Instagram’da Satış Yapma Teknikleri ve İpuçları 2022

Günümüzde en çok kullanılan sosyal medya platformları arasında ilk sıralarda yer almayı başaran Instagram ile birçok etkinlik yapmak mümkün olmaktadır. Instagram’da satış yapmak bu etkinlikler arasında yer almaktadır. Kullanıcı sayısının çok olması ve platformun özelliklerinin zengin olması sebebiyle burada yapılacak olan satışlarda çok kârlı çıkmak mümkün olmaktadır.

Instagram üzerinden satış yapmak isteyen kişilerin ve firmaların bu konuda bilmeleri gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktalara dikkat edilmesi durumunda başarılı bir ticaret yapılabilir. Instagram kullanıcılarının sizi bulması ve ihtiyaçları olan ürünleri sizden almaları için kurumsal özelliklere sahip olmanız müşteri olarak sizi ziyaret edenlere güven verecektir. Instagram’da satış yapmak belli hususlara dikkat edilmesi durumunda çok güzel kazançlar elde edilebilecek bir pazar olarak karşımıza çıkmaktadır.

E-Ticaret Ürünlerimi Instagram’dan Satabilir miyim?

Instagram kullanan ve aynı zamanda e-ticaret sahibi olanlar Instagram üzerinden bu ürünlerinin satışını yapabilmektedir. E-ticaret ürünlerini bu platform üzerinden satmak isteyenler bu konuda farklı iki yönteme başvurmaktadır. Bu yöntemlerden biri e-ticaret sitesinde bulunan ürünlerle ilgili kampanyalar ve ürün tanıtımlarının yapılmasıdır. Bunun yanında Instagram tarafından sunulan ve birçok kişi için pratik kullanım anlamına gelen Instashop özelliğini kullanmaktır. Bu iki yöntemden birinin kullanılması ile Instagram üzerinden e-ticaret ürünlerinin satışının yapılması mümkün olmaktadır.

Instagram üzerinden satış yapabilmek için müşterinin karşısına ilgi çekici bir logo ile ve kurumsal bir kimlikle çıkmak gerekmektedir. Ayrıca müşterinizin satın alacağı ürün için ödeyeceği paranın güvenli ödeme yöntemleri ile ödenmesi de çok dikkat edilen özellikler arasında yer almaktadır. Satışını yapacağınız ürünlerin tanıtımı ve reklamını çok iyi yaparsanız Instagram’da satış yapmak sizin için çok kolay olacaktır.

Instagram Üzerinden Reklam Verilir mi?  

İnternet üzerinden reklamınızı insanlara ulaştırmak birçok yöntemle gerçekleşebilir. Instagram üzerinden reklamınızı yayınlamanız mümkün olabilir. Instagram üzerinden reklam vermek için takip edilmesi gereken aşamalar bulunmaktadır. Bu aşamalar şu şekilde sıralanabilir:

  • Business Manager hesabınızı Facebook’a bağlamalısınız
  • Instagram hesabınızı Business Manager hesabınıza bağlamalısınız
  • Power Editör kısmına giderek Instagram reklamınızı hazırlamalısınız

Bu aşamaları gerçekleştirdikten sonra bütçenizi ve hedef kitlenizi belirlemelisiniz. Bunları yaptıktan sonra hazırladığınız reklamı Instagram üzerinden yayınlamaya başlayabilirsiniz. Reklamı yerleştirdikten sonra nasıl göründüğünü kontrol ettikten sonra yayınlamanız tavsiye edilmektedir.

Instagram for Business’ı Kullanmaya İlişkin İpuçları 

İnternet üzerinden satış yapmayı hedefleyenler için öncelikle bu konuda belli eğitimlerin alınması ve hesapların açılması gerekmektedir. İşletme hesabı olarak bilinen Instagram Business ile işletmenizi bu platform üzerinde aktif hale getirebilirsiniz. Müşterilerinizin size çok daha kolay ulaşmasını sağlayacak olan bu hesap ile güvenli bir şekilde Instagram’da satış yapmak mümkün olabilecektir. 

Instagram üzerinden satış yapmayı hedefleyenler için bazı ipuçları bulunmaktadır. Bu ipuçları arasında Instagram Business nasıl oluşturulur konusunu araştırmanız uygun olacaktır. Instagram hesabınıza girerek buradaki ayarlardan hesap kısmını tıklayınız. Sonrasında profesyonel hesaba geçiş yap kısmını işaretleyerek buradaki işletme kısmını kendi işletmenize göre ayarlayın. Böylece Instagram Business hesabınız aktif hele gelmiş olacaktır. Artık işletmenizin satışlarını Instagram üzerinden yapmaya başlayabilirsiniz.

Instagram’dan Satış Yapmak İçin Şirket Kurmak Gerekir mi? 

İnternet üzerinden yapılan satışlarda fatura kesilmesi istenmektedir. Bu sebeple Instagram üzerinden satış yapabilmek için şirket kurulması gereklidir. Böylece sahip olduğunuz firma üzerinden fatura keserek yasal bir işlem yapmış olursunuz. Bu platform üzerinden satış yapma eylemi aynı zamanda e-ticaret hizmeti olarak görülmektedir. E-ticaret hizmeti sunanların yapması gereken resmi işlemleri Instagram üzerinden satış yapanlar da yapmak zorundadır. Yapılan satışın sonunda faturalandırma yapılması yasal zorunluluk olduğu için Instagram’da satış yapmak için de bir işletmeye sahip olmak gereklidir. 

