DISC Davranış Profili

DISC Davranış Profili, insanların davranış stillerini ölçmek için psikolog Dr. William Moulton Marston tarafından tasarlanan muazzam bir araçtır. Bireylerin iş yerindeki, günlük hayatlarındaki yaklaşım, tutum yani davranışları farklılıklar veya benzerlikler gösterebilir. Kariyer basamaklarınızı çıkarken DISC Davranış Profilinizin seçimlerinizi nasıl etkileyebileceklerini analiz etmek için kullandıkları kişisel bir değerlendirme aracıdır. Farklı durumlar içerisinde verimliliğinizi, stresinizi ve diğer davranış kalıplarınızı size özel değerlendirilmesine yardımcı olur. Bireylerin kendi motivasyon alanlarını keşfetmelerine, onlar için stres yaratan noktaların farkına varmalarına, onlara uygun çatışma çözme yöntemlerini anlamalarına ve problem çözme tekniklerinin neler olduğunu kavramalarına yardımcı oluyor. 

DISC Davranış Profilini öğrenen bir kişi kendisindeki güçlü yanları ve aynı zamanda gelişime açık yanlarını görüyor ve hayatında kendi potansiyelini en iyi şekilde ortaya çıkarabileceği şeçimler yapabiliyor. Kişiler DISC Davranış Profillerini, birlikte çalıştıkları insanlar ile paylaştığında iletişim pozitif yönde bir ivme kazanıyor. DISC Davranış Profilleri farklı olan insanların konuşmalarını, hareketlerini, ihtiyaçlarını daha iyi anlıyor. 

 

Meslek Seçimi

Meslek seçimimizde, olmak istediğimiz poziyonda, sahip olduğumuz profilin bizi nasıl etkilediğini fark ettiğinizde şaşıracaksınız. Bununla birlikte kendi profilinize çok uzak bir iş yapıyorsanız neden çok sıkıntı yaşadığınızı, ya da profili farklı olan insanlarla iletişiminizin neden daha zor olduğunu anlayacaksınız. 

 

4 Ana DISC profilini kısaca  tarif edecek olursak:

  1. Dominant (DISC)

Güven, bu kategoriye giren kişinin temel özelliğidir. Hedeflere, sonuçlara yönelik olmaları, güçlü bir duruşa sahip olmaları bu kişilerin ortak özellikleridir. Basit ve açık sözlü, çeşitliliğe açık ve doğası gereği maceracı olabilirler ve önlerine çıkan her türlü zor durumu özgüven ile kabul edebilirler.

 

  1. İz Bırakan (DISC)

Bu bireyler başkalarını kolayca etkilerler. Durumların sorumluluğunu üstlenirler ve herkesi yanlarında götürürler. İlişki odaklı ve doğası gereği ikna edici olan bu insanlar çok işbirlikçidir ve her durumda daha parlak resmi görürler.

 

  1. Sadık (DISC)

Bu kategoriye giren bireyler davranışta ısrarcıdır. Sakin bir tavır sergiledikleri için aceleye getirilmeyi veya sınırların ötesine geçmeyi sevmezler. İşbirliğine vurgu yaparlar ve olayları ince bir şekilde ele alırlar. Arkadaşlarını destekleyicidirler ve alçakgönüllüdürler..

 

  1. Ciddi (DISC)

İsim her şeyi söylüyor. Bu kişiler, yetkinlikleri ile birlikte üretilen işin doğruluğuna ve kalitesine odaklanır. Bağımsız olma istekleri ile birlikte kendilerine güvenilmesinden ve sorumluluk almaktan zevk duyarlar. Aynı zamanda sağlam akıl yürütme ve uzmanlığa sahip, ayrıntı odaklı bireylerdir. Yanılmaktan korkan mükemmeliyetçilerdir.

 

Bir Örnek

Bir örnek verecek olursak. Bir iş arkadaşınızdan son bir ay içerisinde üretilen ürünlerin raporunu çıkarmasını istediniz ayrıca hızlıca hazırlamasını, acil olduğunu ifade ettiniz diyelim. Bir gün geçti iki gün geçti ve kişiden gelen bir rapor yok. Bu noktada şunları sorgulamak gerekir: O kişinin acil kavramı sizin acil kavramınız ile aynı seviyede olmayabilir mi, sadece sözlü olarak ifade ettiğiniz bu isteğin detayını unutmuş ve sormaya çekiniyor olabilir mi ya da çok detaylı, mükemmele yakın bir rapor hazırlmaya çalıştığı için bu durum onun günlerini alıyor olabilir mi? Bu maddeleri çoğaltabiliriz. Burada sizleri düşünmeye teşvik etmek istediğimiz nokta her birimizin hayata bakışı ve aksiyon alma şekli farklıdır. İnsanları kendi olduğumuz gibi düşünmemiz, bizler gibi düşündüklerini kabul etmemiz aslında bir varsayımdır ve birçok şeyi gözden kaçırmamıza sebep olabilir. DISC davranış profillerinin çok farklı olduğu iş ortamında bir kriz anında dahi farkındalıkla zor durumların üstesinden rahatça gelinebilir. 

İnsanlar tek bir baskın davranış profiline sahip olmak zorunda değildir, birden fazla profili bünyesinde barındırabilir. Yukarıda profilleri çok genel hatları ile ifade ettik, DISC davranış profili analizi yaptırarak güçlü yanlarınızı ve gelişime açık yanlarınızı öğrenebilirsiniz. Siz de stres yaratan durumları, dikkat etmeniz gereken alanları keşfedebilirsiniz. Bu farkındalıklarla birlikte kendinizi daha iyi anlayacak ve artık hayata daha geniş bir perspektiften bakmaya başlayacaksınız.

 

DISC Davranış Profilinizi öğrenmek ve 35 sayfalık size özel detaylı bir rapor almak istiyorsanız. Hatta ekibinizdeki tüm çalışanların da bu farkındalığa erişmelerini ve en yüksek potansiyellerini ortaya çıkartabilmelerini istiyorsanız.  Şimdi bizimle iletişime geçin. 

 

 

Kaynak: https://www.actioncoach.com/blog/disc-behavioral-styles/