Ya Sosyal Medyayı Kullanın Ya da Rekabette Geri Kalın! – Sosyal Medya Platformunuzu Yaratmanın Yolları

Popüler bir sosyal medya platformunda hatırı sayılır derecede görünürlüğünüz yoksa, müşterilerinize karşı görünmez olma riski taşıyorsunuz demektir. Hızlı olmanın çok önemli olduğu yüksek tempolu günümüz koşullarında, her işin gelişmeye, farklı sosyal medya ortamlarında bulunarak müşteri çekmeye ve müşterilerini cazip tekliflerinden haberdar etmeye ihtiyacı vardır.

Sosyal medyada dünya nüfusunun yarıdan fazlası aktifken, siz sosyal medyada hala yoksanız, yarış dışı kalmaya mahkum kalırsınız. Markanızı sosyal medya platformlarında belli edebilmek için yapmanız gereken şey, aşağıdaki tavsiyelere bir göz atmak olacaktır:

– Müşterilerinize ulaşmak için en uygun sosyal medya platformunu seçin. Şu aralar, Facebook her geçen gün eklenen yeni üye sayısıyla en popüler platform. Twitter ve diğerleri de çoğu kişi tarafından kullanılmakta. Bu durumda sizin için en iyisi, bir anket yapmak ve hedef kitlenizin nerelerde en aktif olduğunu bulmak olacaktır. Sonrasında ise bir sosyal medya hesabıyla müşterilerinizi kolaylıkla kendinize çekebilirsiniz.

– Bunu yaptıktan sonra ise, farklı sosyal medya stratejileri uygulayarak görünürlüğünüzü sağlamalısınız. Bunları yapmak hem sosyal medya hesabınızı büyütecektir, hem de müşterilerinizin ilgisini çekecektir.

– Hedef kitlenizden ve takipçilerinizden yeni fikirler almak için yaratıcı konu başlıkları bularak bir konuşma ortamı başlatın.

– İlgi çekici video ve fotoğraflar yükleyerek, sunduğunuz ürün ve hizmetlere dair hedefinizdeki pazara değerli fikir ve bilgiler verin.

– Online yarışmacılara hediyeler dağıttığınız çeşitli yarışmalar düzenleyerek bir kampanya başlatın. Büyümenizi ve reklamınızın yapılmasını sağlayacak değişik ödüller sunun.

– İlginç bilgi ve haberler sunarak, sosyal medyada sadık bir takipçi kitlesi yaratın.

– Sosyal medya hesabınızda ürün ve hizmetleriniz hakkındaki en son gelişmeleri, dikkat çekici haberleri, outlet açılışı vb. etkinlikleri, kampanyaları ve sektörünüzle ilgili içerikleri paylaşın.

– Hedef kitlenizin, ürün ve hizmetlerinize dair bilgilenmeleri ve gelişmelere dair daha fazla bilgi edinebilmeleri için geri gelmelerini sağlayacak şekilde onların üzerinde uzun süreli etki bırakın.

Unutmayın, eğer sosyal medyada görünürlüğünüz yoksa günümüz koşullarında gerçek bir rakip olarak görülmezsiniz!

Yazan: Elsa Grönewald  

Kaynak: https://www.actioncoach.com/blog/2015/04/24/get-social-get-left-build-platform/