Marka İsmi Bulmak ve Marka Hikayesi Yaratmak

Marka İsmi Bulmak ve İşletmenizin Hikayesini Yaratmak (6 Adımda Markanızın Hikayesini Anlatın)

Marka ismi bulmak yeni kurulan işletmeniz için ilk ve en önemli adımlardan biridir. Dikkat etmeniz gereken en kritik nokta, marka ismi bulmanın kağıt veya tabela üstünde duracak harflerden ibaret olmadığıdır. Marka isminiz her ne olursa olsun, aynı zamanda anlatacağınız marka hikayesi de desteklenmelidir. 

İşletme ve marka hikayesi anlatımı günümüz pazarlamasında oldukça önemli bir rol üstlenmektedir. Dijital dünyada marka ismi bulmak ve duygu dolu bir hikayesini anlatmak işletmenizi öne çıkarmakla kalmaz; aynı zamanda müşterilerinizle uzun vadeli bir ilişki kurmanızı sağlayacak bir bağ oluşturmanızı sağlar. 

Marka Hikayesi Neden Önemli?

Marka hikayesinin işletmeniz için önemli olmasının en temel sebebi, insanları duygusal olarak markanız altında birleştirerek derin bağlantılar kazanmasını sağlamasıdır. İşletmenizin kuruluş aşamasında bir marka hikayesi oluşturmak ve marka hikayesi anlatmak oldukça etkilidir. Çünkü;

  • Hedef kitle profili ne kadar farklı olursa olsun, herkes için ilgi çekici bir içerik sunabilirsiniz.
  • Özellikle görsellerle desteklendiği zaman akılda kalıcı bir etki bırakır.
  • Her tür öğrenme stiline uygundur.

Marka hikayesi anlatıcılığı pazarlama huninizin her aşamasında kullanılmalıdır. Müşteri kazanımından satın almaya, marka hikayeniz müşteri deneyimine yayılmalıdır. Böylece müşteriniz tek bir satın almayla kalmaz ve uzun vadede size geri döner. Peki marka hikayesi anlatmaya nereden başlamalı ve nasıl devam etmelisiniz? Marka hikayenizi nasıl yazabilirsiniz? Gelin, 6 adımda birlikte inceleyelim.

6 Adımda Hikaye Anlatıcılığı ve Markanızın Hikayesi Yaratmak

İşletmeniz için anlatacağınız hikayeyi de destekleyeceğini düşündüğünüz uygun bir marka ismi buldunuz. Marka ismi bulmaktan sonra sırada marka hikayenizi oluşturmak var. 6 basit adımda hikaye anlatıcılığı yeteneğinizi kullanarak markanızın hikayesini yaratmaya başlayabilirsiniz.

1- Kitlenizi Belirleyin

Kendinize şu soruları sorarak başlayın: Marka hikayenizi kim duymak istiyor? Oluşturacağınız hikayeden en fazla kim faydalanabilir? İlgi çekici bir hikaye yaratmak için, okuyucularınızı ve kimlerin yanıt verip aksiyona geçeceğini anlamanız gerekiyor.

Eğer pazarlama hakkında çok fazla bilginiz yoksa hedef kitle seçimi ile ilgili kaynakları okuyabilir ve ideal müşterilerinizi belirleyebilirsiniz.

2- Vereceğiniz Ana Fikri Tanımlayın

Marka hikayeniz ne kadar uzun olursa olsun bir ana fikre ihtiyacı vardır. Tıpkı bir evin temeli gibi, bu ana fikir oluşturulmadan devam edilemez.

Bu noktada düşünmeniz gereken hikayenizi okuyucular için en önemli kılanın ne olduğudur. Örneğin, markanız faaliyetlerine devam ederken çevre hakkında önemli bir sorunu çözüyordur. Bunu hikayenizin odak noktası haline getirebilirsiniz. Fazla Gıda buna oldukça güzel bir örnek.

Ana fikrinizi tanımlarken yalnızca 1-2 cümleye sığdırmaya çalışın. Eğer bunu başaramazsanız vereceğiniz mesaj ana fikir olmaktan çıkar.

