fbpx

En Çok Yapılan 20 Pazarlama Hatası: 2 Numara – Biz Odağı Üzerinden Pazarlama Yapmak

Birçok şirketin yaptığı kritik bir pazarlama hatası, müşteriden ziyade “ben” ve “biz” üzerinde durmaktadır. Bu, pek çok web sitesinde açıkça görülüyor – ilk sayfanın başında, genellikle “İşte X şirketinin A ürününü satın almanızda SİZİN için en iyi yer olmasının 7 nedeni” demek yerine yalnızca şirket adına ve şirket kimlik bilgilerine odaklanırlar. Bu yanlış yönlendirilmiş “ben” odağı daha sonra e-posta ve satış kampanyalarının çoğunu sürdürür: “Bunu yaparız”, “Şunu yaparız”, “Bu konuda en iyisiyiz”, “20 yıldan fazla deneyime sahibiz ”. Kesinlikle yanlış bir mesaj.

Odağınızı değiştirmeniz gerekiyor. Pazarlamada “Biz” odağı tüm satış kurallarını ihlal ediyor. İşinizde bir müşteriye dokunan her bir belgeyi tekrar okuyun ve “Biz”, “Ben” ve “Bizim” kelimelerini kaldırın ve yerine “Siz” ifadesini kullanın. “X’de 20 yıllık deneyime sahibiz,” yerine “X’deki 20 yıllık deneyimimizden faydalanacaksınız…” ya da “20 yıllık deneyimimiz size işte böyle hizmet edecek.” demelisiniz. Müşteriye yönelik her pazarlama ve satış kalıbı bunlara odaklanmalıdır.

ActionCOACH, pazarlama mesajınızı sürekli takip etmenize yardımcı olacak basit bir formül öğretir: F.A.D., Fact, Advantage, Benefit. Gerçeği ifade edin, avantaja taşıyın ve sonra “öyle ki…”, “öyleyse…” veya “bunun sizin için ne anlama geldiğini…” belirtin. Örneğin, bir şirket bir lastiği tanıtıyorsa mesajı ‘Paranızın karşılığında mükemmel bir güvenlik ve fantastik bir değer elde etmenizi sağlayacak [fayda] daha güçlü, daha sağlam, daha uzun ömürlü [avantaj] çelik kuşaklı radyal lastik [gerçek]’ olmalıdır.

WII FM (What’s in it for me?) ilkesini hatırlayın: İnsanlar neredeyse her zaman “Bunun içinde benim için ne var?” düşüncesine odaklanır. “Siz” kelimesini eklemelisiniz ve pazarlamanızı etkileyici kılmak için doğrudan ürününüzün veya hizmetinizin yararına gitmelisiniz.

Brad Sugars ve Dr. Tony Alessandra’nın En Çok Yapılan 20 Pazarlama Hatası’nı konuştukları videoyu buradan izleyebilirsiniz:

YouTube video: https://www.youtube.com/watch?v=x8D-gYuuXk4Top