OKR Nasıl Takip Edilir?

OKR oluşturduk şimdi nasıl takip edeceğiz? Bir önceki yazımızda OKR nedir ve nasıl oluşturulur yazmıştık, şimdi sıra takip etmekte. Eğer hala OKR’nin ne olduğunu bilmiyorsanız hemen buraya tıklayın. Ve OKR nedir blog yazımızı okuyarak hayatınıza kazanımlar sağlayacak bu sistemi hemen öğrenin.

Artık OKR’leri nasıl oluşturacağınızı öğrendiğinize göre, OKR’leri haftalık olarak nasıl takip ettiğimize geçebiliriz.

OKR’ler hakkındaki literatürün % 95’i yalnızca OKR’leri belirlemeye odaklanır, ancak ilerlemeyi sağlamak için onları takip etmek belirlemek ile eşit derecede önemlidir. Bu işlemi basitmiş gibi düşünmeyin birçok insan buradaki eksiği yüzünden hedef koysa dahi ulaşma konusunda başarısız oluyor. Hedeflerinizin sadece hayalleriniz olarak kalmasını istemiyorsanız bir an önce aksiyona geçmelisiniz ve adımlarınızı takip etmelisiniz.

 

Check-in için her hafta 5 Dakika Planlama yapın

Check-in yapmadan uçuşa geçemiyoruz değil mi? Peki hedeflerimiz için haftalık check-inimizi ne zaman yapalım? OKR kontrolü için ideal zaman Pazar akşamı veya Pazartesi sabahıdır. Bunun için telefonunuza küçük bir alarm kurabilirsiniz. Ne kadar meşgul olursanız olun, buna her zaman 5 dakikanızı ayırmalısınız. Bunu yapmamak için lütfen bahane üretmeyin.

OKR’lerinizi incelerken tam olarak ne yapıyorsunuz? 

Basit: Sadece bu hafta yaptıklarınızı temel sonuçlarınızın her birine ekleyin. Haftalık ilerlemenizi belirtmek için bir değer (bir sayı) ve isteğe bağlı olarak bir yorum ekleyebilirsiniz. Herhangi bir ilerleme kaydetmediyseniz, boş bırakın ve önümüzdeki hafta için bu önemli sonuca daha fazla odaklanmak için kendinize bir not yazın.

Tercihimiz, temel sonuçların artış miktarını ifade etmektir . Örneğin, “10.000 Instagram takipçileri” den “1000 yeni Instagram takipçileri” diyen bir anahtar sonucu olması daha iyidir. Aradaki fark, ilkincisinin yalnızca bu çeyrekte eklediğiniz şeye odaklanmasıdır .

 

Vites kontrol, kendi temponu ayarla

Vites değiştirerek temponuzu ayarlayın. Doğru yolda ve tempoda olup olmadığınızı bilmelisiniz. Her hafta OKR’lerinizi kontrol etmeye özen gösterin. Ancak bir veya iki hafta kaçırırsanız, ilk fırsatta güncellemelerinizi yapın. Üç aylık dönemin sonunda, genel ilerlemenizi gözden geçirmek için tablonuza işlediklerinizi kullanın. 

 

OKR’ler Nasıl İncelenir

OKR’ler oluşturdunuz, çeyrek boyunca özenle takip ediyorsunuz, şimdi gözden geçirme zamanı.

 

OKR Puanlama

Temel sonuçlarınızı puanlamak değerlendirmenizi kolaylaştıraca. Bu aşamada anahtar sonuçlar, 0 ila 1.0 (veya eşdeğeri,% 0 ila% 100) arasında değişen bir sayı ile puanlanır. İsteğe bağlı olarak, her bir hedefe ilişkili anahtar sonuç puanlarına göre genel bir puan verebilirsiniz. Ölçülebilir anahtar sonuçları zaten belirlediğiniz için, ne kadar iyi yaptığınızı değerlendirmek için yalnızca girdilerinize ihtiyacınız var. Aslında, haftalık tablonuza işlediğiniz işleminin faydalarından biri, çeyreğin sonundaki incelemenin son derece basit olmasıdır! Gerçekten çok fazla hesaplama yapmanıza gerek yok. Bunun yerine gerçekten önemli olan şeylere odaklanabilirsiniz.

 

Çeyrek dönem için inceleyeceğiniz en önemli üç soru

Çeyrek dönem sonunda OKR’lerinizi gözden geçirirken kendinize en önemli şu üç soruyu sormanızı öneririz:

  • Bu çeyrekte neyi iyi yaptım?
  • Daha farklı ne yapılabilirdim?
  • Önümüzdeki çeyrekte neye odaklanacağım / odaklanacağız?

 

Bir yandan OKR’lerinizi gözden geçirirken, soru 1 ve 2’yi cevaplamak için zaman harcamak önemlidir. Öte yandan da, ileriye bakmak en önemlisidir. Bu çeyrekte öğrendiklerinizi alın ve sürekli iyileştirmeyi hedefleyin.

Bu kadar ilerleyebildiyseniz sizi tebrik ederiz! Tam bir OKR döngüsünü tamamladınız. Şimdi yapacağınız bir sonraki çeyrek için OKR’lerinizi oluşturmaktır.

Kaynak: https://learn.okrs.app/