En Çok Yapılan 20 Pazarlama Hatası: 2 Numara – Yanlış Odak

En çok yapılan pazarlama hatası serisinin 2 numarasında yanlış odak var. Pazarlama dilinizde kendinize mi odaklanıyorsunuz, karşınızdaki kişiye mi?

Brad Sugars ve Dr. Tony Alessandra’nın En Çok Yapılan 20 Pazarlama Hatası’nı konuştukları videoyu buradan izleyebilirsiniz:

 

Kritik Pazarlama Hatası

Birçok şirketin yaptığı kritik bir pazarlama hatası, müşteriden ziyade “ben” ve “biz” üzerinde durmaktadır. Bu, pek çok web sitesinde açıkça görülüyor – ilk sayfanın başında, genellikle “İşte X şirketinin A ürününü satın almanızda SİZİN için en iyi yer olmasının 7 nedeni” demek yerine yalnızca şirket adına ve şirket kimlik bilgilerine odaklanırlar. Bu yanlış yönlendirilmiş “ben” odağı daha sonra e-posta ve satış kampanyalarının çoğunu sürdürür: “Bunu yaparız”, “Şunu yaparız”, “Bu konuda en iyisiyiz”, “20 yıldan fazla deneyime sahibiz ”. Kesinlikle yanlış bir mesaj.

 

Odak

Odak değiştirmeniz gerekiyor. Pazarlamada “Biz” odağı tüm satış kurallarını ihlal ediyor. İşinizde bir müşteriye dokunan her bir belgeyi tekrar okuyun ve “Biz”, “Ben” ve “Bizim” kelimelerini kaldırın ve yerine “Siz” ifadesini kullanın. “X’de 20 yıllık deneyime sahibiz,” yerine “X’deki 20 yıllık deneyimimizden faydalanacaksınız…” ya da “20 yıllık deneyimimiz size işte böyle hizmet edecek.” demelisiniz. Müşteriye yönelik her pazarlama ve satış kalıbı bunlara odaklanmalıdır.

 

Pazarlama mesajınız

Pazarlama mesajınızı sürekli takip etmenize yardımcı olacak basit bir formül: F.A.D., Fact, Advantage, Benefit. Gerçeği ifade edin, avantaja taşıyın ve faydayı sunun “öyle ki…” veya “bu, sizin için şu anlama gelir…” belirtin. Örneğin, bir şirket bir lastiği tanıtıyorsa mesajı ‘Paranızın karşılığında mükemmel bir güvenlik ve fantastik bir değer elde etmenizi sağlayacak [fayda] daha güçlü, daha sağlam, daha uzun ömürlü [avantaj] çelik kuşaklı radyal lastik [gerçek]’ olmalıdır.

WIIFM (What’s in it for me?) ilkesini hatırlayın: İnsanlar neredeyse her zaman “Bunun içinde benim için ne var?” düşüncesine odaklanır. “Siz” kelimesini eklemelisiniz ve pazarlamanızı etkileyici kılmak için doğrudan ürününüzün veya hizmetinizin yararına gitmelisiniz.

 

En Çok Yapılan 20 Pazarlama Hatası: 3 Numara – Hatalı Fiyatlandırma Modeli yazısını okumak için tıklayın