Satışları Nasıl Artırabilirim? Satışta Başarının 3 Anahtarları

Her işletmeci hayatının bir döneminde endişeli bir şekilde satışları nasıl artırabilirim diye düşünür.Ta ki satışta başarının 3 anahtarını öğrenene kadar. Sonra harekete geçer ve satışlarının yükselişini deneyimlemeye başlar. 

İşletmelerin nakit akışı ve karlılığı satışlara bağlıdır. İster satış yapın, ister başkalarının sizin için satmasını isteyin; gelirinizin ve karlılığınızın iyiye gitmesi potansiyel müşterilerilerinizin iyi ödeme yapan müşterilere dönüşmesi ile gerçekleşecektir.

Peki neden bazı mal sahipleri ve satış görevlileri mücadele ederken diğerleri kolay başarı elde ediyor? Cevap, satış görevlilerinin doğuştan satışçı olmaları veya doğal bir satış yeteneğine sahip olmaları değil. Gerçek şu ki, satış başarısı üç şeyden geliyor – Tutum, Aktivite ve Yetenek.

Satışta Tutum Nedir?

Tutum, kendine güvenden daha fazlasıdır. Başarılı bir şekilde satış yapmadan önce satabileceğinize inanmalısınız! Ancak tutum sadece sizinle ve kişisel inançlarınızla ilgili değildir, özellikle de sizin için satış yapan başkaları varsa.

Satışta başarının anahtarı için bu soruları kendinize sorun

Sunduğunuz ürün veya hizmetlerle ilgili tavrınız nedir? Siz ve ekibiniz pazardaki bir ihtiyacı karşıladığınıza kesinlikle inanıyor musunuz? Her seferinde vaat ettiğiniz şeyi hatasız yerine getirebilir misiniz? Müşterileriniz şirketinizle çalışarak veya ürünlerinizi satın alarak gerçek değer elde ediyor mu? Siz veya ekibiniz bu sorulara güvenle EVET diyemezseniz, satış yapmak genellikle zor olacaktır. 

Peki bunu nasıl düzeltirsiniz? Hizmetinizin sunumunu iyileştirmeye odaklanın ve faydaları netleştirin, böylece siz (ve ekibiniz) her zaman YAPABİLİRİZ tutumuna sahip olun.

Satış Aktiviteleri

Aktivite tamamen YAPMAK ile ilgilidir ve potansiyel müşteriler oluşturmak için pazarlamayı ve bu potansiyel müşterileri ödeme yapan müşterilere dönüştürmek için satışları içerir.Yeterli etkinlik oluşturmazsanız, yeterli satış ve gelir elde edemezsiniz. 

Peki doğrusu ne kadar aktivite? Bu, belirlediğiniz satış ve gelir hedeflerine bağlıdır (ve evet, belirli, ölçülebilir satış hedeflerinizin olması gerekir).

Satış Artırma Yöntemleri

Başlamak için kendinize iki soru sorun. Olası satışlar oluşturmak için arama, reklam, doğrudan posta, ağ oluşturma, yönlendirme programları gibi hangi stratejileri kullanıyorsunuz ve bunları ne kadar tutarlı ve sık kullanıyorsunuz? Çoğu zaman, küçük işletmeler bir veya iki stratejiye güvenir ve bunları gelirleri düştüğünde veya düşmeye yakın uygularlar. 

Potansiyel Müşterileri Satışa Dönüştürme Süreci

Daha sonra, satış yönetimi sistemine  veya potansiyel müşterileri satışa dönüştürmek için kullandığınız sürece bakın. Kendinize liderlik sağlaması için takip aramaları, toplantılar ayarlama, tahminler veya teklifler yapma, sunumlar yapma gibi hangi faaliyetlerin yapılması gerektiğini sorun. 

Yeni Müşteri Sayısı, Dönüşüm Oranı, 

Son olarak, gelir hedeflerinizi desteklemek için aktivite hedefleri belirleyin. Bunu yapmanın en iyi yolu sondan başlamaktır. Gelir hedefleri veya yeni müşteri sayısı. Ardından, dönüşüm oranınızı kullanarak, bunu başarmak için ihtiyaç duyduğunuz randevu, teklif ve / veya müşteri adayı sayısını geliştirin. Unutmayın, dönüşüm oranlarınızı bilmiyor ve takip etmiyorsanız, hemen yapmaya başlayın. Tüm başarılı satış görevlileri, potansiyelden satışa kadar dönüşüm oranlarını bilir ve siz de bilmelisiniz.

Satış Yeteneği Müşteri İhtiyaçlarını Anlamak ve En İyi Çözümü Sunmak

Birinin satış kabiliyetinden bahsettiğimizde, müşteri ihtiyaçlarını ne kadar iyi ortaya çıkarabildiği ve böylece mümkün olan en iyi çözümü sağlayabileceği (yani satışı gerçekleştirebileceği) ile ilgilidir. Bunu etkili bir şekilde yapmak için iki önemli şeyin farkına varmalıyız: Birincisi, satın alma kararları öncelikle duygusaldır, kazanma veya kaybetme korkusu (veya acıdan kaçınma) ve ikincisi, insanlar özellik değil fayda satın alır. Bu nedenle satışta başarı, ürün veya hizmetlerinizin özelliklerinden daha fazlasını bilmenizi gerektirir. Ürünlerinizin veya hizmetlerinizin sağladığı faydaları bilmeli ve hedef müşterileriniz için gerçek duygusal motivasyonları anlamalısınız.

Bu iki önemli gerçeği anladıktan sonra, satış yapmadığınız için satış çok daha kolaydır; sadece onların ihtiyaçlarını karşılayan çözümler sunarsınız.

Duygusal Satış Nasıl Olur?
Öyleyse duygusal ihtiyaçları nasıl ortaya çıkarırsınız ve ürünleriniz veya hizmetleriniz için arzu yaratırsınız? Brian Tracy en iyisini söylüyor; ustaca sorgula ve dikkatlice dinle. Öyleyse kendinize şunu sorun: Zamanınızın ne kadarını ilişki kurmak ve harika sorular sormak için harcıyorsunuz? Bir soru sorduğunuzda, şu anda kalıyor musunuz (ve gerçekten dinliyor musunuz) yoksa aklınız anlaşmayı nasıl sonuçlandıracağınıza mı odaklanıyor?

Bilge bir adam bir keresinde, “Tanrı bize iki kulak ve bir ağız verdi, bu yüzden konuştuğumuzun iki katı kadar dinlemeliyiz” dedi. Bu, özellikle satışta olduğunuzda harika bir tavsiye!

Artık satışta başarılı olmak ve daha yüksek gelir elde etmek için elinizde üç anahtarınız var – Tutum, aktivite ve yetenek! Ve işte iyi haber. Başarılı olma arzunuz varsa; öğrenme tutkunuz ve gerçekleştirmek için ayıracağınız zaman ile birlikte tüm buna sahip olabilir ve geliştirebilirsiniz. Öyleyse başlayın ve gelirinizin yükselişini izleyin!

Kaynak: https://www.actioncoach.com/blog/keys-to-sales-success/