Neyi Düşünüp Neye İnanırsanız Onu Başarabilirsiniz

Diyelim ki en harika yerlerde ilham buluyorsunuz. Bazen tam araba kullanırken bazen de parkta gezinirken… Bense bir Cumartesi akşamı “Dünyanın En İyi Reklamları” nı izlerken ilham buldum.

Evet, tam da kafamı boşaltıp ilham aramazken karşıma çok güçlü olduğuna ve çok doğru olduğuna inanıp ilerde hatırlamak üzere hafızama attığım o reklam çıktı. Tam olarak şöyle bir şeydi:

İlk sahnesinde, genç bir çocuk (acemice) piyano çalıyordu. İsmi ve büyüyünce ne olmak istediği sorulduğunda ise “Adım Billy Joel ve ilerde ünlü bir piyano sanatçısı ve şarkıcı olacağım” diyordu. Bir sonraki sahnede yine genç bir çocuk piyano çalıyordu (yine acemice). Aynı soru bu sefer de O’na soruldu. Cevabı ise “İsmim Elton John ve büyüyünce ünlü bir piyano sanatçısı ve söz yazarı olacağım” diyordu. Üçüncü sahnede ise tutkuyla ve müthiş bir yetenekle piyano çalan başka bir çocuğu gösteriyordu, tam da bu sırada  sahne dikkatimi çekti ve aynı soruya verdiği cevabı duymak için bekledim. “Büyüdüğünde ne olacaksın?” dediklerinde cevabı “Adım şu (tam hatırlayamıyorum) ve büyüdüğümde tıpkı babam gibi bir musluk tamircisi olacağım!!!” diyordu.

Kıssadan hisse; olmak istediğinizi olursunuz. Bu TV programında her bir çocuğun bir hayali vardı ve bilin bakalım ne oldu… Başardılar!

Biliyorum, bu basit bir örnek ama genelde basit şeyler en çok etkiye sahip olanlardır.

Bir süre önce,  tıpkı hedef belirleme konusunda olduğu gibi OL, YAP ve SAHİP OL hakkında bir yazı yazmıştım. Özetle bu yazıma bir kez de birlikte bakıp ders çıkaralım. İşte size yardımcı olması için bir alıştırma:

Bir sayfayı üç kolona ayırın. Soldakine “Hedef” deyin, ortadakine “Hedefe Ulaşmak İçin Yapmam Gerekenler” deyin ve en sağdakine de “Oraya Ulaşmak İçin Olmam Gereken Kişi” deyin. Büyümek için hedeflerinizi belirlerken, en çok OL kısmı için çalışın. Burası, hedefe ulaşmak için olmanız gereken kişiyi tespit etmek üzerine çalıştığınız yerin ta kendisidir. Bunu yaparak hedefinize ulaşmak için yola çıkmış olun.

İlk birkaç sefer zor gelebilir ama zamanla diğer şeyler gibi o da yaptıkça kolaylaşacaktır. Unutmayın, SAHİP OLMAK için, önce OLMANIZ gerekir ve sonra da YAPMANIZ… Bir anda hemen ona “sahip” olamazsınız.

Yazan: Ian Christelow