Instagram’da Satış Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler 

Dünyanın en çok kullanıcısı bulunan sosyal medya platformu olan Instagram üzerinden akla gelebilecek her türlü ürünün satışının yapılması mümkün olmaktadır. Bu ürünlerin satışının yapılmasında resmi prosedürlerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu platform üzerinden bir işletmeye sahip olup ürün satışı yapabilmek için bilinmesi gereken hususlar şu şekilde sıralanabilir:

Mağaza Sayfasını Oluşturun 

Instagram hesabınız üzerinden bir butik veya mağaza açmalısınız. Mağazanızı hangi ürünler için açacağınızı belirlediğinizde bu alanda satış yapan mağazaları incelemeniz tavsiye edilmektedir. Böylece kendi mağazanızın özelliklerini geliştirebilirsiniz.

Net Bir Biyografi

Kendinizi hedef kitlenize en iyi şekilde tanıtmalısınız. Müşteriniz sizin kim olduğunuz konusunda tereddüde düşmemeli. Bunun için de net bir biyografi oluşturmalısınız. 

Rakip Analizi Yapın 

Rekabet her alanda söz konusudur. Sizinle aynı sektörde hizmet sunan kişilerden bir adım önde olmanız sizin müşteri sayınızı arttıracaktır. Bu sebeple rakiplerinizi takip ederek onların faaliyetlerini incelemelisiniz. Rakip analizi sayesinde hedef kitlenize bir adım daha yaklaşmış olursunuz.

İçerik Stratejisi Oluşturun 

Instagramda satış yapmak için satışını yapacağınız ürünlerin ve hizmetlerin tanıtımını çok iyi yapmanız gerekmektedir. Bunun için içerik stratejisi oluşturarak ürün ve hizmet tanıtımlarınızı doğru şekilde yapmalısınız. İçeriklerin kalitesi müşterinin bilgilenmesini sağlayacak ve satış yapılacaktır.

Başlangıca Özel Kampanyalar

Instagram üzerinden mağazanızı hazırladıysanız mağazanızın reklamını ve tanıtımını yapmaya başlayabilirsiniz. Satışlara başlarken çeşitli kampanyalar yapabilirsiniz. Böylece müşterilerin mağazanızı tanımasına yardımcı olursunuz. 

İlgi Çekici İçerikler Paylaşın

Mağazanızda satışların artması ve bol kazanç elde edebilmek için pazarlama stratejisinin ilk ve en önemli noktalarından biri olan tanıtımı güzel yapmak gerekmektedir. İlgi çekici içerikleri paylaşmak sizin mağazanızı ziyaret eden müşterilerinizin sizi takip ederek buradan alışveriş yapmalarını sağlayacaktır. 

Hedef Kitlenizi Büyütün 

Özellikle sosyal medya üzerinde ve e-ticaret hizmetlerinde hedef kitlenize yönelik tanıtımlar yapmanız çok büyük önem taşımaktadır. Hedef kitlenizin genişlemesi sizin başarınızı arttıracaktır. Instagram sayfanızı ve mağazanızı çok daha fazla kişinin ziyaret etmesi satışlarınızın artması demektir.

Yasal Satış Yapmak için Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Normal yaşamda mağaza açan kişiler yaptıkları satışlar için nasıl vergi ödüyorsa bu durum internet üzerinden yapılan satışlarda da geçerli olmaktadır. Instagram üzerinden yasal satış yapmak için nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda detaylı bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Gelir elde etme amaçlı yapılan tüm satış işlemleri vergiye tabidir. Bu sebeple  yasal satış yapabilmek için bir işletmenin kurulması ve bu firma üzerinden resmi mevzuatın takip edilmesi gerekmektedir.

Instagram’da Satış Yapmak İçin Yasal Mevzuat 

Instagram üzerinden satış yapanların yasal mevzuata uyması zorunludur. Yapılan alışverişlerde fatura kesilmesi şarttır. Fatura kesilmesi kişinin satış işlemlerinde yasal yolları kullandığı sonucuna ulaşılabilir. Yasal mevzuat üzerinden satış yapılması ile elde edilen kazançtan vergi ödenmesini gerektirir.

Instagram’da Hangi Ürünler Çok Satılıyor? 

Instagram kullanıcıları bu platform üzerinden alışveriş yaparken en çok giyim ürünlerini satın almaktadır. Giyim ürünlerinin ardından ayakkabı, takı, aksesuar, el yapımı ürünler, cep telefonu için aksesuarlar, ev dekorasyon ürünleri, evcil hayvanlar için çeşitli ürünler en çok satılan ürünler arasında yer almaktadır. Bunun yanında özellikle ikinci el kitap ve dergi Instagram’da satışı yapılan ürünler arasında yer almaktadır. Bunun yanında yiyecek, içecek, kozmetik ürünleri de Instagram üzerinden satışı yapılan ürünlerdir. Bütün bu ürünlerin satışının yüksek oranda yapılabilmesi için tanıtımlarının en iyi şekilde yapılması gerekmektedir.

İşletmenize Lig Atlatacak 12 Pazarlama Stratejisi Seminerine Kaydolun!