Sağ Kolunuzu Seçerken Uygulamanız Gereken 3 Kural

Bir deyime göre: “Hiç kimse ada değildir.’’

Dünyadaki her büyük işletmede, firmayı yöneten kişinin arkasında onun kadar güçlü ve motive bir 2 numara, sağ kol vardır. Örneğin: Steve Wozniak, Steve Jobs’ın; Paul Allen, Bill Gates’in; Robin, Batman’in sağ koludur.
Kendi işinizde bu insanı seçmek –hala seçmediyseniz- ciddi bir değerlendirmeyi hak eden büyük bir adımdır. Bu kişi yeni başarılara imza atsanız da, bocalasanız da işinizde büyük bir rol oynar.
2 Numaranızı, sağ kolunuzu işe alma kararını verirken size rehberlik edecek 3 basit kuraldan bahsedeceğiz:

1. Kendi İçinize Bakmak
Birini sağ kol olarak işe almanın en iyi yolunun onu şirketinizden, kendi içinizden seçmek olduğu neredeyse ispatlanmıştır.
Tecrübeli olmak ve işlerin nasıl yürüdüğünü bilmek, bir adayda bulunabilecek paha biçilemez özelliklerdendir ve bu dışarıdan gelen bir adayda bulunmayabilir.
Aynı zamanda şirketinizden birini işe almak, şirket içinde sadakati de doğurur. Ve bu çalışanlarda sürdürülmesi en zor özelliktir.
2. Hırs, Anahtardır
Üst düzey yönetici müşterilerimin işletme koçluğunu yaptığım seanslarda, onların kendi ekip üyelerinin hırslarından korktuklarını fark ettim. Bunun nedeni kendi pozisyonlarına karşı onları tehdit olarak görmeleriydi. Daha sonra bunun, yöneticilerin kendi ekiplerindeki süper starları kabullenmemelerinden kaynaklandığını algıladım. Görünen o ki biri çok fazla hırsa sahip olduğunda diğeri onun elinden bunu almak istiyor ve içten içe bir korku besliyor.
Bu oldukça asılsız ve insana zarar verebilecek bir korkudur.
Büyüyen bir işletmeyi yürütmenin anahtarı, hırstır. İyi sonuçlar elde etmeye gelindiğinde genellikle hırs, beceriden daha önemlidir. Şöyle düşünün: Hırs işinizin de sizin de eskiden olduğunuz yerden şu ana gelmenizi sağlayandır; başarıyı elde etmek için enerji ve motivasyondur.
İşinizi büyütmek için istekli ve odaklanmış olan bir insan tanımlayın ve buna önayak ve destek olanın siz olduğunuzu düşünün. Böylelikle işler, ileride ne olmalı değil şu an neyin yapılması gerektiği yönünde ilerlemeye başlar.
3. Ani Grev Testi
İşe almayı düşündüğünüz kişi ‘’Ani Grev’’ testini geçti mi?
Ani bir grevle karşı karşıyasanız ve eliniz ayağınız bağlı durumdaysa, o kişinin sizin için hala görevde kalacağından emin olabilecek misiniz?
Bu soruya karşınızdakine olan güven derecenize göre kolayca ‘’evet’’ ya da ‘’hayır’’ diye cevap verebilirsiniz. Sisteminiz siz yokken de işleyecek şekilde olmalıdır. Bu bizim için işletmedeki “doğru’’ başarının belirtisidir.
Sizin katılımınız olmadan da birkaç aylığına işlerinizi yürütebilecek birini bulduysanız bir sonraki başarıya giden patikayı da buldunuz demektir.
İşletme sahibi için bu insanı seçmek kolay değildir. İşletmenizin büyümesi bu insanın becerilerine ve işletmenize uyum sağlayabilmesine bağlıdır. İşletmenizi büyüme yönünde bir yolda konumlandırıyor ve bunu sürekli devam ettirmek istiyorsanız bu almanız gereken en önemli kararlardan biridir.