fbpx

En Çok Yapılan 20 Pazarlama Hatası: 10 Numara – Tutarsız Pazarlama

Bir filmi ikinciye izlediğimizde bazen şöyle oluruz. “Aaa ben burayı şimdi anladım, daha önce izlediğimde nasıl göremedim acaba?” Hepimizin başına gelen bir durum olabilir. Peki ya potansiyel müşterilerinizinde kafalarında o ışığın yanması, size ihtiyacı olduğunu fark etmesi için sizi ikinciye belki de üçüncüye görmesi gerekiyorsa? 

Pazarlamada işe yarayan tek yol tutarlı olmak, tutarlı pazarlama. Her gün küçük bir reklama sahip olduğunuzda büyük bir reklam kasasından daha iyi durumdasınız demektir. Eğer pazarlama tutarlı değilse, sosyal medyada olduğu gibi her ay her hafta her gün bir şeyler yayınlamıyorsanız, pazarlamanız çalışmayacaktır.Endişelenmeyin!. Pazarlamanızda tutarlı değilseniz marka oluşturamazsınız. Sadakat oluşturamazsınız. Güven inşa edemezsiniz. Tüm bu şeyleri sadece zaman inşa etmeyecek. 

Brad Sugars konu ile ilgili YouTube’daki videosunda koçlarından muhasebecilerle çalıştığını ve muhasebecilerinin formu satın almalarının biraz zaman aldığını söylüyor. Bunun sebebini şöyle açıklıyor. “Bir yıl sizi izliyorlar ve hala etrafta olup olmadığınızı görüyorlar, iki yıl ve sonuçlara ulaşıp ulaşmadığınıza bakıyorlar ve izlemeye devam ediyorlar. Bir ay boyunca videolarınızı çevrimiçi izleyip, her hafta LinkedIn’de yayın paylaştığınızı görecekler, bu yüzden tutarlılığın kazanan olduğunu görüyorsunuz çünkü iki kat insan izliyor.” diyor. 

Güven felsefesi inşa etmeli ve tutarlı olmalısınız diyor ve çok önemli şu cümleleri ekliyor. “Müşteri hangi gün satın almak ister bilmiyorum! Her gün orada olmalıyım. Beni aradığında bulmalı. Bir gün reklam yapıyorsunuz diğer 364 günde olduğu gibi ve o bir gün kişi sihirli bir şekilde satın almayı düşünüyor. Hangi gün bunu fark edeceğini bilemeyiz bu yüzden bizi bulmasını tutarlı pazarlama ile sağlamalıyız, sürekli olmalıyız. Bu yüzden tutarlı pazarlama, pazarlama başarısının en önemli parçasıdır.” 

Kişi satın almaya hazır olduğunda orada olmanız gerekir. Pazarlamada tutarsızsanız ve kişi o an arayışta ise sizin yerinize başka bir bağlantı ile karşılaşır ve son! Onu, bugün bu hafta bu ay reklam veren başka bir kuruma verdiniz. 

Güven, tutarlılık için para harcayabilirsiniz. Basit bir şekilde eski müşterilerinizle iletişim kurmuyorsanız bu iş olmaz. Farklı endüstrilerde tutarlılık farklı zaman dilimlerindeki olabilir, ancak bazı endüstrilerilerde her gündür. 

Günlük, haftalık, aylık en azından 3 ayda 1 geri dönün, iletişim kurun. 

Bugün bile günde dört veya beş kez sosyal medya veritabanlarımızla iletişim kurabiliyoruz. Medya bir veritabanıdır, veritabanlarınızdır ve veritabanlarınızla iletişim kurmanız gerekir ve şimdi birçok sosyal uygulamadaki veritabanlarımız aracılığıyla iletişim kurmak için para ödüyoruz. 

Brad Sugars’ın Pazarlamada Yapılan 20 Büyük Hatadan 10’uncusundan yani TUTARSIZ PAZARLAMA’dan bahsettik.

En Çok Yapılan 20 Pazarlama Hatası’nı ele aldığımız bu serinin devamı için bizi sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz!Top