Stratejik Planlamanın Önemi (Bölüm 1: Neden 90 Günlük İş Planı Oluşturmalısınız?)

Hedefler ve Stratejik Planlama

Uçağa bindiğinizde, uçağın nereye gittiğini bilmediğinizi düşünebiliyor musunuz? Stratejik planlama, hedeflerini gerçekleştirmek isteyen firmalar için bir navigasyona muadildir. Hedeflerinizi gerçekleştirme yolculuğunda –ne kadar uzun veya karışık olursa olsun- size araç olan bir rehberdir. Aslına bakılırsa, çoğu işletmenin bir “varış yeri” yoktur. Bir kere hedeflerini gerçekleştirdikleri zaman, tekrar işletmenin büyümesi için yeni hedef düzenlemeleriyle ilgili bir süreç başlatırlar.

Ne olursa olsun, ister girişimci olmaya can atan biri, ister deneyimli bir genel müdür veya çok uluslu bir işletmede CEO olun, stratejik plan hazırlamada yetenekli olmanız gerekir. Bu doğuştan bir beceri veya varlıklı, yüksek eğitimli ve zaten başarılı olan bireylerin muhafazası DEĞİLDİR. Para ve eğitim, size ancak stratejik planlama sürecindeki eğitiminiz kadar yardımcı olabilir, bununla birlikte aslında bunlar, stratejik plan yapmayı öğrenmenin sonuçları için umulur, asıl kıstas değildir. 

GrowthCLUB - 90 Günlük İş Planı Oluşturma Çalıştayımıza Katılın!

Sermaye

Bazı işletmelerde, sermaye, insan ve bilgi kaynağı eksikliği vardır – özelikle start-up’larda… Bu kaynakları elde etmek için gittikçe küçülen bütçelerini harcarken, nakit akışını yönetemez ve devam edemez hale gelene kadar, işletmenin hayatta kalması için çabalarlar. Araştırmalar, batan 26.000 start-up’ın %67’sinin oturmuş bir stratejik planının olmadığını gösteriyor. Diğer firmalar ise bol miktarda kaynağa sahip, fakat yatırım amaçlı en iyi geri dönüşü almak için bu kaynaklardan nasıl faydalanacaklarından emin değiller veya belki, mevcut hedefleri gerçekleştiği için, yeni büyüme olanaklarını görmeye çabalıyorlar ve market doyumuna ulaştıkça, gelirleri azalıyor. 

Var Olma Nedeniniz, Hedefiniz?

Çoğu işletmenin ve bireyin hedefleri vardır. Hedefler harikadır, fakat sorun şu ki hedefler, sadece bir varış yeridirler. Örneğin, iş hedeflerinizi bir grup yatırımcının önüne koyduğunuz zaman, bu sadece sizin nereye kadar gitmek istediğinizi gösterir, oraya nasıl gideceğinizi değil. Stratejik planın gerekli olmasının en kapsamlı nedeni, hedeflerdir. Stratejik plan, varış noktanıza giden yolda, bölgeyi fethetmek için izlemeniz gereken istikameti adım adım içerir.

Başka bir yararı ise, çoğu işletme sahibi hedef tanımının ne olması gerektiği konusunda zorlanır. Eğer sizin çoktan bir hedef tanımınız yok ise, gerçekten buna ihtiyacınız vardır. Genellikle bu start-up’ların ve girişimcilerin günden güne çıkmaza girerken, ürünlerini veya servislerini marketten çıkarmaya çalışmasıyla gözden kaçıyor. Hedef tanımınız sizin “var olma nedeniniz” –mutlak tek amacınız- çekirdek değerlerinize, iş kararlarınıza ve büyüme gidişatınıza göre yargılanmalıdır. 

Stratejik planlamada en kritik noktalardan biri, yolculuğunuzda o an neredeyseniz, tarafsız bir şekilde değer o ana biçebilmeniz gerekir. Zirveye gidene kadar harcadığınız eforlara bakarak objektif kalmak, gözüktüğünden biraz daha zordur. Stratejik plan yapmayı öğrenmek, size referans hattınızı objektif olarak kurarken araçlar ve teknikler verir. Kesin olarak, şimdiki yerinizi saptamazsanız daha ileriye gidemezsiniz… 

Yazımızın Devamını Okuyun

Yazımızın devamı olan Stratejik Planlamanın Önemi (Bölüm 2: Riskler Neler, Başarının Sırrı Nedir?) okumayı unutmayın. Stratejik planlama risklerini ve neden bazen stratejik planların işe yaramayacağını öğrenmek için blogumuzu takipte kalın!

GrowthCLUB - 90 Günlük İş Planı Oluşturma Çalıştayımıza Katılın!