“İşe Bağlılık” bir İşletme için Ne İfade Ediyor?

İşletmeniz için olmazsa olmaz diyebileceğiniz özelliklerden biri bağlılık kavramıdır. İşe bağlılık sadece işletme sahipleri için değil aynı zamanda çalışanlar için de oldukça önemlidir. Çalışan bağlılığı yüksek olduğunda çalışanlar potansiyellerini ortaya koyarlar ve işletmeniz gerçek performansıyla çalışır. Bundan dolayı hem yönetim ekipleri hem de diğer çalışanlar için işe bağlılık seviyesini yüksek tutmak işletme için kritiktir. “Çalışan bağlılığı nasıl arttırılır?” sorusunu cevaplamanın ilk adımı şirket için kültür değerleri belirlemek, vizyon ve misyon bildirgelerini netleştirmektir.

İşe Bağlılık Yaratmanın İlk Adımı: Vizyon ve Misyon Belirlemek

İşletme sahibi olarak net vizyon ve misyona sahip olmak işe bağlılık yaratmak için gereklidir. Bu yüzden vizyon ve misyon işletmenin varoluş sebebini ve ulaşmak istediği hedefleri ilham verici bir şekilde dile getirmelidir. Ek olarak, işletmeler vizyon ve misyonlarının çerçevesi içinde şirket değerlerini belirlemelidir. Ayrıca, bu değerler işletmedeki çalışanların davranışlarını ve performanslarını belirleyecektir.

Çoğu zaman vizyon, misyon ve şirket değerleri şirketin afişlerine, internet sitelerine konulur. Fakat işletmeyi yönlendirici bir rol üstlemez. Bu bildiriler işletmenin etkinliklerinde sürekli olarak bahsedilse de değerler işletme içinde yayılmaz. Bundan dolayı bu değerler, işletme içindeki düşünce yapısını yönetemezler. Bir başka deyişle; vizyon, misyon ve işletmenin ana değerleri belirgin ve ilham verici hedeflere sahip değilse kağıt üzerinde yazan birkaç cümleden ibarettir. Fakat olması gereken bu değerlerin işletmede bulunan herkesin içinde yaşamasıdır. Kısacası, en üst düzey yöneticiden stajyerlere kadar bu değerlere sahip olunması, herkesin vizyon ve misyon üzerinde ilerlemelerini sağlar ve işe bağlılığı artırır.

Bağlılığın Anlamı: Yükümlülük ve Kendini Adayan

İşletme içindeki bağlamdan yola çıkarak bağlılığın anlamını incelersek “yükümlü olma” ve “kendini adama” durumlarının bağlılık içinde olduğunu görebiliriz. İşletme içindeki çalışan bağlılığı yüksek olan kişiler yaptıkları işler için hem kendilerini yükümlü hisseder hem de kendilerini işlerine adarlar. Aynı zamanda işe bağlılık işletmenin hedeflerine ulaşmak isteyen çalışanları aynı yönde olmalarını ve kendilerini duygusal olarak adamalarını sağlar.

İşletmenizi, işe bağlılık kavramını birçok yolla arttırarak hedeflerine ulaştırabilirsiniz. Kişisel seviyede bağlılığı pekiştirmek için yapılabilecekler:

-Profesyonel kalmaya odaklanın

-Müşteriyi öncelik haline getirin

-İyi bir takım üyesi olun

-İyimser ve yüksek motivasyon sahibi olun

-Her zaman büyük resme odaklanın

Ayrıca, işletme sahibi olarak çalışanlarınızın odağını korumak ve çalışan bağlılığını yükseltmek için yapabilecekleriniz:

-Anlaması kolay ve ölçülen net hedefler belirleyin

-Kariyer büyüme fırsatları ve gelişim hedefleri koyun

-Çalışanlarınızın isteklerini dinleyin ve saygılı olun

-Kapsayıcı ve şeffaf olun

-Çeşitliliğe kendinizi adayın

-İş ortamını mücadeleci ve ödüllendirici kılın

-Takımınızı savunun ve takım içerisindeki bağlılığı teşvik edin

-İstikrarlı ve adil olun

-Her zaman iyi bir iletişim kurun ve net geri bildirimler verin.

Çalışan bağlılığı için stratejiler kurun

-Psikolojik yıpranmadan kaçının

ActionCOACH’un 14 Kültür Değeri

Bunlara ek olarak, ActionCOACH ekibi olarak bizler, bize rehberlik eden 14 kültür değerimize bağlı olarak çalışırız. 14 kültür değerimizin ilk değeri, bağlılık için kritik olan “adanmışlıktır.”

Birinci kültür değerimiz adanmışlık:

Başarılı olana kadar kendimi ve bütün bilgimi işime yüzde 100 oranında adarım. ActionCOACH’un Vizyon, Misyon, Kültür ve başarısına, mevcut ve gelecekteki ekiplerine ve çalışanlarına her zaman için bağlıyım. Şirket dışında öncelikli olarak, her zaman için ActionCOACH ürün ve hizmetlerini tavsiye ederim.

Diğer kültür değerlerimizi buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Şimdi, kendinize bazı sorular sorun:

Sizin işletmenizde adanmışlık nasıl tanımlanıyor?

-İş bağlılığı oluşturmak için neler yapıyorsunuz?

-Çalışan bağlılığını arttırmak ve çalışanlarınızın vizyon ve misyonunuza olan adanmışlığını sağlamak için ne gibi aksiyonlar alıyorsunuz?

Sizlere işletmenizin durumunu görmek ve büyüme fırsatlarını öğrenmek için işletme analizi yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

Buraya tıklayarak işletme analizi ile daha fazla bilgiye ulaşabilir ve başvuruda bulunabilirsiniz.

Ayrıca, ActionCOACH 6 adım metodolojisi ile başarıyı yakalamak isterseniz “İşinizi Büyütmenin 6 Adımı Seminerine” ücretsiz olarak kaydolabilirsiniz.