Dayanıklılık ve Esneklik

Gerek kişisel gerek işletmeniz için dayanıklılık ve esneklik dediğimizde aklınıza hangi koşullar geliyor? Büyük bir ihtimalle yaşanan zor bir durum var ve hayatta kalmak için bu duruma karşı dayanıklı olmanız ya da esnekliğinizi artırmanız gerekiyor. Peki zor dediğimiz bu koşulları bir avantaja çevirebilir misiniz ya da onlarla yaşamayı öğrenebilir misiniz?

Salgın küresel ölçekte hayatları değiştirmeye devam ederken ve işletme sahiplerinin karşı karşıya olduğu ekonomik koşullar belirsizliğini korurken, dayanıklılık gücünü yeniden gözden geçirmeniz önemlidir. Bu değerli özelliğe sahip birçok insanın, kasvetli koşulların üstesinden gelebildiğini defalarca gördük. Karşılaştıkları bu zorluklardan dayanıklılıkları ile çıkarken onların dünyayı kelimenin tam anlamıyla değiştirdiğini muhteşem hikayelerinden okuduk.

Bunun abartılı olduğunu düşünebilirsiniz, çok sayıda insan esnekliği ve dayanıklılık sayesinde dünyamızda büyük değişimler yarattı. Nelson Mandela Güney Afrika’da, Gough Whitlam Avustralya’da, Angela Merkel Almanya’da ve Barack Obama Birleşik Devletler’de, Atatürk Türkiye’de… Zor koşulların, onları engellemesine izin vermeyen, bilinçli kararlar veren dayanıklı ve esnek liderlere örneklerdir. Irklarının, politikalarının veya cinsiyetlerinin onları engellemesine izin vermediler. Bu liderlerin hikayelerinin her biri bize  Shakespeare’in Macbeth eserindeki şu cümleyi hatırlatıyor:  “Cesaretinizi sıkışıp kalan yere verin, başarısız olmayacaksınız.” 

Hepinizin, toplumumuz üzerinde çok büyük etkileri olmayabilir. Bununla birlikte hepiniz kendi adınıza kişisel ve iş yaşamlarınız üzerinde büyük etkiler yaratma gücüne sahipsiniz. Siz işletme sahipleri, büyük zorluklarla karşılaştığınızda organizasyonunuza esneklik duygusu aşılayarak şirket kültürünüzü dönüştürebilirsiniz. Kendinizi ve çalışanlarınızı olaylar karşısında daha dayanıklılık ve esneklik göstermesine teşvik edebilirsiniz. Böylece hem bireysel hem de işletme olarak potansiyelinizi en iyi şekilde ortaya çıkarabilirsiniz.

Misyonunuza ve vizyonunuza odaklanmayı sürdürün

Hedeflerinize, nihai misyonunuza ve vizyonunuza odaklanmayı sürdürmeniz çok önemlidir. İş dünyasındaki tüm zorluklardan kaçınmanız neredeyse imkansızdır. Her an hiç hesapta olmayan ani ve önemli durumlarla, aksaklıklarla karşılaşmanız olasıdır. Başarısızlık olasılığı her zaman var olan bir durumdur. Daha büyük bir çerçeveden bakmaya çalışın ve başarısızlığı, dayanıklılığınızı oluşturan bir araç olarak düşünün. Yaşanan bu zorluk belki de sizi daha iyi bir koşula taşıyacak farkındalık süreciniz olabilir.

“Beynin, günlük zorlukların, birikimli bedelinden geri dönmek için kullandığı çok farklı bir mekanizması vardır. Ve biraz çabayla, hayatınızı çöküşlerinden geri döndürme yeteneğinizi geliştirebilirsiniz ”(Goleman, 2011).

Kısaca farkındalık, pes etmemek, tekrar cesaret etmek ve tekrar hesaplamalar yapıp adım atmak, çaba göstermek. Düşünce yapınızı fark edin ve geliştirin sonra adımlarınızı zor dahi olsa daha güvenle atacaksınız. 