3- Ne Tür bir Hikaye Anlatacağınızı Belirleyin

Bu adımda yaratıcılığınızı kullanmaya başlayabilirsiniz. Hikaye anlatıcılığının birçok türü olsa da hikayeniz ne kadar kendine özgün olursa o kadar etkileyici olacaktır. Yine de fikir vermek için birkaç önerimize göz atabilirsiniz: 

Kendinizi Anlatmak 

Marka hikayenizi kendi hayat hikayenizle birleştirebilirsiniz.  Hayatınız boyunca yaşadığınız başarıları, başarısızlıkları, zorlukları ve mücadeleleri paylaşabilirsiniz. Böylece okuyucularınız sizinle empati kurarak marka hikayeniz ile bağ kuracaktır.

Değerlere Değinmek

Ailevi ve insani duygulara değinen bir hikaye anlatabilirsiniz. Böylece okuyucular hikayeyi kendi hayatlarıyla bağdaştırılabilir ve hikayenize daha kolay bağlanabilirler.

Harekete Geçiren Yaklaşım

Okuyucularınızı harekete geçirecek ve hikayenizdeki bazı bölümleri yakınlarıyla paylaşmak isteyecek bir hikaye anlatın. Bunu başarmak her ne kadar zor olsa da doğru yaptığınız takdirde farklı insanların hikayenize ve markanıza ilgi duymasını sağlayabilirsiniz.

ActionCOACH kütüphane

4- Bir “Call to Action” Belirleyin

Hikayenizle birçok okuyucunun ilgisini çekmeyi başardınız. Herkes sizin hikayenizi ve markanızın amacıyla ilgilendi ve marka hikayenizi beğendi. Peki sırada ne var?

Bir “Call to Action” okuyucularınızı bir eylem yapmaya çağırır. Hikayenizin bitiminde okuyucularınızın ne yapmalarını istediğinizi belirlemelisiniz. Bu sitenize üye olma, bağışta bulunma, sosyal medya kanallarından takip etme veya ürününüzü satın alma olabilir. 

Call to Action okuyucu ile etkileşim barındırmalıdır. Örneğin hikayenizin sonunda “Ürünü satın almak için tıklayın” gibi bir buton hazırlayıp koyabilirsiniz.

5- Üretmeye Başlayın!

Buraya kadar tüm adımları planladığınıza göre hikayeyi üretmeye başlayabilirsiniz!

İpucu: Önceki adımlardaki planları ne kadar detaylı ve net yaparsanız hikaye üretmeniz de o kadar kolay olur!

Hikayenizi üretirken kendinizi asla sınırlamayın ve marka hikayesi üretmenin birçok yolu olduğunu da unutmayın. 

  • Bloglar, kitaplar veya dergiler üzerinden hikayenizi yazılı olarak anlatabilirsiniz. Görsel ekleyerek hikayenizi daha etkili hale getirebilirsiniz.
  • Sunumlara veya konuşmalara katılarak da sözlü bir şekilde hikayenizi anlatabilirsiniz. TED konuşmaları bunun en iyi örneği.
  • Sesli bir hikaye anlatmak istiyorsanız podcast yayını yapabilirsiniz veya radyo kanallarına katılarak marka hikayenizi anlatabilirsiniz.

6- Marka Hikayenizi Paylaşın

Marka ismi bulmak ve marka hikayesi yaratmak ne kadar zorsa bunları paylaşmak da bir o kadar zordur. Seçtiğiniz hikaye anlatım yoluna göre marka hikayenizi sosyal medyada, podcast yayın kanallarında, mail üzerinden paylaşabilirsiniz.

Bunlar dışında ücret karşılığında bazı medya kanalları üzerinden hikayenizin tanıtımını yaptırabilir ve daha çok okuyucuya ulaşabilirsiniz. Hikayeniz ne kadar çok yere ulaşırsa kitlenizden de o kadar çok etkileşim alacaksınız.

Hikayenizi yaratmak hakkında daha fazla yardım almak ve işletmenizin kârlılığını üst düzeye çıkarmak için ActionCOACH Türkiye koçlarıyla çalışabilirsiniz. 

ActionCOACH işletme koçunuzu bulun