Pazarlama Hunisi Nedir? Pazarlama Hunisini Nasıl Kullanırım?

Pazarlama Hunisi Nedir? 

Pazarlama hunisi nedir sorumuza gerçek hayattan bir örnek vererek başlayalım. Şimdi, üst kısmı geniş ve alt kısma doğru gittikçe daralan bir huni düşünelim. Bu huni ile bir sıvıyı dar bir kaba etrafa sıçratmadan, kayıp vermeden doldurabilirsiniz. Hatta huni içine yerleştirilen bir süzgeç ile zararlı parçaları da ayırabilirsiniz. Pazarlamadaki sıvı potansiyel müşterilerdir. Henüz kabın içine girmemiş olan bu müşteri grubu akışkandır ve her an kabın içine değil de dışına akabilir. Burada amaç huninin sıvıya yol göstermesi gibi sizin de bir pazarlama hunisi oluşturarak işletmenize doğru gelen potansiyel müşterileri etrafa kaçırmadan kendi kabımıza almaya çalışmanızdır. Potansiyel müşteriler yağmur gibi yağıyor olsa dahi doğru hedefi bulabilmeleri yani sizin işletmenize müşteri olarak giriş yapabilmeleri için bir huniye ihtiyaç vardır.  

İster işinizi yeni kurmuş ​​olun ister yıllardır aynı iş yapıyor olun, pazarlama hunisi bir ihtiyaçtır ve gücünden yararlanmak sizin için çok faydalı olacaktır. Pazarlama hunisi kelimesi ile daha önce de karşılaşmış olabilirsiniz, peki ya bu işletmeniz için ne anlama geliyor? Satış hunisi olarak da bilinen pazarlama hunisi, müşterinin bir hizmeti, ürünü satın alma yolculuğuna odaklanır. Satın alma yolculuğu! İşletmeniz için bir teoriden çok daha fazla anlam ifade ettiğini anlayacaksınız. Doğru izlerseniz, potansiyel müşterilerinizin karar verme ve satın alma alışkanlıkları hakkında bir sürü bilgi edineceksiniz.

 

Satın alma yolculuğu

Siz, müşterilerinizin satın alma yolcuğunu biliyor musunuz? Sıra ile hangi adımları atıyorlar ve siz kazanmaya başlıyorsunuz? Düşünmek için zaman ayırın. Potansiyel müşterinizden atmasını beklediğiniz ilk ideal adım nedir ? Web sitenizi ziyaret etmek, e-posta bülteninize kaydolmak, bir iletişim formu doldurmak veya bir satın alma işlemi yapmak olabilir. 

 

Farkındalık, ilgi, arzu, hareket… 

Farkındalık, ilgi, arzu, hareket… Bu sıralamaya dikkat edin. Gerçek hayatta tüm müşterileriniz önce sizi fark etmiş, sonra bir ürününüze ilgi duymuş akabinde sahip olmak istemiş ve bunun için harekete geçmiştir. Eğer bu yolculukta bir eksiklik olursa sonuca ulaşılamaz yani beklenen satış gerçekleşemez. Bir müşterinin ilgi aşamasından, istenen işlemi tamamlamaya geçmesine dönüşüm adı verilir. Pazarlama hunisi, bu potansiyeli dönüştürmeye yarayan adımların tasarımıdır.

 

Pazarlama Hunisinin bölümleri nelerdir?

Pazarlama hunisinin bölümlerini biraz daha tarif edecek olursak; Satın alma yolculuğu bir huni şeklini alır, ürün veya hizmetlerinizi pazarlarken ilgilenen potansiyel müşterileri toplar ve filtrelemeye başlarsınız. Hedef kitleniz daraldıkça huni de daralır. Üst kısım ağ, alt kısım süzgeç görevi görür. Dolayısıyla, “huniyi genişletin” ifadesini duyduğunuzda, marka bilinirliğinizi artırmanız veya yeni kitlelere açılmanız önerilir.

Huni modelinin en büyük avantajlarından biri, çeşitli alanlar için de kullanılabilmesidir. Ziyaretçilerin web sitenizde nasıl seyahat ettiğini izlemek, sosyal medyada hedef kitlenizin etkileşim sürecini takip etmek, e-posta dönüşümlerini izlemek için kullanılabilir. Hedef kitlenizin tamamlamasını istediğiniz eylemi belirledikten sonra, kendinize kontrol noktaları oluşturabilirsiniz.

 

Pazarlama hunisi nasıl kullanılır?

Potansiyel müşterileri dönüştürmek için pazarlama hunisi nasıl kullanılır? Pazarlama hunisini oluşturup izleyerek, kaçan potansiyel müşterileri tam olarak nerede kaybettiğinizi görebilirsiniz. Bir örnek olarak, bir markanın atıştırmalık yiyecek kutusu abonelik hizmeti için müşteri satın alma yolculunu sıralayalım.

 

Bu işletmenin çevrimiçi pazarlama hunileri şöyle görünebilir:

  • İlgi çekici bir sosyal medya görseli ile fark ettirmek,
  • Web sitesine ziyaret edin mesajı ile ilgi çekerek siteye girmelerini sağlamak,
  • Ücretsiz atıştırmalık kutusunu denemek için formu doldurun mesajı ile potansiyel müşterinin bilgilerini almak,
  • En çok tercih edilen atıştırmalık kutusu içerikleri ve görseli sunarak arzuyu artırmak,
  • Aylık aboneliğe yükseltin ve tüm ürünlerin tadını almaktan mahrum kalmayın mesajı ile harekete geçirmek.

 

Herhangi bir nedenle müşteriler abonelik oluşturmaya gelemiyorsa, onları nerede kaybettiğinizi tam olarak tespit etmelisiniz. Açılış sayfasından teklife önemli bir düşüş oldu mu? Birçok kişi kaydoldu ancak abone olmadı mı? Nelerin onlar için bir engel olabileceğini değerlendirin ve pazarlama planınızı tekrardan tasarlayın.

Hizmet tabanlı bir işletme iseniz, bu değişkenler segmentasyon amacıyla da kullanılabilir. Mesajınızı, dönüşüm hunisinin neresinde olabileceklerine bağlı olarak belirli potansiyel müşteri gruplarına yönlendirebilirsiniz. Belirli gruplara belirli huniler tasarlayabilirsiniz. 

Son olarak tıkır tıkır işleyen bir işletme istiyorsanız farkındalığınızı artırın, ilgi çekici olun, arzu uyandırın ve harekete geçirin.