Hedef Kitlenizi Artık Biliyorsunuz!

İdeal müşteriniz kim? Benim gibi, her yıl yüzlerce işletmeyle çalışan birinin size potansiyel ideal müşterinizi tanıtma ihtimali olabilir mi? Nasıl bir müşteri aradığınızı bildiğim sürece tabii ki, evet.

Bu süreç, işleyen bir pazarlama makinesi yaratırken ilk ve en kritik adımdır. İşletmenize doğru türden potansiyel müşterileri getiren, ‘’Pazarlama Avatarı’’ konseptiyle başlar…

Çoğu kişi, Pazarlama Avatarı yaratmaya çalışırken , daha çok Plato’nun Mağara Alegorisi’ndeki duvardaki gölgeler gibi hissetse de bu yanlış bir simgelemedir. Mevcut ve gerçek hedef insanı bulmak için Avatar saptanmalıdır.

Sizlere yüzlerce işletmenin Avatarlarını, idealden gerçeğe çevirmesini sağlayan egzersizi açıklayacağım. Bu düşünebileceğinizden çok daha kolay olacak. İşte karşınızda Pazarlama Avatarı Mülakatı…

Pazarlama Avatarı Mülakatı Adım 1:
Veritabanınızdan veya kullandığınız CRM (müşteri ilişkileri yönetimi) sisteminizden mevcut müşterilerinizin listesini çıkarın. Eski veya şu anki müşterileriniz olabilir, fakat temasa geçebileceğiniz insanlar olması şarttır.

Pazarlama Avatarı Mülakatı Adım 2:
Bu listeyi inceleyin ve en beğendiğiniz müşterileri seçin. Bu etapta, olabildiğince satış ve para açısından düşünmekten kaçının, sadece bu insanlar beraber vakit geçirmekten hoşlanacağınız insanlar mı değil mi buna odaklanın.

Pazarlama Avatarı Mülakatı Adım 3:
Şimdi, elinizdeki favori müşteriler listesiyle biraz daha soğukkanlı olun. İşletmenizin gerçek değerine göre onları sıralayın ve ideal Avatarınızla ne kadar uyuştuğunu gözden geçirin.

Pazarlama Avatarı Mülakatı Adım 4:
Bu aşamada ise mevcut olan ve ideal Pazarlama Avatarınıza yakın 1 veya 2 müşterinizle, mülakata çağırmak için iletişime geçebilirsiniz. Nasıl biri olduklarıyla ilgili sağlam bir profil yaratabilmek için onlardan, kim olduklarını, nelerden hoşlandıklarını, nerelerde vakit geçirdiklerini anlatan kapsamlı bir sorular listesi isteyin. Bunun gibi, siz de ideal müşterilerden alınmış gerçek bilgilerle oluşturulan Pazarlama Avatarınızın kim olduğunu belirten detaylı bir belgeye sahip olun.

Bunu nasıl kullanacağınıza örnek olarak, işletme partnerinizden veya işletme koçunuzdan başvurular için bir sistem kurmasını istediğinizde doğru kişiyi aradığınızdan emin olacaksınız.

Şimdi, bütün pazarlama stratejinizi , Pazarlama Avatarınızla birlikte tekrar gözden geçirecek durumdasınız. Bu yöntemle mesajlarınız keskinleştiği için yaptığınız her şey direkt olarak işletmeniz için harika olan insanlara ulaşacak!