Dayanıklılığınızı artırmak için bu temelleri göz önünde bulundurun:

  • Olumlu ilişkilere odaklanın. Birlikte olduğunuz grup olumsuz, bozguncu veya felaket tellalları ise, yeni bir grup veya daha ilham verici sesler bulmanın zamanı gelmiş olabilir.
  • Sağlığınızı bir öncelik haline getirin. Hastalık, kronik ağrı veya duygusal kargaşadan muzdaripseniz, başarılı bir şekilde direnç gösteremezsiniz. Altta yatan koşullar sizi geriye doğru sürükleyecektir. Yeterli enerjiye sahip olduğunuzdan emin olmak için hem fiziksel hem de zihinsel olarak iyi bir yerde olmalısınız.
  • Hedeflerinizi netleştirin ve gerçekten NEDENinizi tanımlayın . Sizi istediğiniz sonuca götüren net bir amacınız yoksa, sadece çarklarınızı döndürüyorsunuz demektir.
  • Derine inin ve dayanıklı kalenizi inşa etmek için neyin sizin için hareket ettirici olduğunu, neyin size ilham verdiğini ve nelerin sizi motive ettiğini bulun.
  • Gerekiyorsa destek alın ve olumlu bir yaklaşım sergilemeye çalışın. Değişime daha açık olun ve aksaklıklara başarısızlık olarak bakmaktan kaçının.

Harvard Business Review

Harvard Business Review, esnekliği düşünce yapısı olarak tanımlar. Siz de motive olamadığınızda kendinizi tekrar motive etmek için aşağıdaki uygulamaları hayatınıza geçirin.

  1. Biraz uzaklaşıp dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırabileceğiniz, sessiz ve sakin bir yer bulun. Meditasyon işe yarayabilir veya dışarıda bir yürüyüş yapmak enerjinizi tekrar doldurabilir.
  2. Duruşunuza odaklanın. Kambur durmak veya yanlış duruşlarınız, olumsuz bir zihin alanına yöneldiğinizin göstergesi olabilir. Esneme hareketleri yapın, silkelenin, hareket edin ve nefes almaya devam edin.
  3. Nefes alışverişinize odaklanın, nefes alma hızınızın stresli dönemlerinizde nasıl değiştiğine dikkat edin. Gergin durumlarda nefes alışverişinizin farkına varırsanız, kaygıyı ve durumun rahatsız edici doğasını azaltabilirsiniz. Oksijenin hayati değerini hatırlayın ve nefesinizin farkına varıp beyninizi besleyin.
  4. En önemlisi bunları düzenli olarak uygulayın.

Acil durumlarda bedeninizde bir silkelenme yarattığınızda, beyniniz olaylara ve endişelerinize daha etkili çözümler bulabilir.

“Dayanıklılık: düştükten sonra tekrar ayağa kalkma ve her şey parçalandığında tekrar bir araya getirebilme yeteneğimizle ilgilidir. Başarılı olmak için gereken beceridir ” (Stokes, 2016) .

İşe alma sürecinde

Asla vazgeçmem düşünce yapısına sahip kişileri işe almak, işe alma sürecinde genellikle göz ardı edilen son derece önemli bir özelliktir. Bu düşünce yapısı bize bu bireyin gerçekten başarılı olup olmayacağını söyleyen temel beceridir. Dayanıklı ve esnek insanlar vazgeçmeyi reddettikleri için daha fazlasını yapar. ” (Stokes, 2016).

Siz de bir ActionCOACH ile çalışarak düşünce yapınızı yeniden şekillendirebilir ve başarı basamaklarınızı daha dayanıklı bir iş insanı olarak atabilirsiniz. Size eşlik edecek bir işletme koçuyla bağlantı kurmak için Bire Bir Koçluk sayfasını ziyaret edin. 

Kaybedecek hiçbir şeyiniz yok. Aksine şu an harekete geçmemek kendi hayatınız için alacağınız en büyük risk olabilir. Bu yüzden hemen bugün bu adımı kendiniz ve işiniz için atın. Dayanıklılık ve esneklik özelliklerinizi geliştirmeye, kendi gücünüzü fark edip potansiyelinizi yaratmaya bugün başlayın. Yukarıda dayanıklılığınızı artırmak için yapacağınız adımları yazın ve uygulayın.

 

Hemen neden bir işletme koçuyla birlikte çalışmanız gerektiğiyle ilgili daha fazlasını öğrenin!