Modern Pazarlama

Yoksa paranızı, sizi potansiyel müşterilerinize ulaştırmayan pazarlama faaliyetlerine mi harcıyorsunuz?

Geleneksel “bölücü” pazarlama, günümüz piyasasında artık etkisini yitiriyor. Peki, sizce neden? Tüketiciler değişiyorlar; eskiden insanlar televizyonun başına oturur reklamları izlerdi, günümüz şartlarında ise televizyonun sadece istendiği zaman izlenmesi ve birçok şeyi internetten izleyebilme imkanı gibi durumlar söz konusu olduğundan, tüketiciler reklamlarınızı atlatıyorlar ve reklamlar yerine istedikleri diziyi izlemeye devam ediyorlar.

Sinemada filmin başlamasını beklerken bile ekrandaki reklamları izlemiyorlar, bunun yerine telefonlarıyla meşgul oluyorlar veya arkadaşlarıyla konuşuyorlar.

O halde siz, modern tüketiciye nasıl ulaşırsınız?

İlk olarak tüketicinin kim olduğunu belirlemeniz lazım! Sonra da onunla özdeşleşmeniz lazım! Örneğin, 80’ler ve 90’larda 50 yaşında biri, emekliliğini ve bakım evine yerleşmeyi veya da torunlarına bakmayı iple çeken biriydi. Günümüzde ise 50 yaşında biri çok daha fazlasını yapıyor, genç kalıyor ve daha aktif yaşıyor. 80’lerin ve 90’ların düşünceleri günümüz koşullarına hitap etmiyor.

Gençler ve genç yetişkinler bile değiştiler. 17-25 yaş arası çoğu genç kendilerini daha büyük, belki de neredeyse 30 yaşında gibi görüyor. Pek tabii ki, her şey çok daha fazla dijitalleşti, bu yüzden de eğer onlara bir akıllı telefon aracılığıyla ulaşamıyorsanız, bir kulaklarından girer öteki kulaklarından çıkarsınız.

Modern pazarlama, ilk temastan satın almanın son noktasına kadar etkileşim ve genel deneyimlemeden ibaret. Tüketiciler ihtiyaçlarını gidermenizi beklerler ama ilgilerini çekmeniz için bundan daha fazlasını yapmanız gerekir. Onlara, direkt olarak ve etkileşimli bir şekilde pazarlama yapmalıyız. Bunun için de birden fazla yaklaşımı deneyin ve ölçün ki, bu sayede neyin işe yarayıp yaramadığını görün.

Tüketiciniz artık şimdiye kadar hiç olmadığı derecede değişiyor ve eğer siz de günümüz koşullarına ayak uydurmak istiyorsanız, sizin de değişmeyi istiyor olmanız gerekir. Test edin, ölçün ve tüketicileriniz için en uygun olanın ne olduğunu bulmak için onlarla konuşun.

Yazan: George Koritsa

Kaynak: https://www.actioncoach.com/blog/2014/11/12/modern-marketing/