En Çok Yapılan 20 Pazarlama Hatası: 12 Numara – Yanlış Teklifler

Pazarlama Hatası: Yanlış Teklif

Yanlış teklif elinizdeki fırsatın uçup gitmesine sebep olmasın! Pazarlamada en çok yapılan hatalarda bu haftaki konumuz ‘Yanlış Teklif’. Hedef kitlenizi belirlediniz bununla birlikte en iyi yaklaşımınızı ve en iyi pazarlama stratejinizi belirlediniz mi? Hedef kitleniz yakınlarda ama onlara yanlış teklif vererek hatalı bir iletişim kuruyor ve potansiyel müşterilerinizi kaçırıyor olabilir misiniz? Peki doğru teklif ile hedef kitleyi 12’den nasıl vurabiliriz? Brad Sugars’ın 20 Pazarlama Hatası serisindeki 12 numara Yanlış Teklif. Doğru pazarlama ile ilgili kısa ama etkili tüyolar veriyor. Brad Sugars’ın video kaynağına buradan ulaşabilirsiniz. 

Koçluk yapıyorsunuz diyelim. “Ücretsiz bilgi almak için şimdi arayın” ifadesi sizce insanların ilgisini yeterince çeken bir pazarlama cümlesi midir? Üzgünüm pek motive edici bir öneri değil. 

Peki ya ‘Ücretsiz derslere başlayın.’ cümlesi nasıl?

‘Muhteşem deneyimler yaşayacağınız işletme koçluğu seanslarına katılın, hem de ücretsiz!

 

İnsanlar ürün değil, kazanç ya da çözüm satın alır

Kazanç sağlamak sadece para ile olmaz, zaman kazanmak, konfor elde etmek, statü kazanmak vb… Yukarıdaki örneklerde en çok dikkat çeken son cümle oldu değil mi? İnsanlar bir şey satın alırken aslında ürünü değil o kişiye kazandıracağı duyguyu, deneyimi, kazancı satın almak ister. Onlara ürünü değil, üründen sağlayacağı yararı ön plana çıkarın. İnsanlar aracı değil çözümleri satın alıyorlar.

Bir alana bir bedava stratejisi de çok dikkat çeken stratejilerden birisidir. Bakmanız gereken diğer bir konu da bu teklif süreçlerinin ölçümlenmesidir. Pazarlama stratejilerinizde ölçümlenemeyen öneriler pek işe yaramıyor. 

 

Pazarlama stratejiniz kaç adımdan oluşuyor?

Pazarlama stratejinizin kaç adımı var? Tek adımlı mı, çok adımlı mı? ‘Funneling’ dediğimiz yöntemi kullanıyor musunuz? Türkçesi pazarlama hunisi olan bu terimi iyice araştırın! 

Örneğin önce ücretsiz bir ürün sunun ve kimlerin bu konuya ilgili olduğunu inceleyin, ikinci adım biraz daha bilgi verin, üçüncü adım net teklif sunun. Her yerde her zaman aynı teklifleri vermek sıkıcı olacak ve bir işe yaramayacaktır. Hedef kitleni genel çerçeveden net bir kanala doğru huni gibi daralt. 

Hedef kitleniz yakınlarda olsa da onlara yanlış teklif verdiğiniz için kaçıyor olabilirler mi? Peki doğru teklif nasıl verilir? Pazarlama Stratejiniz kaç aşamadan oluşuyor? Brad Sugars’ın serisindeki 12 numara Yanlış Teklif bölümünü bu şekilde özetleyebiliriz. 

Bu serinin bir önceki bölümünü okumadıysanız buraya tıklayarak hemen okuyun!

 

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=6_hD1a0b8mc