En Çok Yapılan 20 Pazarlama Hatası: 9 Numara – Pazarlama ve Satış Farklıdır!

https://www.youtube.com/watch?v=-Lq74kVOEfk

Pazarlama ve Satış 

Pazarlama ve satış farklıdır, bu işte çalışanlar bile ara ara bu ikisini karıştırırlar. Satış yapabileceğiniz bir kişiyi bulduğunuzu düşünün. Potansiyel bir müşteri harikadır peki ya potansiyel yüz müşteri kulağa nasıl geliyor? Bir satış yerine aynı anda yüzlerce kişiye satış yaptığınızı düşünün. 

Ürününüzü ya da hizmetinizi sadece satış becerilerinizle yüzyüze stamaya çalışırsanız tek tek ilerlemek zorunda kalırsınız. Doğru bir pazarlama stratejisi ile yüzlerce kişiyi çeker, yarı yola kadar getirir sonra da satış becerilerinizi kullanarak satarsınız. 

 

Piyasaya çıktı

Piyasaya çıkmak pazarlama yapmaya başladınız demektir, artık görünürsünüz. Pazarlama insanların sizinle iletşim kurmasını sağlamaktır. Pazarlama stratejileriniz sayesinde artık sizi internette bulabilirler, mağazalarınızın yerini öğrenirler, ürünlerinizi tanırlar. Bazen insanlar problemlerinin çözümlerini ya da ihtiyaçlarını fark etmezler çünkü ürünün(çözümün) varlığının farkında değillerdir, pazarlama kanalları sayesinde akıllarda bir şimşek çakar. Artık problemin ve çözümün farkındalar, sıra iletişim kurmaya gelir. Sizi arayan potansiyel müşterinin sizi nereden duyduğunu ya da gördüğünü öğrenin. İnternet sitenizden, reklamlardan, e-postalardan… Tüm bunları adım adım izleyin. İşte bu noktada da anlaşılacağı üzere müşteri dışarıdan içeri geliyor, biz dışarı çıkıp onu aramıyoruz. 

 

Dışarı çıkıp müşteri aradığında bunu raporlayabilirsin daha kolaydır, sınır sensin bugün kaç müşteri ile konuştun kaç işyerine gittin. Ama müşteriyi içeri çekmeye çalışırken ölçümlemek ve takip etmek daha bilimseldir. Eğer telefonunuz çok çalmıyor ve sürekli siz dışarı çıkıyorsanız, pazarlama stratejiniz çalışmıyor demektir. Tüm sosyal medya yöneticileri ve internet sitesi kurucuları ‘Beni nasıl bulurlar?’ düşüncesi ile işlerini yaparlar. Neyi arıyorlar? Kiminle arkadaş oluyorlar? Başkaları sayesinde ürün ile tanışmalarını nasıl sağlarız? Kimi referans verebilirler? 

 

Reklam Panosu

Reklam panoları her yerde, bugün ek olarak internet siteleri, blog yazıları, sosyal medya, YouTube videoları sayesinde ürün görünürlüğü sağlanıyor. bunların hepsi içerik pazarlamadır. İstediğiniz hedef kitleye istediğiniz şekilde hitap edebileceğiniz videolar çekebilirsiniz. Müşteri değerlendirmeleri, puanlar ve yorumlar giderek dikkat çeken bir alan olarak görünüyor. 

Özetle dışarı çıkıp tek tek satış yapmaya çalışma yüzlerce müşterinin sana gelmesini sağla. 


Pazarlama Hatası serisinin bir önceki yazısını okudunuz mu? En Çok Yapılan 20 Pazarlama Hatası: 8 Numara – Pazarlama Planı Yok! yazısını okumak için tıklayınız.

Kaynakça:
https://actioncoach.co.uk/coaches/chris-wharram/news/2017/12/11/20-top-mistakes-trades-make-marketing/