, şimdi Kârınızı Artırmanın 5 Adımı e-kitabını indirin!

 

Bir şirketteki her pazarlama uzmanının hedeflere ihtiyacı vardır. Sadece satış değil, SEO hedefi, tıklanma oranları, sitede kalma süresi… Ayrıntılı bir şekilde hedef koymak karmaşık gibi görünse de bu olması gereken ve sizi rastgele değil sağlam adımlarla büyük hedefe götüren aşamalardır. Büyük hedefinizden sonra ayıntılı hedeflerinizi planladığınız yolda nerede olduğunuzu daha iyi takip edebilirsiniz. Ayrıntılı hedefler ile daha kolay ve daha iyi sonuç aldığınızı göreceksiniz. 

 

Kaynak:
https://actioncoach.co.uk/coaches/chris-wharram/news/2017/12/11/20-top-mistakes-trades-make-marketing/