Değişim Karar Vermekle Başlar!

Aslında gerçekten istesek, kendimizi değiştirecek disiplini kendimizde bulabiliriz. Aslında gerçekten istesek, zihnimizi yeni bilgilere açacak o kitabı açıp ilk sayfasını şu anda çevirebiliriz. Aslında gerçekten istesek, yeni bir şeyle meşgul olmaya hemen bugün başlayabiliriz. Aslında gerçekten istesek, hayatımızı değiştirecek o sürece adım atabiliriz. Hepsini hemen şu anda veya gelecek hafta veya bir sonraki ay veya sene gerçekleştirebiliriz…

Hiçbir şey yapmayabiliriz de… Bir şeyi gerçekten yapmaktansa, yapıyormuş gibi görünebiliriz. Eğer kendimizi değiştirmemiz gerektiği fikri bizi rahatsız ediyorsa da, olduğumuz gibi kalabiliriz. Çalışmak yerine dinlenmeyi tercih edebiliriz, eğlenmeyi öğrenmeye, şüpheyi gerçekliğe ve endişeyi güvene tercih edebiliriz. Kararları vermek bizim elimizde.

Sonuçlarına katlanıp, kızarken bir yandan da kendimiz sebep olmaya devam ederiz. Shakespeare’in gözlemlediği gibi “Hata yıldızlarda ya da uzaklarda değil, hata kendimizde”dir. Koşullarımızı geçmişteki kararlarımızla oluşturduk. Bugünden başlayarak daha iyi kararlar verebilmemiz için hem yeteneğimiz hem de sorumluluklarımız var. Daha iyi bir hayat peşinde olanların daha iyi sonuçlara varmak için artık daha fazla cevaba veya daha fazla zamana ihtiyacı yok. Onların gerçeklere, sadece ve sadece gerçeklere ihtiyacı var.

Muhakeme yaparken bizleri yanlış yoldan götürecek olan hatalarımızın her gün tekrar etmesine müsaade edemeyiz. Hayatımızı şekillendiren ve hayatımız üzerinde en çok fark yaratacak olan özümüze, temellerimize geri dönmeliyiz. Yani günün sonunda, günlük hayatımıza enerji, keyif, mutluluk getirecek kararlar veriyor olmalıyız.

İşte hayatında değişiklik yapma ihtiyacı olan ve değişiklik arayan biri için bulunmaz bir tavsiye – beğenmiyorsan değiştir gitsin!

Ağaç değilsin. Hayatının her alanını baştan aşağı değiştirecek yetiye sahipsin ve bu sadece senin karar gücünle başlar!

 Yazan: Brad Sugars