İşte Başarıyı Oluşturmanın 4 Yolu; Birinci Bölüm: İnsanlar ve Eğitim

İşte başarıyı oluşturan yolu keşfetmek her işletmecinin hayalidir. İş dünyası guruları, iş sonuçlarını iyileştirmek için bir çok “program” ve “yeni taktik” deniyor. Pandemi Krizi devam ettikçe, işletme sahiplerinin temellere odaklanması ve başarı için sağlam temeller oluşturması gerektiği açıktır. Bu, hile veya yüksek fiyatlı programlarla deneme yapmakla ilgili değil; iş temellerinden pratik çözümlerle yararlanmakla ilgilidir.

 

İşletmeler, sonuçları iyileştirmek için stratejik taktikler uygulayabilecekleri dört alana sahiptir. Bu dört kategoride küçük gelişmelerin tanımlanması, rafine edilmesi ve uygulanması büyük sonuçlara yol açabilir. Bir “sihirli hap” bulmak işe yaramaz, genellikle daha fazla hayal kırıklığına yol açar. 

Dört odak alanı;

 • İnsanlar ve Eğitim
 • Teslimat ve Dağıtım
 • Test ve Ölçme
 • Sistem ve Teknoloji

 

Bu dört bölümlü blog, her işletme sahibinin gerçekten kalıcı sonuçlar elde etmek için kaldırabileceği, geliştirebileceği ve genişletebileceği alanları ana hatlarıyla açıklayacaktır. Bunlardan ilki İNSANLAR VE EĞİTİM.

 

İNSANLAR VE EĞİTİM:

İnsanlar ve eğitim söz konusu olduğunda, etkili ve son derece işlevsel ekipler her işletmenin başarısı için çok önemli bir unsurdur. İster küçük bir operasyonunuz olsun, isterse büyük bir şirketiniz olsun, günlük işleri yapan kişiler daha yüksek sonuçlar elde etmenizde büyük role sahiptir. Açık ve özlü iş tanımlarına sahip olmak, sürekliliği olan eğitimler düzenlemek ve bir misyon, vizyon ve şirket kültürü / değerleri iletmek kadar basit bir şey, kuruluştaki kişilerin yön ve amaç bulmasına yardımcı olur. Bu alandaki değişimi etkilemenin 20 net yolu vardır.

 1. Düzenli bir eğitim sistemi geliştirin
 2. Tüm takım üyeleri için pozisyon sözleşmeleri oluşturun
 3. Takım olma becerilerini kalıcı hale getirecek oturumlar düzenleyin
 4. İhtiyaç fazlası sistemi oluşturun
 5. Takım için sosyal kulüp geliştirin
 6. Eğitim bültenlerine, dergilere vb. abone olun.
 7. İşe başlama ve uyum sağlama süreci eğitimleri geliştirin
 8. Takım oluşturmak ile ilgili eğitim programları düzenleyin
 9. Uyuşmazlıkları çözüme kavuşturmak için bir sistem geliştirin
 10. Şirketinizin Oyun Kurallarını yazın
 11. Tutarlı bir İşe Alım Sistemi oluşturun
 12. Acil durum personel planı oluşturun
 13. Düzenli Ekip Toplantıları oluşturun
 14. Tanıma ve yeniden değerlendirme sistemi geliştirin
 15. Tüm ekip üyelerine davranış profili anketi yapın
 16. Şirket vizyonunu ve misyonunuzu görünen bir yere yazın
 17. Şirket içinde kariyer planlaması oluşturun
 18. Şirket ve bireysel takım üyelerinin hedeflerinizi belirleyin
 19. Zaman yönetimi eğitimi verin
 20. Süreç dokümanları, “Nasıl Yapılır” Kılavuzları Oluşturun

 

 

Bu stratejilerin her biri biraz çalışma gerektirir bununla birlikte ekibinizin becerilerini ve bilgisini geliştiren süreç ve prosedürlere sahip olmanın faydaları vardır. Daha büyük ve daha iyi sonuçlar elde etmek için bunları işletmenizde kullanabilirsiniz. Bilgi tabanınızı genişletmek, rakiplerinizden önde olmanıza yardımcı olur. En değerli varlıklarınız olan çalışanlarınıza yaptığınız yatırım, size daha büyük getiri sağlayacaktır.

 

“Bir lider olarak, müdür ve temsilci seçme size doğal gelebilir, ancak dinleme kayıp bir sanat haline geldi. Belki de hepimiz yüksek viteste çalışıyoruz. Verimlilik çok önemli bununla beraber sadece yavaşlamak ve etrafımızda olup bitenleri gerçekten duymak için zaman ayırmalıyız.” ( Schwantes, 2020 ). 

 

Liderlerin başarılı olmaya devam etmesi için

Marcel Schwantes, Inc.com  için yaptığı son makalesinde, liderlerin başarılı olmasını sağlamak için geliştirmeye devam ettirmeleri gerektiği alanları özetliyor. Bu liderlik alanları, doğrudan ekiplerinizle yapmak istediğiniz çaba ve eylemlerle ilgilidir.

 • Güven oluşturur
 • İlişkilendirilebilir olur
 • Empati gösterir
 • Çalışanlara değer verdiklerini gösterir
 • Farklı bakış açıları kazanan
 • Müşteri deneyimlerini geliştiren

 

Şimdi yeni sistemler kurmak için harika bir zaman. “Yeni normal”, işletmenizdeki birçok işlemi değiştirmenizi gerektirecektir. Çalışanlarınızın ve ekibinizin güncellenmiş bir yol haritasına sahip olmasını sağlamak başarınız için çok önemlidir. Açıklama yapmadan veya eğitim olmadan değişim yapmak size geri tepebilir. Ütü sıcakken vurun ve anlamlı bir değişiklik yapmaya başlayın. Bu göz korkutucu bir görev gibi görünebilir, rehberlik veya uzmanlık almadan işe girişmeniz, ilerlemenizi rayından çıkarabilecek engellerle dolu bir yolculuğa dönüştürebilir. 

Süreç boyunca size yol göstermesi için sertifikalı bir profesyonel işletme koçu ile çalışmayı düşünün. Evet, bir koç ile çalışmak bir masraftır, ancak bu koçun dört kaldıraç alanından en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacağını unutmayın. Bu kısa süreli bir egzersiz değildir. Taahhüt etmek zorundasınız. Öğrenmek ve keşfetmek için çok şey var, bir işletme koçuna sahip olmak uzun vadede yolda olmanızı sağlayacaktır.

 

 

İkinci Bölüm için yazılarımızı takip etmeye devam edin: Teslimat ve Dağıtım yazımızı okumak için tıklayın.

ActionCOACH, 25 yılı aşkın bir süredir işletmelere yardımcı olmaktadır ve müşterileri mantıklı ve uygulaması kolay sistem ve süreçler uygulamaya odaklamaktadır. 

Kaynak: https://www.actioncoach.com/blog/4-ways-to-build-business-success-part-one-people-education/