fbpx

Hayal Et x Hedef Koy x Öğren x Planlama Yap x Harekete Geç = Başarı

Hedef koymak zor hayal etmek kolay mı? Başarıya ulaşmanız çok kolay demiyoruz elbette bununla birlikte MÜMKÜN. Büyük hayaller bununla birlikte sadece hayal etmekle kalmayıp hedefler koyan, süreçleri öğrenen, planlama yapan ve en önemlisi harekete geçen bir kişi olsaydın hayatında neler farklı olurdu? Başarılı kişilere bakın, bu ortak paydaları bulacaksınız.

Başarılı insanların özelliklerini incelediğinizde birkaç ortak yön vardır. Başarıyı kendiniz adına tanımlamalı ve başka birinin başarı tanımına odaklanmamalısınız. Ama istediğinizi elde etme yolunda benzer alışkanlıkları ve özellikleri benimseyebilirsiniz. Bu bir sır değil ve özel bir sos yok. Ama bir FORMÜL var.

Dünyanın en büyük ve en başarılı İşletme Koçluğu kuruluşu olan ActionCOACH’un CEO’su ve Kurucusu Brad Sugars, Facebook’ta yayınlanan bir DriveTime Videosu’nda başarı için bu formülü vurguladı. Bu formül, ActionCOACH’un müşterilerine her gün öğrettiği birçok özel sürecin ve stratejinin merkezinde yer almaktadır.

Kurucumuz Brad Sugars’ın bu konuya değindiği bir videoyu buradan izleyebilirsiniz.

 

Başarı Formül basittir; 

Hayal Et x Hedef Koy x Öğren x Planlama Yap x Harekete Geç = Başarı

(Dream x Goal x Learn x Plan x Action = Success)

 

Hayal Et – “D” 

Hayal ederek başla. Başarılı insanlar büyük ve cüretkar olmakla başlarlar, bazıları buna çılgın hayaller diyebilir. Bu uçsuz bucaksız hayaller, sınırsızdır ve çoğu başarılı insanın maceracı doğasını yansıtır. Başkalarının hayallerinin ulaşılamaz olduğunu düşünmesinden endişelenmezler. İlerler ve formülün geri kalanını doldurmak uğruna çalışırlar.

 

Hayal etmek yeterli değil. Bir adım daha ileri gitmeli ve bu hayalleri somut hale getirmelisiniz. Onları düzenleyin, paylaşın veya mümkün olduğunca somut hale getirin. Bir vizyon panosu oluşturun. Nereye gitmek istediğinizi veya sahip olmak istediğinizi size hatırlatabilecek görsel öğelerden bir kolaj oluşturun… Her gün görebileceğiniz bir yere koyun. Unutmayın hayaller geleceğinizin uzun vadeli vizyonlarıdır. 10-20 yıl sonrasını düşünün. Bugün başlayın, böylece daha fazla zaman kaybetmezsiniz.

 

Hedef Koy – “G”

Sıra hedef belirlemede. Şimdi hayallerinize ulaşma yolunda bazı hedefler yaratmanın tam zamanı. Fitness, yaşam tarzı, servet, ilişki, iş vb. İle ilgili. Bu hedefler hayallerinize göre daha kısa vadelidir, ölçülebilir, gerçekçidir ve hayallerinize ulaşmaya ilerlemenizin grafiğini çizmenize yardımcı olur. Hedefler daha kısa bir zaman dilimine sahip olmalıdır. Örneğin 5 yıl, değişiklik bu sırada ayarlanabilir. Bu özel hedefler, başarı yüzdenizi artırmanız adına çok önemlidir.

 

Öğren – “L”

Şimdi bunu nasıl yapacağını öğren. Hedefler belirledikten sonra öğrenme zamanı. Sahip olduğunuz hayallere ulaşma yolunda bilmediklerinizi öğrenmelisiniz. Belli bir servet seviyesine sahip olmak istiyorsanız, örneğin gayrimenkul yatırımı, borsa, borç indirimi hakkında daha fazla bilgi edinmeniz gerekecek. Hedefleriniz dahilinde sahip olduğunuz kilometre taşlarına ulaşabildiğinizden emin olmak için sahip olduğunuz bilgileri eklemelisiniz. Bu BÜYÜK hayalleri gerçekleştirirken öğrenmek veya daha iyi olmak zorundasınız. Öğrenmek için zaman ayırın. Bir ders alın, kitap okuyun, konferanslara katılın ve ders çalışın, böylece hedeflerinize ulaşmak için ihtiyaç duyduğunuz bilgiler ve yeni becerilerle donanmış olursunuz. Başarı yolunda adımlarınız hızla ilerlemeye devam eder. 

 

Planlama Yap – “P”

Planlama zamanı, hedefler yazıya dökülsün. Artık bilginiz olduğuna göre planlamaya başlayın. Bu plan, belirlediğiniz hedeflere ulaşmanın yoludur. Bu sorumluluk almak demektir. Yolda kalmamanıza ve belirlediğiniz planlara bağlı kalmanıza yardımcı olacak bir akıl hocası ve koç ile çalışabilirsiniz. Stratejiler ve taktikler değişebilir ancak hedefiniz sabit kalmalıdır. Bu bazen en zor adımdır çünkü ne yapacağınızı belirlediğiniz anlamına gelir. Bu, planlarınız belirlendikten sonra harekete geçmeniz gerektiği anlamına gelir.

 

 

Harekete Geç – “A”

Harekete geçmek, başarıya ulaşmada atılan son adımdır. Harekete geçmek, başarıya ulaşmada atılan son adımdır. Hayallerinize ulaşmak için gerçekten bir şeyler yapmalısınız. Olmak istediğin yere doğru hareket etmelisiniz. Tüm çalışmaları yaptıysanız, hayallerinizi net hale getirdiyseniz, ölçülebilir hedefler belirlediyseniz, öğrenmeye zaman ayırdıysanız ve planlar oluşturduysanız. Sıra harekete geçmekte, harekete geçmediğiniz sürece hiçbir şey işe yaramaz ve başarı sadece rüyalarda kalır.

 

Başarı için bu formül kulağa kolay geliyor ve eğer uygularsanız gerçekten öyle. Her seferinde bir adım atarak aynı anda birkaç hayal, hedef, plan üzerinde çalışabileceğinizi fark edin. Kendinizi sınırlamayın. Başarı formülünü bir kez tamamlarsanız defalarca tamamlayabilirsiniz. 

 

Hayallerinize giden bu yolda ActionCOACH İşletme Koçlarının size eşlik etmesini isterseniz, bizimle iletişime geçin

 

 Top