İşinizi Bir Telefonla Halledin – Telefonda Satış Teknikleri ve Taktikleri

Telefonda satış, genellikle potansiyel müşterilerinizle ilk kez karşı karşıya geldiğiniz adımdır; ilişkiyi güçlendiren, satışa kadar götürebilen ve iş yaptığınız süre boyunca da devam eden ilk intibayı oluşturduğunuz andır.

Bir yatırımcı olarak, müşteri tarafından büyük hacimli siparişler ve hizmetler talep edilecektir ve bu yüzden de üretken olabilmek için telefon satışlarının etkili olması gerekir. Etkili telefon satışları için aşağıdaki noktalara dikkat etmelisiniz:

Dersinize Çalışın
Satış aramasına önceden hazırlanın, satış ödemesi için aranacak şirket ve bulunduğu sektör hakkında araştırma yapıp, bilgi edinin. Sadece verimli olduğunuza dair bir algı yaratmak için değil, aynı zamanda gelebilecek sorulara karşı da sizi hazır kılacağı için bilgi edinin.

Zamanınızı Hesaplayın
Müşterinizle geçireceğiniz zamanı hesaplayın ve satış stratejinizi bu doğrultuda planlayın. Yoğun ajandalar genellikle insanları strese sokar ve aradığınız yer bir ofis olduğu için, elbette onlar da başka işleri yetiştirmekle meşguldürler. Bu yüzden de ruh hallerini anlayabilmek için, “Nasılsınız?” benzeri daha jenerik bir soru ile konuşmayı açın. Girizgâh bittiği gibi hemen işle ilgili esas konuya girin ve amacınızı belirtin.

Ton ve Metin Belirleyin
Saygılı ve kibar bir ton, telefon görüşmelerinde satış görevlilerinin daima işine yarar. Ancak unutulmamalıdır ki, aramanız direkt olarak bağlanmayacak, aktarılıyor olacaktır. Gerçekleştirdiğiniz arama esnasında ses tonunuzda öz güven kendini belli etmelidir, yoksa ürün/hizmetiniz güven vermeyen bir imaj çizecektir. Ayrıca, her bir farklı sektör için ayrı ayrı jenerik metinler hazırlayın ve bu metinleri gerekli durumlarda kullanmak için olduğu kadar, pratik yapmak üzere de zaman zaman gözden geçirin.

Bir Toplantı Ayarlayın
Projenin detaylarını konuşmak için yüz yüze bir toplantı ayarlayın. Mümkün olan en yakın zamana ayarlamak en iyisi olacaktır ve eğer toplantı satış aramasından birkaç gün sonraya ayarlanırsa, müşteriye göndereceğiniz bir e-maille veya yapacağınız kısa bir aramayla konuyu takip edin.

Teşekkür Edin
Takdir ve teşekkür kelimeleri her şeyi değerli kılar! Müşterinizin yoğun bir gününde yaptığınız aramaya vakit ayırdılarsa, siz de vakit ayırıp sizinle konuştukları için teşekkürlerinizi iletin; bu onlara değer verdiğinizi gösterecektir.

Satış personeline birçok taktik ve tavsiye verilebilir ve çalıştıkları sektöre ve alıcılarının kim olduğuna göre satışlarını en çok artıran bu taktikleri kendileri seçebilir ve aksiyon planı da bu doğrultuda yapılabilir.

Yazan: Ailina Calip