Planlama Neden Çok Önemlidir?

Mark McCormak, ‘‘Harvard İşletme Fakültesi’nde Size Öğretmedikleri Şey’’ adlı kitabında, 1979 yılı MBA mezunları hakkında ilginç bir şeye değindi. Grubun %3’ünün yazılı hedefleri vardı, %13’ü bazı hedefler düşünmüştü ve geri kalanı da okuldan dışarı çıkmak için can atıyordu. Eminim bu duyguları bir yerden hatırlayacaksınız.

İlginç olan şey ise 10 yıl sonra gerçekleşti.

İşte 10 yıl sonraki başarı sonuçları:

Yazılı hedefleri olmayan grup, hiç hedefi olmayan %84’lük gruba kıyasla sahada 2 kat daha fazla para elde ediyordu. Yazılı hedefleri olan %3’lük grup 10 kat daha fazla para kazanıyordu. Diğer %97’lik grup ise ortalama rakamlar elde ediyordu.

Sanırım Harvard’dakilerin ne yaptıklarını bilmeleri konusunda uzun hikâyeleri olduğuna sizde katılıyorsunuz. Bu yüzden eğer ilk %3’lük grup hedeflerini basitçe yazarak 10 kat fazla para elde edebildilerse, siz neden yapamayasınız?

Henüz ‘‘durgunluğun’’ en zor bölümündeyiz, ancak insanlar ve işletmeler en zorunun ve kötü olanın hala ekonomik durumumuz olduğu konusunda endişeliler. Daha iyi bir hale gelmek, daha iyi bir oyuncu olmak, hayır kurumlarına daha fazla bağışta bulunmak, en iyi ebeveyn olmak ya da eş ya da arkadaş olmak adına senenin başında yeni kararlar alıyoruz. İyi de kim bu kararların sadece senenin başında alındığını söylüyor ki? Neden şimdi başlamıyorsunuz?

Şundan emin olun ki şu an aldığınız ve yapmaya başladığınız bir karar ya da çözüm, kendiniz ve işletmeniz adına sağlam bir plan yaratmak içindir. Yeterli detaya sahip olan çözümlerle tam anlamıyla ilerleme kaydedebilirsiniz.

Gelecek yılki TÜM hedeflerinizi yazın. Sonra onları biriyle paylaşın ve sizi aylık olarak kontrol etmesini isteyin ki ilerleme kaydedip kaydetmediğinizi görebilin. Son olarak da, sizin kazançlarınızdan ve kayıplarınızdan sorumlu olmalarını isteyin.

ActionCOACH’tan Bir Not: Her hedefiniz için kilometre taşları yapın ve onları her gün ufaltın ki böylece resmin bütünü çok korkutucu gözükmesin.

Eğer bunu yaparsanız, rakiplerinizden 10 kat daha fazla para kazanmanız uzun sürmeyecek.