İş Yerinde Stresle Nasıl Başa Çıkarsınız?

Bir yandan gün içinde mümkün olduğunca fazla iş halletmeye çalışırken, bir yandan da tüm işleri kuralına uygun yapmaya çalışan birinin iş yerinde stresli olması gayet normal.

Kaldırabileceğinizden fazla yükü mü üstlendiniz ya da elinizdeki birden fazla işle aynı anda ilgilenmeyi stres sebebi olarak mı görüyorsunuz? Eğer öyleyse yapılabilecek en iyi şey, stresle uygun bir şekilde baş etmek ve bu sayede faydalı stresten ortaya çıkan enerjiyi iş yerinde daha iyi performans göstermek için kullanmak olur.

Nasıl mı? İşte size stres ile kolayca başa çıkmanıza yardımcı olabilecek birkaç yöntem:

Dengeli Bir Günlük Çalışma Planı Çıkarın: Elinizin altında günlük bir plan olması iyi bir yöntem, böylelikle gün içinde neleri yapmanız gerektiğini kolaylıkla görürsünüz. Sistematik ve planlı olmanız, kolay odaklanmanızı ve daha az stres olmanızı sağlar.

Kendinize Fazla Yüklenmeyin: Limitlerinizi bilin. Burada kastettiğim, bir gün içerisinde üzerinize sadece tamamlayabileceğiniz kadar iş almış olmanız önemli. Gereğinden fazla işi yüklenmek, sadece planladığınızdan az iş yapmış olmanıza sebep olmakla kalmayacak aynı zamanda stres seviyenizi de artıracaktır.

Belirli Aralıklarla Mola Verin: Gün içerisinde iyi hissetmek ve dinlenmek için kısa molalar verin. Kısa bir yürüyüşe çıkın veya zihninizi boşaltmak için olduğunuz yerde arkanıza yaslanın. Molanız sırasında çalışma alanınızdan uzaklaşın, bu sizi daha verimli ve daha az stresli yapacaktır.
İşinizi Delege Edin: Her şeyi kendiniz yapmak zorunda değilsiniz. Bazı işleri başkalarına delege etmeyi öğrenin ki böylelikle işle ilgili stresinizden kurtulup dikkatinizi elinizdeki daha kritik işler için kullanabilin.

İşlerinizi Önceliklendirin:  Her şeyi bir arada yapmaya çalışırsanız veya hangi işi ilk yapmanız gerektiği konusunda kararsız kalırsanız, bu sadece sizin stres seviyenizi artıracaktır. Bu yüzden, tüm işlerinizi önceliklendiriyor olmanız, önemli işlerinizi zamanında yapabilmeniz açısından çok önemlidir.

Stresle baş etmek için bu kolay yöntemleri uygulayarak, mükemmel ikili olan yüksek verim ve sağlıklı hayatı garantileyebilirsiniz!

Yazan: Ailina Calip

Kaynak: https://www.actioncoach.com/blog/2015/06/02/cope-deal-stress-work/