Etkin Bir Networking için Öneriler

Tanıştığım bazı işverenler, networking etkinliklerine katılıyor olsalar bile verim alamadıklarından şikâyetçiler. Soru şu ki, oraya kadar gidene kadar yapabilecekleri 101 başka iş varken, gerçekten zahmet etmeye değer mi?

Açıkçası, networking her işin doğasına uygun olacak diye bir kural yok ama birçoğu için faydalı olduğuna inanıyorum, o ayrı. Hepsinin ötesinde bir kurucu, bir muhasebeci, bir teknoloji sorumlusuna ihtiyaç duyuyor olsaydınız, hiç bilmediğiniz birinden ziyade, tanıştığınız bildiğiniz birini tercih etmez miydiniz?

Eğer networkingi işiniz için bir tanıtım aracı olarak kullanacaksınız, diğer her türlü tanıtım aracı gibi, işinize yarar bir halde çalışması için net bir stratejiniz olması gerekir. Kendi yaklaşımınızı oluşturabilmeniz için, etkin networkinge dair işinize en çok yarayacak 10 tavsiyemi sizinle paylaşacağım:

1- Katıldığınız networking çevresini bilinçli seçin – networkinge birbiriyle konuşup iyi hissetmek için gidenlere değil, proaktif iş sahiplerini barındıranlara ihtiyacınız var!
2- Buluşmalara ortaya dökmek istediğiniz konuları düşünerek ve ayarlayacağınız toplantıları düşünerek gidin.
3- Aradığınız işin türü hakkında net olun – birlikte iş yapmak isteyeceğiniz şirketlerin boyutu, türü ve yerine karar verin.
4- Elinizde net ve belirli bir teklif olsun ki insanların sizi önermesi kolay olsun.
5- Tanıştığınız kişilere kendileri ve işleriyle ilgili sorular sorun – unutmayın ki insanlar beğendikleri kişilerle iş yapmayı severler ve başkalarına ilgi göstermeniz ilişki kurmanıza yardımcı olacaktır.
6- Söyleyecek ilgi çekici bir hikâyeniz olsun ve heyecanlı olun – insanların yaptığınız işe karşı ilgi duymasını sağlayın ve asla yaptığınız şeyin reklamını yapıp parlatmaya çalışmayın.
7- Yanınıza yeterince kartvizit almayı unutmayın!
8- Etkinlikte tanıştığınız insanlarla irtibatı daha sonra koparmayın – unutmayın ki networking satış sürecinin sonu değiş başıdır!
9- Eğlenmeyi unutmayın!
10- Son olarak da çabalarınızın sonuçlarını ölçümleyin – en nihayetinde networking de bir iş!

Artık etkin networking için bir kılavuzunuz olduğuna göre, dışarı çıkıp aksiyon almanın ve faydasını görmenin tam zamanı!

Yazan: Kevin Stansfield